Suncokret je jednogodišnja biljka i najveća biljka iz porodice glavočika i roda Helianthus. Njegovo ime potiče od grčkih reči: helio (sunce) i anthos (cvet), a ovo ime je dobio zbog toga što svoju glavicu (cvet) okreće prema suncu…
Koren suncokretaje čupav i vlaknast, sastavljen od brojnih malih korenčića. Koren može prodreti u zemlju i do 3 m dubine. Zbog takvog korena i sposobnosti da upija vodu i štetne materije, suncokret se često koristi za isušivanje močvarnog i čišćenje zagađenog zemljišta (otpadne vode, olovo i radioaktivne materije).
Seme suncokreta je ima lekovita svojstav jer je izvor mnogih hranljivih sastojaka korisnih za zdravlje. Bogato je kalijumom, kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, cinkom, vitaminima B,, B3, E i beta karotenom.
Izvor je polinezasićenih omega 6 masnih kiselina koje organizam ne može da sintetiše, pa se moraju unositi putem hrane. Fitosteroli koje suncokretovo seme sadrži pomažu sniženju holesterola u krvi, što ga čini izuzetno zdravom namirnicom, ili dodatkom osnovnom obroku.
Semenke suncokreta se mogu konzumirati kao grickalica, a mogu se dodati u salate i sendviče, kao i u testo za hleb, pogačice, kifle…
Usled nepravilnog čuvanja, seme suncokreta može da užegne, pa ga treba držati na tamnom mestu u dobro zatvorenoj staklenoj posudi.
Sastav:
100 g suncokreta sadrži: 560 kcal, 24 g belančevina, 47 g masti 20 g ugljenih hidrata.
Poreklo: Običan suncokret (Helianthus annuus) potiče iz Perua i Meksika,
jednogodišnja je biljka i važan poljoprivredni usev, a početkom XVI veka stigao je na Stari kontinent i proširio se po Evropi posle II svetskog rata.
Suncokretovo ulje: Limun žute boje, slatkog ukusa, lagano, hranljivo i veoma zdravo, daje više vitamina E od bilo kog drugog biljnog ulja; kombinacija je mono nezasićenih i poli nezasićenih masti sa niskim nivoima zasićenih masti.
Upotreba suncokretovog ulja: Ljudska ishrana (ulja za pripremu hrane), ishrana životinja (talog), industrijske namene (maziva, goriva, itd.).
Vrste suncokreta: Suncokret za grickanje (velika, prugasta zrna): prehrambena industrija, ishrana ptica; suncokret za ulje (linoleinsko, visoko oleinsko, srednje oleinsko, itd.): razlika je u udelu različitih nezasićenih masnih kiselina.
Suncokret za grickanje: Suncokret sa velikim sadržajem proteina, koristi se u prehrambenoj industriji i ishrani ptica; ukupan nivo ulja je nizak.
Linoleinski (normalan) suncokret: Visok ukupan nivo ulja, koristi se u prehrambenoj industriji, pripremi hrane, proizvodnji bio-goriva, kozmetici.
Visoko oleinski suncokret: Visok sadržaj oleinske kiseline; proizvodnja posebnih ulja za prženje, dobra stabilnost na visokim temperaturama, bio-goriva.
Srednje oleinski suncokret: Raste u Severnoj Americi i naročito se koristi u ljudskoj ishrani i pripremi salata.
Najveći proizvođači: Tradicionalno je to Rusija, neke zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza i Evropske Unije (Francuska, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Španija, itd.), Turska, Kina, Sjedinjene Države.