Crevne infekcije kod dece i odraslih

Obilje zeleniša na pijacama, koje se pre nego što se iznese na trpezu po pravilu samo ovlaš opere, češći boravci u prirodi, gde su uslovi za održavanje higijene loši, kao i više temperature koje pogoduju razvoju bakterija i virusa glavni su uzroci što se kod dece i odraslih javljaju crevne infekcije.

Crevna infekcija obično počinje mučninom, javlja se nagon za povraćanjem i malaksalost a ubrzo potom počinju bolovi, pa grčevi u crevima a zatim uporan proliv. Sastavni deo terapije u tom slučaju je stroga dijeta, a od namirnica preporučuje se kuvani krompir, pirinač, šargarepa, prepečeni hleb i supa iz kesice. Ali ako crevna infekcija duže potraje može da prouzrokuje gubitak vode iz organizma i poremećaj cirkulacije pa samim tim i da iskomplikuje situaciju.

Od virusa najčeći uzroci crevnih infekcija su rota i adenovirus a kada je reč o bakterijama to su salmonela, crevne infekciješigela i kampilobakter.Opasne crevne infekcije mogu da budu posledica zagađenih namirnica (sladoled, kremovi, mleko, mleveno meso) stafilokokom (Staphvlococcus pyogenes) koja luči jak otrov i brže se razmnožava na visokoj temperaturi.

Sa crevnim infekcijama se najčešće prvi put srećemo još kao deca. Zbog toga je neophodno da roditelji stalno insistiraju da njihova deca peru ruke pre jela i posle obavljanja nužde. Ta jednostavna vrsta osnovne higijene može da spreči širenje zaraza ali i crevnih parazita medu kojima su najčešće dečje gliste.

Ali u slučaju da se dete ponaša čudno, povremeno ga boli stomak bez vidljivog razloga, ima dobar apetit ali ne napreduje i ne dobija na telesnoj težini a noću ga svrbi okolina čmara najverovatnije ima nezvane goste u crevima. Najbolje je da se u tom slučaju obratite lekaru a narodna medicina preporučuje čaj od majčine dušice, koji mora da se kuva u poklopljenom sudu da ne ispare lekovita svojstva.
Neprijatne pojave, kao što je na primer proliv, mnogi smatraju uobičajenim i prolaznim manifestacijama crevnih infekcija, a u stvari iza svega leži ešerihija koli koja, kada se namnoži, izaziva česte i vodene stolice a ponekad i povraćanje. Često se ovaj sindrom zove „putnički proliv” jer se obično javlja tokom odlaska na godišnji odmor, međutim, nije redak slučaj da crevna infekcija usledi i posle izleta kada nema uslova da se na najbolji način održava higijena. Najčešće je bezopasan, prolazi bez povišene temperature ali mora da se vodi računa da bolesnik ne dehidrira. Odrasli na ovu crevnu infekciju najčešće ne obraćaju preveliku pažnju, međutim, i prema ovoj vrsti bolesti svako mora da se ponaša kao i prema svakoj drugoj.

Ešerihija koli pod oznakom 0157:H7 je podvrsta, kojoj je uobičajeni domaćin stoka (krave,bikovi i volovi) a može da dospe u organizam ako se jede nedovoljno pečeno meso (gubi zlokobna dejstva na šezdesetak stepeni). U manje komplikovanim slučajevima bolesnik će 10 do 15 dana da trpi proliv i da povraća.

Da se izbegnu crevne zaraze kod dece i odraslih neophodno je da:
redovno perete ruke sapunom
meso pečete dovoljno dugo da na njemu ne ostane ni jedno ružičasto mesto
ne probate živo meso pre pečenja
koristite čist pribor za jelo
mrznuto meso odmrzavate u frižideru ili u mikrotalasnoj pećnici

Stari, dobri, narodni lekovi za crevne infekcije su nezamenjivi – tvrde oni koji nemaju poverenja u lekare ali istina je da je narodno iskustvo (ne samo kod nas) otkrilo prirodne lekove za gotovo svaku boljku, pa i za crevne bolesti.

-šargarepa, narendana ili kao sok, izbacuje otrovne materije i crevne parazite
-pirinač je dobar kao pomoćni lek protiv crevnog i želučanog katara
-krastavac se već vekovima primenjuje kao univerzalni lek protiv gotovo svih vrsta crevnih i želučanih bolesti
-beli luk pomaže da se izbace otrovi i za čišćenje creva
-jabuka protiv proliva
-orah uništava crevne parazite

Ako muku mučite sa prolivom najveća opasnost može da bude dehidracija organizma zbog gubitka tečnosti. Dehidracijom se gube minerali i elektroliti pa lekari savetuju da što češće pijete slane i mineralne napitke. U slučaju jakih bolova, temperature, sluzave ili krvave stolice i ako proliv potraje neophodno je da se obratite lekaru.

Verovatno niste znali da se hrastova kora koristi kao lek za dijareju a može da se kupi u kapsulama i kao čaj u filter kesicama ili u prahu. U situacijama ka da vas boli stomak, muče grčevi, proliv povraćate, blagotvorno je ako jedete dvopek. Ono što bi u tom slučaju trebalo da znate je da izbegavate prepečen hleb sa mlekom jer ćete ponovo da povraćate. Kod dijareje nije mudro da pijete druge tečnosti osim lekovitih čajeva i prokuvane vode, a mleko je zabranjeno, kao i gotovo svi voćni sokovi.