Ime kadulje proizlazi od latinskog “salvare” – spasti. Naime, kadulju su koristile žene jednog egipatskog gradića u kojem je zavladala kuga. Žene nekolicine preživelih verovale su u plodna svojstva te biljke. Navodno da je takvo lečenje pomoglo da se za nekoliko godina egipatski gradić ponovo nastanio novim generacijama. Od tada kadulja postaje simbol plodnosti. Danas znamo da biljka KADULJA sadrži estrogenske materije, a osim toga ima i mnogo drugih aktivnih svojstva.
OPIS BILJKE
Zeljasta trajnica visoka od 50 do 80 i 100 cm (zavisi od vrste). Listovi stabljike su nasuprotni i obrasli kratkim dlakama. Cvetovi su ljubičaste boje, združeni u razmaknute pršljenove. Cvet se sastoji od dve usne, gornje i donje. Nalazimo je na suvim travnjacima i livadama.
PRIPREMA I UPOTREBA KADULJE
Listovi, koje sakupljamo u proleće ili leto. Sušimo ih naglo i u seni.
ČAJ OD KADULJE: pravi se od 15 do 30 g listova u litru vode, a pijemo do 4 čaše dnevno. Za menstrualne tegobe čaj pijemo sedam dana pre pojave ciklusa
OBLOZI OD KADULJE: pravi se čaj od 80 do 100 g listova na litru vode
ISPIRANJA: koristimo čaj po pripremi br. 2.
VAGINALNA ISPIRANJA: koristimo isti čaj ali ga moramo dobro filtrirati
KUPKE: koncentrisaniji čaj kadulje dolijemo u kadu i tako dobijemo dobar kozmetički efekat
ZAČIN JELIMA: suvi ili svezi listovi koriste se kao začin u raznim jelima, a deluju dobro na probavu
LEKOVITOST KADULJE
-biljka sadrži 2,5% esencije bogate tujionom koji deluje antiseptički, smanjuje znojenje i reguliše menstrualne cikluse
-prisutni tanini deluju zatvarajuće, protiv proliva i tonifikantno na celi sistem
-flavonoidi i fenolična kiselina djeluje antispazmički tj. smiruju bol i grčeve unutrašnjih organa te pomažu pri izlučivanju žuči
DELOTVORNOST
GINEKOLOŠKE TEGOBE: stimuliše i istovremeno reguliše menstrualni ciklus i smanjuje menstrualne grčeve. Ublažava poremećaje kod menopauze. Ako se koristi mesec dana pre poroda pomaže stimulišući kontrakcije. Otklanja sklonost pobačaju (recept 1), a kod belog pranja (recept 4).
PROBLEMI ŽIVČANOG SISTEMA: lagano stimulira nadbubrežne žlezde, tonificira živčani sistem te se koristi kod depresije, nervoze, vrtoglavice i drhtavice (recepti 1, 2 i 5). Bolesnika smirujemo i masažom.
PRETERANO ZNOJENJE: smanjuje preterano znojenje, pogotovo kod osoba koje se puno znoje noću. Blagi čaj podstiče znojenje a jaki ga smiruje. Koristi se i kod sniženja temperature tela (recept 1).
PROBAVNE TEGOBE: umiruje povraćanje i proliv. Pomaže pri probavi, smiruje grčeve i gasove u probavnom sistemu (recept 1 čaj).
USNA ŠUPLJINA: ispiranjem usne šupljine i grgljanjem lečimo desni kada krvare, upalu grla i ždrela. Koristi se kod faringitisa, upale krajnika i sluznice. Smanjuje kašalj kod pušača i pročišćava disajne organe (recepti 1 i 3).
KOŽNE UPALE: dezinfikuje i zaceljuje rane. Koristi se kod ekcema, svraba, prišteva i uboda insekata (dobro je položiti svezi list biljke na bolno mesto ili recept 2).
DOMAĆI RECEPT: tinktura od kadulje. Istucamo 150 g sveže biljke i namočimo je u pola litra alkohola. Nakon desetak dana filtriramo i naspemo u tamne staklene boce. Tinkturu koristimo za masaže ili promešamo kašiku tinkture u čaši vode i koristimo za grgljanje. Ne traje više od dve godine.