Peršun (Petroselinum sativumj potiče iz mediteranskog regiona južne Evrope i gaji se 2000 godina. Stari Grci su ga smatrali svetom biljkom, a Teofrastus ga je prvi opisao u 4. veku pre naše ere. Rimljani su ga koristili kao ukras i začin. Držali su ga na stolu, ali i njime ukrašavali vrat, jer su verovali da listovi upijaju dim. U Indiji se osušeni koren peršuna, esencijalno ulje i ekstrakt koriste ajurvedskoj medicini, kao sredstvo protiv nadimanja, diuretik i da se izbaci sluz.
SASTAV I DEJSTVO PERŠUNA I ČAJA OD PERŠUNA
Peršun obiluje vitaminima A, C i K, a sadrži i gvožde, jod, bakar i folate.
Čaj od peršuna se koristi kao diuretik, laksativ, za razbijanje kamena u žučnoj kesi ili mokraćnoj bešici, protiv nadimanja, glista i grčeva.
Istraživanja na životinjama su pokazala da supstanca miristicin iz peršuna sprečava razvoj tumora, posebno onog na plućima.
Ulja peršuna neutrališu neke tipove kancerogenih materija, kao što je benzopiren, inače sastojak duvanskog i roštiljskog dima.
Flavonoidi u peršunu imaju jaku antioksidativnu sposobnost.
Peršun sadrži folnu kiselinu koja štiti kardiovaskularni sistem, omogućava pravilnu deobu ćelija i preventivno deluje protiv raka debelog creva i grlića materice.
Svezi listovi peršuna su idealan osveživač daha.
Koren peršuna je blag diuretik.
Peršun stimuliše pojavu menstruacije.
List i koren se koriste protiv stvaranja kamena u bubregu.
Peršun snižava pritisak, čisti organizam, deluje kao prirodan antibiotik.
Čaj od peršuna se korsiti za smirivanje želuca posle jela, ublažavanje napada astme, anemiju.
Svež peršun podiže imunitet.
SAVET PLUS
Svež pre suvog
Kad god je moguće koristite svež umesto suvog peršuna jer je ukusniji i hranljiviji. Svež peršun čuvajte u plastičnoj kesi u frižideru.
Peršun dodajte na kraju kuvanja jer na visokoj temperaturi gubi ukus, boju i hranljivu vrednost.
Pomešajte iseckan list peršuna, beli luk i koru limuna i ovom mešavinom istrljate piletinji, jagnjetinu ili govedinu pre pečenja.
Napravite šarenu salatu od morača, pomorandži, čeri paradajza, semenki bundevei listova peršuna.
Koren peršuna se jede svež ili se dodaje supama.
Šta sve sadrži peršun (2 kašike ili 7,5 g)
2,70 kalorija
123 mcg vitamina K
9,97 mg vitamina C
631,80 IU vitamina A
11,40 mcg folata
0,46 mg gvožđa
Čaj od peršuna pripremanje
3 kašičice tucanog peršunovog ploda poparite sa pola l ključale vode, ostavite poklopljeno 2 sata i pijte ovaj čaj od peršuna 3 puta dnevno pre jela.
ČAJ OD KORENA PERŠUNA
3 kašike sitno narezanog korena peršuna poparite sa pola litra ključale vode, ostavite poklopljeno 2 sata i pijte ovaj čaj od korena peršuna 3 puta dnevno pre jela.
ČAJ SA PERŠUNOM
3 kašike mešavine po 20 g korena peršuna, sladića, zečjeg trna, selena i koprive kuvajte 5 minuta u pola l vode, ostavite 3 sata i pijte čaj 3 puta dnevno pre jela.
Dr Jovan Tucakov, “Lečenje biljem”
RECEPTI SA PERŠUNOM
velika veza peršunovog lišća
2 tvrdo kuvana jaja
25 g kapra
70 g pinjola ili oraha
nekoliko crnih maslina
1 zemička
1 dl maslinovog ulja
1 dl jabukovog sirćeta
so, biber
Peršun, jaja i masline sitno iseckajte i dodajte sredinu zemičke potopljene u sirce. Pomešajte istucane pinjole ili orahe, kapar, so i biber, pa mutite dolivajući postepeno ulje i sirce. Možete da dodate i čen ispasiranog belog luka.
Prilog od korena
200 g peršunovog korena
400 g šargarepe
1 glavica luka
2 kašike maslinovog ulja
1 kašika suvih pšeničnih klica
1 kašika prepečenog sušama
1 vezica peršunovog lišća
so, biber
Prodinstajte na ulju i malo vode crni luk, dodajte kolutiće korena peršuna i šargarepe, dinstajte poklopljeno dok povrće ne omekša. Posolite i pobiberite, pomešajte sa pšeničnim klicama i pospite seckanim peršunovim lišćem i susamom.
Testenina s peršunom
2 vezice peršuna
40 g integralnih špageta
1 glavica luka
50 g maslaca
2 dl slatke pavlake
so
Sitno naseckan luk zagrejte na puteru, sipajte pavlaku i naseckan peršun, posolite, do bro promešajte i prelijte skuvane špagete.