Opadanje kose i ćelavost se mogu lečiti i lekovitim bilje.Lekovito bilje kao prirodni lek za lečenje slabe kose je poznato od davnina…
Evo najpoznatijih biljaka za lečenje ćelavosti i opadanja kose.
• Čičak (Arctium lappa).
Nekada nazivan „trava šugavih” ili , trava kužnih”, danas se koristi za lečenje mnogih problema sa kožom zahvaljujući, pre svega, njegovom svojstvu za čišćenje.Kao lek protiv opadanja kose koristi se čaj od kuvanog korena čička (kuva se na tihoj vatri tri do pet minuta) i nanosi se u vidu toplih obloga na kosmatom predelu kože.
• Dragoljub (Tropaeolum majus).
Bez sumnje ova biljka je najpoznatija kod lečenja kapilara. Naročito se koriste listovi koji sadrže čak 2/1000 sumpora.
Nalazimo ga u mnogim losionima za kapilare, šamponima, kao i u raznim vrstama preparata. Podstiče rast kose, preventivno deluje na opadanje kose i jača koren dlake.
• Jaborandi (Pilocarpus jaborandi) za lečenje ćelavosti
Jaborandi je grm poreklom iz Brazila iz kojeg se vadi supstanca, takozvana pilokarpina, koja se koristi za smanjenje očnog pritiska u slučajevima glaukoma. Medutim, njegova prvenstvena upotreba je bila kao preventivna mera protiv opadanja kose. Ne zna se pouzdano koji je mehanizam delovanja protiv ćelavosti, ali se pretpostavlja da utiče na nervni vegetativni sistem, tipa parasimpatikus–mimetički, koji bi mogli da podstiču rast putem nervnog delovanja.
• Kopriva (Urtica dioica i Urtica urens)
Delovanje koprive je u osnovi cirkulatorno; tonifikuje kosmati deo kože i dermalnu kvržicu glavice dlake. Koristi se sok iz njenih listova, ali je još bolje koristiti koren, obično u vidu šampona ili losiona na bazi alkohola ili ruma.
Žalfija (Salvia officinalis) za lečenje opadanja kose
Žalfija može da se koristi poput majčine dušice, međutim, njeno delovanje je drugačije od aromatične biljke
s obzirom na to da vrši estrogensku aktivnost. Dobro je poznato da je žalfija posebno korisna biljka za ženske bolesti zahvaljujući ovom blagom hormonskom stimulansu koji izaziva. Iz istog razloga može da smanji prekomerni androgenizam koji stimuliše opadanje kose, kako kod muškaraca tako i kod žena. Druge biljke poput anđelike (Angelica archangelica), bršljana (Hedera helix) ili hmelja (Humulus lupulus) mogu da vrše ovu estrogensku funkciju.
• Majčina dušica (Thyimus serpyl-lum)
Majčina dušica na kosmati deo kože deluje poput tonika, čemu možemo dodati i izvesno antiseptičko dejstvo (u ovom slučaju nešto smanjeno jer preporučujemo dugo kuvanje).Šaka majčine dušice se stavi u litar vode i kuva se dok se tečnost ne smanji na pola litra; ova skuvana tečnost se stavlja na kosmati deo kože i ostavlja da se osuši bez ispiranja tokom nekoliko sati.
• Vinova loza (Vitis vinifera)
U ovom slučaju se ne radi o lekovitoj biljci, nego o vinskom sirćetu. Uzme se sirće dobrog kvaliteta (bez dodavanja sirćetne kiseline). Sirće vina može biti korisno, jer je ono najboljeg kvaliteta. U ovom slučaju se dešava nešto veoma zanimljivo: tokom proizvodnje vina obično se koriste sa ciljem da se upravo smanji kiselost – sastojci na bazi sumpora, verovatno da i ovi dodaci takođe deluju kao tonik za kožu. Medutim, delovanje sirćeta ide malo više od dodatog sumpora kojeg može da poseduje; pošto ostale vrste sirćeta bez sumpora, poput jabukovače, imaju podjednaku svrsishodnost kod ove vrste problema. Najčešći oblik korišćenja jabukovače sastoji se u dodavanju jedne supene kašike vodi iz poslednjeg ispiranja. Drugi način primene jeste u stavljanju jedne kafene kašičice sirćeta u čašu vode a zatim češljanje kose sa češljem umočenim u ovu tečnost. U nekim slučajevima se dodaju alkoholni losioni. Nedostatak koji ima duguje snažnom mirisu koji je nekad posebno postojan.