Malina sastav i lekovito dejstvo

Malina (Rubus idaeus L. – Rosaceae) je višegodišnja biljka žbunastog oblika. U prvoj godini izbiju do 2 metra visoke mladice, koje do zime odrvene. U drugoj godini mladice se granaju, cvetaju i donose plod.

MALINA SASTAVI I LEKOVITO DEJSTVO

Plod maline sadrži i do 85 odsto vode, oko 10 odsto šećera (glukoze i fruktoze), pektine, biljna vlakna (7,4 g u 100 g), organske kiseline (limunsku, jabučnu, salicilnu i mravlju) oko 1,4 odsto, aromatične materije, flavonoide, alkaloide. Tu su i oko 40 mg vitamina C, 80 mikrograma beta-karotina (provitamin A), vitamini grupe B, zatim kalijum (220 mg u 100 g), kalcijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, bakar, cink, čak i jod. U 100 g malina ima 25 kcal, odnosno 105 kj.

-Osim plodova, svežih ili suvih, u lekovite svrhe koristi se i lišće, koje je još bogatije vitaminom C, cvetovi i koren.

-List maline se koristi i za ispiranje usne duplje, kod upale sluzokože i ždrela, kao i kod diareje. Od lišća i korena prave se čajevi, kao i od suvih malina, koji se koriste kod upale grla, za jačanje srca, kod hemoroida, lišajeva, osipa i drugih alergijskih reakcija, i za opšte jačanje organizma.

-Ulazi u sastav mnogobrojnih mešavina za lečenje oboljenja kardiovaskularnog, želudačno-crevnog sistema i avitaminoza. Upotrebljava se i kod mešavina za detoksikaciju.

-List maline može da zameni neke čajeve, kao što su indijski, gruzijski i ruski. Čaj od listova maline koristi se kod menstrualnih i hormonskih poremećaja, za “čišćenje” jajovoda i neplodnost.

-U mnogim zemljama, plod se koristi kao sredstvo za izbacivanje tečnosti, kod proliva i ekcema. Ekstrakt iz ploda deluje protiv virusa, a dobar je i kod čireva u usnoj šupljini i kvarenja desni. Malina aktivira pankreas i lučenje insulina, pa time snižava šećer u krvi.

-Malina je dragocena i za snižavanje povišene temperature, u lečenju astme, ekcema. Ona poboljšava krvnu sliku, reguliše rad creva i smiruje bolove u želucu, a zaustavlja i povraćanje.

-Kinezi smatraju da malina umanjuje opasnost od spontanog pobačaja, olakšava trudove, smanjuje nadražaje u mokraćnom kanalu i olakšava menstrualne tegobe.

Čaj od listova maline

Čaj se sprema tako što se 1-2 kašičice suvih listova ili bobica stavi u solju vrele vode i ostavi 10-15 minuta, a zatim procedi. Pije se kao mlak, ili hladan napitak. Prema narodnom receptu, za trudnice se čaj sprema tako što se staviti 15 g suvih listova u pola litre vrele vode, 3-5 minuta, a zatim se pije kao topli napitak, pola litre dnevno.
Malina
RECEPTI

Letnja torta sa malinama

600 g šlaga
300 ml mineralne vode
300 g mlevene plazme
300 g malina
2 kisele pavlake

Priprema:

Šlag izmutite sa mineralnom vodom (biće čvršći nego da ga mutite sa mlekom) i zatim dodate pavlaku. Tu dobijenu smesu izdelite na 3 dela.
U prvi deo dodajte mlevenu plazmu. To će biti donja kora.
U drugi deo dodajte maline i taj fil stavite na koru od plazme.
U treći deo ne dodajete ništa, samo ga stavite na onaj fil od malina, i tako ukrasite tortu.

Kup od malina

Materijal: jedno belance, 150 g šećera i 200 g malina.
Priprema: od belanceta ulupati čvrst sneg sa šećerom. Dodati očišćene, oprane i izgnječene maline. Mutiti dok se ne dobije čvrsta masa. Sipati u čase i ohladiti, a pre služenja ukrasiti krupnim malinama.

Malina protiv karcinom

Elaginska kiselina, koja se na lazi u malini, pravi komplekse sa toksičnim metalima i tako utiče na njihovo izbacivanje iz organi zrna. Ona deluje na maligne ćeli je tako što usporava, ili potpuno zaustavlja njihovu deobu. Lekari tvrde da 130 g maline dnevno značajno snižava rizik od karcinoma. Iako sezona malina traje samo dva meseca, ni zamrzava njem, ili termičkom obradom i uništava se njena elaginska kiselina. Spanski istraživači zaključil” su daje džem od malina bogatiji ovom kiselinom od sveže voćke.