Detoksikacijska dijeta za čišćenje tela i duha

Detoksikacija ili proces uklanjanja otrovnih materija iz tela sprovodi se privremenim izbacivanjem određenih namirnica zbog kojih se, dugoročno gledano, osećamo lošije, i konzumiranjem uglavnom svežeg voća, povrća, vode i sokova.

Verovatno vam je odranije poznat pojam povremenog posta zbog beneficija koje uzdržavanje od hrane može doneti kako vašem organizmu, tako i vašem duhu. Dosta literature govori upravo o prednostima povremenog posta kao metode čišćenja organizma. Preporučivali su ga, kroz istoriju, još čuveni Hipokrat, Galen i Paracelzus, koji je gladovanje nazivao “lekarom iznutra”. Mnogi veliki mislioci i filozofi, kao Platon i Sokrat, takođe su gladovali da bi postigli veću mentalnu i fizičku sposobnost, jogiji sa Istoka na taj način su dostizali dugovečnost i visoke stepene meditacije i duhovnosti, a poznato je i da je Hrist često postio – prisetimo se samo 40 dana u pustinji – da bi duh očistio od suvišnog tereta.

Treba li nam detoksikacija?

Ukoliko potvrdno odgovorite na neka od sledećih pitanja, trebalo bi da sprovedete sedmodnevnu detoksikaciju ili sedmodnevno gladovanje uz sokove, koje je takođe vrsta detoksikacije:

1. Osećate li se depresivno i imate li promene raspoloženja?detoksikacija za telo
2. Imate li problema s koncentracijom?
3. Osećate li se umorno i letargično?
4. Jeste li prehlađeni više od dva puta godišnje?
5. Imate li loš zadah, naslage na jeziku ili gorak metalani ukus?
6. Imate li pojačan telesni miris?
7. Patite li od smetnji u varenju?
8. Imate li mekane i lomljive nokte?
9. Imate li podočnjake?
10. Imate li problema sa spavanjem?
11. Budite li se umorni?

Naime, detoksikacija se u našem organizmu odvija svakodnevno kroz funkciju pluća, bubrega, kože i jetre. Ukoliko je funkcija bilo kog od tih organa onemogućena, gomilaju se otrovi, što dovodi do simptoma kao što su umor, glavobolja, alergije, slabljenje imuniteta, mentalni zamor, bolovi u mišićima i zglobovima, gojaznost, PMS, promene raspoloženja, de-presija, smetnje u varenju, nesanica, visoke masnoće u krvi i slično.

Detoksikacija,gladovanje i kraj nezdravim navikama

U slučaju klasičnih sedmodnevnih gladovanja na sokovima ili trodnevnih na vodi – većina stručnjaka se slaže – nije vam neophodna lekarska kontrola elektrolita, krvnog pritiska i drugih vrednosti koje bi mogle da ukazu na neki problem. Naravno, ako ste zdravi. Takva kratka gladovanja mogu biti i te kako korisna, pogotovo posle zimskog perioda, kada smo u organizam unosili tešku hranu zasićenu masnoćama. Sprovodenje detoksikacije ima i još jedan povoljan učinak – smanjenim unosom hrane smanjiće vam se i želudac, pa kasnije nećete ni moći mnogo da pojedete, a može vam pomoći i da se oslobodite nekih nezdravih navika u ishrani, recimo zavisnosti od brze hrane, kafe, alkohola ili cigareta. Mnoga slana i slatka jela i neke druge vrste hrane mogu da izazovu zavisnost, a postom možemo da pročistimo svoje čulo ukusa i tako smanjimo podsticaj za konzumiranje industrijskih slatkiša i slanih grickalica. Tada je veća šansa da nam zdrava hrana postane ukusnija.

Gladovanje u pet koraka

1. Svako jutro obavezno uzmite nešto za temeljno čišćenje creva, na primer čaj za čišćenje ili kašičicu maslinovog ulja s malo limuna.

2. Svako jutro popijte šolju toplog biljnog čaja (nana, kamilica, šipak) i čašu sveže iscedenog voćnog soka pomešanog sa isto toliko vode. Menjajte voće svaki dan ili ga kombinujte.

3. Oko podneva popijte svež sok od povrća ili supu od povrća koje ste propasirali, a poslepodne opet šolju biljnog čaja. Uveče (ne posle 20 sati) opet popijte čašu razredjenog soka od voća ili povrća, ili šolju supe od povrća.

4. Kad ste žedni, pijte običnu vodu. Ne zaboravite da u organizam uneste bar dva litra tečnosti dnevno.

5. Prekid gladovanja je njegova najznačajnija faza: prelazite na normalnu ishranu tokom četiri dana. Ne uzimajte odmah veće količine hrane jer će blagotvorni učinak posta za detoksikaciju izostati!

Šta (ne) smete da jedete tokom detoksikacije tela?

Neki nutricionisti preporučaju bar jednom godišnje postepen detoksikacijski program koji traje dve ili tri nedelje. U tom programu nema izgladnjivanja, već se kombinuju posebne namirnice, ključne za ubrzavanje reakcije detoksikacije u telu.

Hrana koja se koristi tokom detoksikacije:

Sveže voće
– svo voće (posebno agrumi, jabuke, jagode, grozde i brusnice) osim grejpfruta (sadrži narginin, koji inhibira dejstvo jetrinih enzima za detoksikaciju).

Sveže povrće – sve (posebno šargarepa, cvekla, artičoke, kupus, crni i beli luk, rotkvice i potočarka) osim paradajza, gljiva i mladog kukuruza. Preporučuju se brokoli, karfiol, artičoka, repa, svo crveno i zeleno povrće.

Pirinač – lako je svarljiv; treba uzimati smeđi pirinač, pirinčane pahuljice, krekere i testeninu od pirinča. Proso i heljda mogu se koristiti umesto pirinča.

Leguminoze – žuta i zelena boranija i sočivo se lako vare. Mogu se koristiti i druge suve leguminoze.

Orašasto voće i semenke – koristi se nepreradeno i lako se dodaje u hranu posipanjem. Tu spadaju semenke lana, bundeve, sušama i suncokreta, zatim bademi i orasi.

Riba – kuvana u vodi ili na pari, ali u umerenim količinama.

Devičansko maslinovo ulje

Začini – morska so, so začinjena biljem, sirce, tamari, uobičajeni kuhinjski začini, med (u manjoj količini).

Voda, voda s limunom, sokovi i pirinčano mleko – dva litra dnevno.

Razne biljke takođe podstiču organizam na samočišćenje. Recimo, posle perioda prejedanja, jetri će od izuzetne pomoći biti artičoka, koja je ujedno štiti od oštećenja hemikalijama. U kapsulama je možete uzimati 300-500 mg tri puta dnevno tokom dva meseca. Kurkuma deluje antioksidativno i štiti jetru od toksina, takođe i koren maslačka, vodopija, ružmarin i koren čička. Sikavica deluje antioksidativno i hepatoregenerativno, pa je svakako preporučljiva posle preteranog konzumiranja alkohola. Bubrezi se, pak, čiste diuretičkim biljkama kao što su: list koprive, preslica, suručica, breza, vodopija i list maslačka, a creva crnim i belim slezom, divizmom i lipom.

Tokom detoksikacije treba da izbegavate:

alkohol
kofein
čokoladu
hidrogenizovane masnoće (posebno margarin)
šećer
so
veštačke zaslađivače
kvasac i ekstrakt kvasca
prehrambene aditive i konzervanse
belo brašno, beli hleb, beli pirinač i belu testeninu.

Pokrenite se

Ako zaista želite da poboljšate svoje zdravlje, moraćete da se pokrenete. Dobra vest za one koji nisu trčali još od srednje škole jeste to da postizanje telesne kondicije ne iziskuje skupo članstvo u fitnes klubu ili naporno penjanje strmim stepenicama u šest ujutro, od kojeg ostajete bez daha. Tako samo možete da naškodite sebi. Bilo bi dobro da počnete s hodanjem – izađite iz autobusa dve stanice ranije i prošetajte, penjite se stepenicama
umesto liftom. Neka vam cilj bude da blago ubrzate rad srca, blago se zadišete i naviknete mišiće na činjenicu da se, posle dužeg plandovanja, vraćaju na posao. Za početak, hodajte svaki drugi dan i vreme postepeno produžite do, recimo, tri 20-minutne šetnje nedeljno. Ako ste u dobroj kondiciji, mogli biste da pribeležite šta tokom jedne nedelje želite da ostvarite. Postepeno se penjite lestvicom fizičkih aktivnosti, uključujući aktivnosti visokog (trčanje) ili niskog intenziteta (plivanje, vožnja bicikla), kao i istezanje (pilates, joga ili niz vežbi istezanja koje možete raditi i kod kuće), zatim vežbe snage, najbolje s nekim opterećenjem. Fizička aktivnost oslobodiće vas nagomilanog stresa i takodje podstaći detoksikaciju.