Ishrana obolelih od raka – recepti

[icegram campaigns=”19694″]
Rak, ili stručno rečeno, karcinom, bio je i ostao bauk. S tim što je od pre dvadesetak godina u toj neslavnoj ulozi dobio “družbenicu” – sidu. Međutim, osim malignih ćelija koje su zloćudne zato što se nekontrolisano i iz nepoznatih razloga razmnožavaju i što je osnovno obeležje ove patologije agresivnost, karcinom nije jedinstvena bolest: na svakom organu ona je, bar donekle, nešto drugo i zahteva određenu terapiju. Naravno, lekarski konzilijum je taj koji će detaljnim ispitivanjem identifikovati ovu veliku nevolju za svakoga koga pogodi i propisati lečenje: zračenje, uzimanje lekova (citostatika) ili operaciju. A možda će istom pacijentu, s obzirom na prirodu bolesti, naložiti sve tri vrste terapije.

Mnogo takozvanih alternativnih sredstava i namirnica u ponudi je obolelima, poput plodova raznih kaktusa, pa od povrća i voća brokoli, prokelj, borovnica, crna ribizla, što svakako neće nikome škoditi, pod uslovom da se povrće jede malo prokuvano i začinjeno samo s vrlo malo soli a voće sveže. Naravno, ima travara koji će obolelima ponuditi i neki manje poznate plodove, ali u svakom slučaju, čak i ako neko pacijent drži do nadrilekara, neka to bude samo uzgred, jer je i u primeni ovakve alternative savet lekara neophodan. Naravno, i povremeni lekarski pregledi su neminovni, a o tome šta će oni obuhvatiti, odrediće lekar-onkolog ili lekarski konzilijum.
Ishrana obolelih od raka
Kao i svim bolesnicima (a i zdravim ljudima), i obolelima od karcinoma predlaže se određena vrsta jelovnika. Pokušaćemo da im pomognemo određenim savetima.
Pre nego što predložimo način ishrane, iznećemo kakvu sve hranu oboleli od raka treba da izbegavaju. Postoji nekoliko činilaca izuzetno važnih za obolele. U njihovo telo ne sme da uđe ništa što mu šteti, ili što povećava nagomilavanje otrova. Telu je potrebno omogućiti da se tih otrova reši. Iz mnogobrojnih razloga treba izbegavati životinjske belančevine (meso, ribu, sir i mleko). Oni samo dodaju otrove već postojećoj količini u telu.

ZABRANJENA HRANA

Meso, mesni ekstrakti, umaci od mesa, živina, riba, školjke, riblja pašteta, jaja, sir, buter, mleko, sladoled, so, biber, kečap, senf, paprike, kafa, alkohol, beli pirinač, sve vrste-testa, šećerni proizvodi od trske i repe, džemovi sa konzervansima, konzervirano voće i povrće, maslinke, sušeno voće, konzervirane ili pakovane supe, sve što sadrži konzervans, boju ili hemijske dodatke, ulja i masti koji su zasićeni, pržena i pečena hrana, hlorisana voda.

HRANA KOJU TREBA JESTI

Sva povrća koja mogu da se nađu na pijaci, što zavisi od doba godine.
Poželjno je, što je više moguće, gajiti povrće bez upotrebe hemikalija. Kod gajenja povrća s raznim hemikalijama dosta gubimo u sadržaju njihovih vitamina, iako dobijamo u izgledu. Povrće može samo iz zemlje uzeti potrebne sastojke koji su dragoceni za organizam.
Povrće treba jesti što svežije, znači kuvanje svesti na minimum. Dovoljno ga je malo obariti na pari. Da bi se iz njega izvuklo najviše hranjivih sastojaka, najbolje je jesti ga kao salatu. Treba znati da koža većine povrća sadrži najveću vitaminsku vrednost i čitavo bogatsvo minerala. Naravno, tu kožu, odnosno ceo plod treba dobro oprati.

JELOVNIK

Vrlo hranljiva tečna jela mogu se napraviti na sledeći način. Oprati i iseckati 4 velike šargarepe, nekoliko listova peršuna, 6 listova spanaća i nešto od sledećeg: ljuske od krompira, listovi zelene salate, zeleni deo repe, luk. Može se dodati i jedan celer. Sve to treba staviti u lonac sa vodom i polako kuvati oko 30 minuta. Procediti i jesti dok je vruće. Ono što ostane može se staviti u frižider i koristiti sledećih dana, ali uz prethodno zagrevanje. Ukoliko se javi zatvor (opstipacija) toj preostaloj tečnosti dodati malo mekinja, koje se preko noći drže potopljene u jednom delu te čorbe. Ujutro je poželjno to ugrejati i popiti pre doručka. Nije poželjno žvakati semenje. Nikada za ovu čorbu ne upotrebljavati so bilo koje vrste ili vegete.

Periodično, najmanje dva puta nedeljno, treba jesti samo nekuvanu hranu. Jedan od obroka treba da bude samo voće. Ukoliko ste žedni, pijte sok od voća i povrća, ali iz male čaše. Za čaj upotrebljavati flaširanu prirodnu vodu, čak i za kuvanje. Zapamtite da se hrana nikada ne sme prekuvati. Što manje je izlagati toploti. Ako je moguće, ne upotrebljavati sudove od aluminijuma.

DODATNI VITAMINI

Jabuke, sve vrste kupinastog voća, banane, trešnje, smokve, grožđe, mango, avokado, lubenice, kruške, ananas, šljive, dinje i jagode, zajedno sa semenka-ma, predstavljaju izvanredne prečistače toksina i veoma su hranljivi. Samo se s voćem može napraviti dovoljno hranljivo jelo. Zato se predlaže da najmanje jedan od dnevnih obroka bude samo voće. Prvih šest do 12 meseci od razboljevanja nikako ne jesti limun i pomorandžu.

SUŠENO VOĆE

Polutke kajsija osušene, sušene smokve, kruške, breskve, šljive, grožđe i bobice svih vrsta mogu se jesti samo ako su sušeni na suncu. Svi ostali načini sušenja nisu poželjni. Kada se takvo voće opere, može se jesti sa ostalom hranom ili sa svežim voćem. Ukoliko se sušeno voće blago obari ili potopi u vodu da omekša, postaje još ukusnije i zadržava hranljivost.
Koristiti ih što je moguće više. Povrće s korenom može se fino rendati i pomešati sa zelenim listovima ostalih izdanaka koji se jedu kao salata. Ako svemu ovome dodamo seckane orahe ili dodamo malo butera od kikirikija, ili pak jedemo s trnim hlebom, to je vrlo ukusno. Može se upotrebiti i presovani beli ili seckani crni luk, pa to začiniti uljem i sokom od jabuka koji zamenjuje sirće.

Hrana treba dobro da se žvaće i jede polako. Nije poželjno piti uz jelo, sem toliko da se hrana lakše proguta. Vrlo je važno da oboleli redovno jedu, ne preskaču obroke. Sadržaj i smisao ove ishrane je da otkloni otrove iz tela i da omogući odrambenom mehanizmu da se bori sa bolešću.

SOKOVI

Od nabrojanog povrća i voća može se napraviti sok. Vrlo su pogodne i mešavine, na primer, od šargarepe i jabuka. Ove sokove ne treba piti u neograničenim količinama, jer će se pokvariti crevrna flora i sistem za varenje. Sokove treba uzimati kao aperitiv. Svaki gutljaj malo zadržati u ustima da se pomeša s pljuvačkom, jer na taj način već počinje varenje. Za sistem za varenje je dovoljna upotreba celuloze, a sokovi obično nemaju celuloze.

Čaj od lekovitog bilja, kamilice, lucerke, lanenog semena, cveta lipe, šipka, deteline, žalfije, nane i drugog bilja. Umesto kafe treba piti sve njene zamene, a najbolje je naviknuti se na topao čaj kao neku vrstu deserta.

DORUČAK

Sveže voće, potopljeno sušeno voće, mešavina oraha i semenki pomešana s voćnim sokom ili jogurtom, razni oraščići, čaj od bilja ili neka zamene za kafu.
Ovaj obrok treba uzimati oko osam sati ujutro. Četiri sata kasnije treba uzeti sledeće:

UŽINA

Čaj od bilja, voće ili sok od povrća. Ako ste još gladni, uzmite sveže voće, semenke raznih vrsta i orah.

RUČAK

Mešana sirova salata, razni biljni izdanci i pasulj, začinjeni uljem, hleb od krupno mlevenog žita, buter od kikirija, pirinač bez ljuske ili neko drugo povrće, ražani hleb. Za desert – sveže voće, orah.

POPODNEVNA UŽINA

Ista kao i prepodnevna, s tim što možete upotrebiti drugu vrstu povrća ili voća.

VEČERA

Ako salata nije bila zastupljena u glavnom obroku, ona treba da čini osnovu u večeri. U protivnom, ako je salata bila osovni dnevni obrok, za večeru se treba ograničiti na jela od povrća. Tom povrću možete dodati i malu porciju salate, ali obrok uvek završite s voćem i koštunjavim voćem. Večera treba da bude između 19 i 20 časova.

RECEPTI

Potopljene semenke

Sve to potopiti u hladnu vodu i ostaviti preko noći (8 do 12 časova) i pred sam obrok dodati jednu sitno izrendanu jabuku. Ovo jelo je izuzetno hranljivo i treba ga dobro sažvakati. Može se jesti i s drugim voćem, osim limuna i pomorandže. Da bi se povećao sadržaj vitamina B17, tome se mogu dodati i mlevene semenke kajsija.

Puding od hleba

– 125g suvog grožđa,
– 6 kriški hleba,
– kašičica cimeta,
– malo mlevenog muskatnog oraščića,
– 75 g šećera,
– 550 ml obranog mleka,
– kašika šećera
Odseći koru sa kriški hleba, te ih iseći na komadiće, staviti u dublji sud i dodati 75 g šećera i suvo grožđe i preliti mlekom. Sve dobro izmiksirati. Dodati druge sastojke, sve presuti u vatrostalni sud i posuti preostalim šećerom. Peći u zagrejanoj pećnici 30 minuta.

Kupus sa sojom

– 1/2 kg kupusa,
– 1/2 kg krompira,
– 30 g butera ili margarina,
– 150 g soje u komadićima,
– 5 jaja,
– so, biber,
– bistra supa od kocke
Kupus iseći na rezance a krompir na komadiće. Buter zagrejati u tiganju i na njemu malo prodinstati kupus i krompir. Naliti supu i kuvati poklopljeno oko 15 minuta. Dodati prethodno skuvane komadiće soje. Jaja razmutiti i začiniti solju i biberom po ukusu, pa time preliti kupus i krompir. Ostaviti u tiganju da se još kraće vreme krčka.

Punjeni omlet

-Za dve osobe:
– 2 jajeta,
– so, pola kašičice šećera,
– pola kašičice zejtina,
– 50 g trapista,
– 25 g prženog kikirikija,
– 5 g butera ili margarina,
– 100 barenog graška (može i iz zamrzivača)
Razdvojiti žumanca i belanca i belanca ulupati u čvrst sneg. Staviti so i šećer, dodati žumanca jedno po jedno i zajedno umutiti. Tiganj samo tanko premazati uljem, zagrejati i peći 2 omleta na tihoj vatri, pod poklopcem. Pomešati grašak, buter, rendani sir i polovinu samlevenog kikirija. Sve zajedno kratko prodinstati, dok se sir ne istopi. Ovom masom puniti omlet i posuti ga preostalim kikirikijem.

Brza čorba

-Za dve osobe:
– 250 g šampinjona,
– kašičica butera,
– margarina ili zejtina,
– 10 g suve slanine,
– 1 jaje,
– nešto manje od litre supe od kocke,
– so, biber, peršunovo lišće,
– 1/2 šolje jogurta
Iseckati slaninu i propržiti na masnoći, dodati isečene pečurke i malo prodinstati. Začiniti solju i biberom po ukusu, naliti supom, pa ostaviti da se kuva, dok pečurke ne omekšaju. Umutiti jaje sa jogurtom, sipati čorbu i posuti iseckanim peršunom.

Palačinke s pomorandžom

U principu, palačinke nikako nisu dijetalno jelo, ali ako oboleli nema i višak šećera u krvi ili neku drugu organsku bolest, koja nalaže oprez s jajima i masnoćom, što je slučaj i sa karcinomom želuca ili jetre, može ponekad da se “omrsi” ovom poslasticom.
Ispecite palačinke, svaku pospite seckanim orasima, bez šećera. Posebno napravite preliv: sok od isceđenih pomorandži sipajte u prethodno skuvan gust sirup od šećera, kao za slatko.Na kraju dodajte čašicu ruma. Presavijene palačinke prelijte ovim sirupom.