Matricaria chamomilla
Kamilica je svima dobro poznata lekovita biljka koja se može naći u svakoj trgovini i apoteci a leći čitav niz bolesti.
OPIS BILJKE
Kamilica je jednogodišnja, 15-60 cm visoka biljka sa tankim, vretenastim, razgranatim korenom. Listovi kamilice su naizmenični, 2-3 puta perasto razdeljeni, s uskim, linearnim režnjevima. Cvetne glavice kamilice rastu pojedinačno, a kada se preseku šuplje su i ugodnog mirisa. Cvetna glavica je u središtu žute boje okrunjena belim laticama. Sastavljena je od dvopolnih žutih cevastih cvetića u sredini i belih jezičastih cvetića na rubu pa sve zajedno, zapravo čini cvet.
LEKOVITI DELOVI KAMILICE
Kamilica cveta tokom leta a skupljaju se samo cvetne glavice, bez peteljke i to od maja do avgusta. Najbolje ih je sušiti na čaršavu u senovitom ali toplom mestu. Plodovi su sitne duguljaste svetlosmeđe roške sa tri rebra. U prirodi raste u blizini naselja, na napuštenim zemljištima, livadama u žitaricama i uz puteve.
LEKOVITOST KAMILICE
Kamilica je jedna od najstarijih lekova u domaćinstvu. U mirišljavim cvetnim glavicama ima eteričnog ulja, iz kojega se destilacijom stvara kao glavni sastojak plavo obojeni ugljovodonik azulen. Čaj od cveta kamilice jedan je od najpoznatijih i najomiljenijih lekova. Ublažava bolove i grčeve, reguliše probavu te leci želudac. Dobro je sredstvo za ispiranje grla i usta. Blag čaj daje se novorođenčadi umesto majčinog mleka. Koristi kod glavobolje i bolova u krsti-ma. loš uspešnije može se uzimati u vidu praška, pola kašičice s šećerom ispije se s vodom poput aspirina.
ČAJ OD KAMILICE
Čaj od kamilice se pravi tako što se dve kašike cveta preliju se sa 2-3 decilitra ključale vode a zatim se ostavi jedan sat poklopljeno. Nakon toga se pritiskivanjem procedi, po volji zasladi i još topli popije. Tako pripremljen umiruje bolove u telu i smiruje živce. Čaj od kamilice ne sme se kuvati, jer sadrži hlapljivo eterično ulje koje kuvanjem ispari pa tada nije dobar.
U vidu AROMATERAPIJE, eterično ulje kamilice se koristi protiv alergija, anemije, umiruje opekotne, konjuktivitis, dermatitis, snižava povišenu temperaturu, ublažava depresivno stanje, umanjuje iritabilnost, ublažava migrenu i klimakterične teškoće, leci akne, pruža prijatan osećaj unutrašnje ravnoteže. Ulje se primenjuje putem mirisnih svetiljki, kupki, kompresa, ulja za njegu i inhalacijom.
TINKTURA KAMILICE: upotrebljava se pri manjim povredama i ranjavanju kože. Topla kupka s kamiličnom tinkturom je sredstvo za negu ruku koje ublažava pukotine na rukama i oko noktiju. Veoma je efikasna za sprečavanje upalnih procesa u ustima, ždrelu i na usnama. Koristi se tako da se malo tinkture stavi u toplu vodu i rastvorom ispira usna duplja. Vruća kupka s tinkturom pomaže pri znojenju nogu. 10 grama suvog cveta kamilice stavi se u tamnu bocu i preliti sa 100 grama 70-postotnog alkohola te ostavi 4 nedelje uz povremeno mućkanje. Zatim se procedi kroz krpu u drugu tamnu bocu.
ULJNI EKSTRAKT KAMILICE – upotrebljava se u kozmetici kao najvažniji sastojak za izradu visoko kvalitetnih preparata za njegu kože. Upotrebljava se samo kao masažno sredstvo za upaljenu suvu kožu, za masažu kože na taktovima i petama. Ublažava bolne noge. U slučaju perutanja vlasišta pre pranja kose treba izmasirati teme ovim uljem, te ga ostaviti da deluje oko pola sata. Izrađuje se od 10 grama suvih cvetova kamilice koji se preliju sa 200 grama maslinovog ulja. Zatvoreno čuvati tri nedelje u toploj prostoriji, a kasnije se ulje procedi. Čuva se na tamnom i toplom mestu.