Koren, list ili cvet maslačka? Ako se rešimo da beremo i konzumiramo maslačak, kom delu bi trebalo dati prednost?
Daćemo vam savet koji deo je za šta najbolji i kada je najbolje vreme da se on bere. Naime, maslačak se može do mile volje koristiti od proleća pa sve do jeseni.
Maslačak spada u familiju Asteraceae. Raste do visine 5-40 cm. Koren mu je vretenast i mlečan, rizom kratak, listovi perasto usečeni, pri osnovi stabla složeni u rozetu iz čije sredine izrastaju gole, šuplje stabljike koje se završavaju žutim jezičastim cvetovima skupljenim u prekrasnu glavičastu cvast. Plod je ahenija sa pernicom. Kroz celu biljku prolaze tzv. mlečnice. U trenutku kada biljku uberemo, mlečnice počinju da luče gorki beli sok koji se naziva afex. On se teško skida i sa ruku, a sa odeće se uopšte ne može isprati. Maslačak cveta od ranog proleća do juna i potom još jednom ujesen.
Čaj od maslačka za pročišćavanje krvi
POTREBNO JE:
4 KAŠIKE KORENA MASLAČKA
KOREN RADIČA
RIZOM PIROVAČE
KAŠIKA SEMENA KOMORAČA.
PRIPREMA: Sve biljke pomešati zajedno, potom koristiti 2 kašičice ove mešavine na pola litra vode. Kuvati 15 minuta i zatim ostaviti da stoji dok se čaj potpuno ne ohladi. Piti 2 šolje čaja dnevno.
Berba maslačka
Od maslačka se mogu koristiti svi delovi, kao cvet (F/os taraxaci), tako i koren (Radix taracaci), list (Folium taraxaci) ili stabljika sa lišćem i korenom (Radix taraxaci cum herba), pri čemu su svi delovi lekoviti.
Koren maslačka (Radix taraxaci)
Idealno je vaditi ga pre nego što biljka procveta – dakle rano s proleća (tj. mart-april) ili najesen kada biljka procveta (oko septembra i oktobra). Koren treba vaditi pažljivo, da se ne ošteti. Potom ga treba dobro oprati i ostaviti da se ocedi. Suši se veštačkom toplotom, s tim što ona ne sme preći 50°C. Pravilno osušen koren bi trebalo da bude beo na prelomu i da se lako lomi. Ne sme imati nikakav vonj, a ukus mu mora biti blago gorkast. Ukoliko ne bi bio dovoljno osušen, brzo bi počeo da buđa. Idealno je koren maslačka čuvati u čvrstoj papirnoj ambalaži na suvom mestu.
Koren maslačka se naročito preporučuje za lečenje zatvora, problema sa varenjem i gorušice. Preporučuje se i tokom trudnoće, a isto tako i kao pomoćno sredstvo tokom porođaja.
Čaj od korena maslačka
Vršnu kafenu kašičicu sušenog, iseckanog korena kratko prokuvati u 250 ml vode i ostaviti da još 15 minuta luči (čaj od korena maslačka pomaže kod gorušice, želudačnih, probavnih i bubrežnih tegoba).
List maslačka (Folium taraxaci)
Idealno vreme za berbu je period od maja do septembra. Stabljika sa korenom se može brati i u martu i aprilu. List sušiti na senovitom i provetrenom mestu. Sloj listova ne bi smeo da bude deblji od 4-5 cm. Tokom sušenja listove nekoliko puta prevrtati. Pravilno osušen list maslačka bi trebalo da ima očuvanu svežu zelenu boju. Ukoliko potamni, to nije dobro. Osušene listove čuvati isto kao i koren – dakle u čvrstoj papirnoj ambalaži ili kesama. Držati na suvom i tamnom mestu. List pomaže u oslobađanju od oteklina, čisti jetru i pro-bavni trakt, sprečava gorušicu, a dobar je i tokom trudnoće i porođaja.
Čaj od listova maslačka podstiče apetit
Pripremiti čaj od 1-2 kašičice sušenih listova. Stavite ih u šolju i prelijte kipućom vodom. Ovaj čaj uzimati 3 puta dnevno. Na isti način deluje i svež sok od listova maslačka.
List u kuhinji – idealno je koristiti mlad i svež, koji još ne sadrži mleko. Dobar je za sve salate od povrća, a i kao dodatak supama i čorbama. U tom slučaju je najbolje ne kuvati list, već ga iseckati na male komadiće i staviti u tanjir tek na kraju, kao garnirung. Svež list je i veoma kvalitetan izvor vitamina C.
Pogledaj i Sirup od maslačka
Cvet maslačka (Flos taraxaci)
Svež cvet nije samo ukusan, većje i neverovatno lekovit. Kod oboljenja jetre trebalo bi svakodnevno pojesti barem 5-6 komada. Kod dijabetesa i nešto više. Preporučuje se da se ova kura drži barem mesec dana. Idealno bi bilo tokom celog perioda cvetanja biljke. Tokom ove kure povlače se otoci žlezda, a dolazi do poboljšanja i kod oboljenja metabolizma. Cvet se bere i za pripremanje tzv. meda od maslačka -zajedno sa šećerom i vodom se pripremi prijatan i zdrav sirup koji je izvanredan kod prehlada.
Pohovani maslačak
Pupoljci i cvetovi maslačka se mogu uvaljati u hlebne mr vice i ispržiti na ulju kao kulinarski delikates. A ako uz to pripremite i salatu od listova maslačka, vaš meni će biti savršen!
POVEZANO >>> Maslačak tinktura, sok, salata, med od maslačka