Kada se srčani zalisci, koji otvaranjem i zatvaranjem regulišu smer protoka krvi kroz srce i sprečavaju vraćanje krvi u neželjenom smeru, oštete, jedini lek je da se zamene. Na ovaj način srce ponovo može pravilno da radi, ali se život operisanih menja, zbog lekova koje moraju da uzimaju. Iako režim ishrane ne moraju drastično da menjaju, nekih pravila bi trebalo da se pridržavaju.
Preporuke koje dajemo pacijentima nakon operacije srčanih zalistaka, kada je reč o ishrani, jeste da se pridržavaju pravila koja se savetuju i neoperisanim ljudima, a to je da se hrane zdravo. Nisu to neki specifični režimi ishrane, ah im skrećemo pažnju da jedu češće, 4-5 obroka dnevno, u manjim porcijama.
Preporuka je da uzimaju hranu koja se lako vari, kuvano povrće, barena mesa, supe. Riba, i to morska, trebala bi češće da se nalazi na meniju, jer sadrži mnogo zaštitnih materija. Svinjsko meso, čak i krtina, obiluje većom količinom masti, pa se ne preporučuje, a medu nepoželjnim namirnicama su i slanina, čvarci i druge mesne prerađevine.
Dobar izbor su teletina, junetina, ćuretina, piletina, ali bez kože, koja je puna holesterola.Može da se popije jedna do dve čaše crnog vina dnevno, a preporučuje se i uzminaje preparata koji sadrže omega-3 masne kiseline.
Izbalansirana ishrana i izbor namirnica naročito su značajni zbog uzimanja antikoagulansnih preparata, koji se propisuju ovim pacijentima, da bi se smanjile šanse da se na ugrađenom zalisku stvori tromb (krvni ugrušak).
Namirnice koje sadrže kalcijum i vitamin K, neki antibiotici i sredstva za spavanje mogu značajno da remete proces koagulacije i da umanje dejstvo antikoagulansnih lekova. Zato se preporučuje da se 3-4 dana nakon uzimanja, na primer kupusa, prekontroliše vrednost INR-a, odnosno protrombinskog vremena. Ako se testovima utvrdi da je ova vrednost niža od 2, trebalo bi se posavetovati sa lekarom da se pojača doza leka.
Ako pacijenti povećaju količinu vitamina K (hranom ili suplementima), smanjuje se dejstvo antikoagulantnih lekova zbog čega se povećava rizik za stvaranje krvnih ugrušaka. Nasuprot, premalo vitamina K u ishrani, povećava dejstvo lekova pa je povećan rizik od krvarenja. Dakle, potrebno je uskladiti dozu leka, vitamina K i individualne potrebe pacijenta, što će najsigurnije odrediti lekar redovnim kontrolama krvi.
Uzimanje vitamina K treba da se ujednači na nedeljnom nivou. Nije neophodno da svakoga dana hranom uzmete istu količinu vitamina K, već da ukupna doza tokom jedne nedelje bude pri bližno ista iz nedelje u nedelju. Preporučuje se srednji nivo
vitamina K. Dakle, ne treba iz ishrane potpuno eliminisati namirnice koje sadrže ovaj vitamina, već ih uzimati u umerenim količinama, koje su približno iste iz nedelje u nedelju.
Budite oprezni ukoliko se na jelovniku pojavi neka „nova” namirnica sa visokim sadržajem vitamina K (npr. mladi luk u proleće, sarmice od zelja, jesenji spanać, kelj tokom zime i sl.).Tada možete da pojedete samo malu količinu te hrane, ili pojedite umerenu porciju, ali te nedelje obavezno izostavite neku drugu namirnicu sa visokim sadržajem vitamina K (kupus, zelenu salatu ih pasulj).
Saveti:
– Nikada ne menjajte drastično navike u ishrani.
– Pre nego što započnete bilo koju dijetu, konsultujte lekara.
– Ukohko pod nadzorom lekara započnete dijetu ih promenitenačin ishrane, analize krvi radite češće nego obično.
– Obavezno konsultujte lekara pre nego što počnete da uzimatebilo koji biljni preparat, suplement, vitamin, dodatak ishrani, i slično.
Namirnice koje sadrže velike količine vitamina K
Zeleno lisnato povrće: spanać, blitva, brokoli, kelj, kupus prokelj mladi luk kopriva karfiol f tamnozelena sala
Neke mahunarke pasulj sočivo soja u zrnu.
Pacijenti koji koristite antikoagulanse moraju često da kontrolišu protrombinsko vreme (INR). Rezultati ove analize pomažu lekaru da utvrdi da li propisana doza antikoagulansa dobro deluje, ni premalo ni previše, već kako svakom | pacijentu odgovara. Ako se sa lekom, na primer, pretera, može da se javi krvarenje iz desni, nosa, ili u mokraći. Zbog toga doza mora stalno da se održava u željenim granicama.
Da bi INR testovi uvek bih pouzdam pridržavajte se nekih pravila:
– Uradite test svaki put kad to lekar zahteva,
– dozu antikoagulansa ne uzimajte neposredno pre vađenja uzorka krvi za analizu,
– preuzmite rezultat analize istog dana kad je rađena i konsultujte lekar da li je potrebno prilagoditi dozu.
– pre uzimanja bilo kog leka, čak i onog kog je preporučio drugi lekar ili zubar, proverite sa kardiologom da li treba uskladiti dozu antikoagulantnih preparata.