Dok drugi kaliraju, praziluk na čudnovat način stajanjem udvostruči vitamin C, a šargarepa od karotina pravi moćni vitamin A…
Praziluk – Fabrika vitamina
Jednom svojom osobinom praziluk predstavlja pravo čudo prirode, jer dok sve druge namirnice stajanjem gube vitamin C, praziluk ga čuje, i to najviše u svom zelenom deluje i ima i vitamina E carotina. Svarto zajedno jača imunitet i štiti ćelije od slobodnih radikala.
Zahvaljujući kalijumu (u 100 g oko 300 mg), praziluk je snažan diuretik. Sadrži 86% vode, olakšava izlučivanje otpadnih materija. Larmalo soli, odličan je protiv otoka, a istovremeno obezbeđuje telu vitamine i minerale. Naročito se ističe bogatstvom gvožđa, u čemu nadmašuje i čuveni spanać.
Može se uključiti u bilo koju dijetu, jer sadrži samo 35 kalorija u 100 g i vrlo malo masnoća i šećera. Ima dosta celuloze i brzo daje osećaj sitosti, a pektin praziluka stvara zaštitni sloj na sluzokoži želuca.
Preporuka
praziluk i beli luk – protiv povišenog krvnog pritiska
praziluk i losos – za bolju cirkulaciju
praziluk i celer – za bolji rad creva
RECEPT PLUS
-na pari skuvati praziluk, šargarepu, tikvice i celer, posuti seckanim peršunom kako bi ovu dijetalnu salatu obogatili vitaminom C.
Šargarepa i zdravlje
Malaksalost kao posledica zimskog načina ishrane nikoga ne štedi, pa u ovo doba godine treba napuniti baterije i osloboditi telo otrova i ponekog suvišnog kilograma. Praziluk i šargarepa mogu da budu od posebne koristi u tom poslu.
Šargarepa je nezamenljiva i dragocena za sve uzraste,
posebno za trudnice i decu, stare i iznemogle, kao i za sve kojima je stalo do linije, dobre forme ilepog izgleda. U svakoj dijeti šargarepa je nezaobilazna, jer ništa tako brzo ne utoli glad.
Ono što šargarepu ističe među ostalim povrćem, na prvom mestu je njeno bogatstvo vitaminom A. Narandžastu boju daje joj karotin, kojeg u tolikoj meri nema ni u jednom drugom povrću. U organima za varenje on se pretvara u vitamin A koji je prava blagodet za lepotu i svežinu kože, lomljive nokte i kosu, pravilan rast, zdravu funkciju sluznice i dobar vid. Povećava imunitet i jača srce, blagotvorno deluje na jetru i odlično je sredstvo protiv zatvora. Karotin je različito iskoristiv u zavisnosti od pripreme: iz sirove rendane šargarepe 82 %, iz kuvane 18 % a iz sirove nerendane 2 %.
Ne oskudeva ni u drugim vitaminima. Tu su vitamini grupe B, zatim E, D, PP i H. Jedina slaba tačka je vitamin C, ima ga svega 6 mg.
Bogata je i mineralnim sastojcima, kalijumom, kalcijumom, jodom, cinkom, magnezijumom, gvoždem, kao i pektinima i eteričnim uljima, pa se posebno preporučuje deci, jer podstiče razvoj, jača kosti i povećava otpornost ka infekcijama.
Po sadržaju fitoncida (biljni antibiotik) šargarepa je na trećem mestu, odmah iza crnog i belog luka, tako da
se njenim žvakanjem smanjuje broj mikroorganizama u usnoj duplji. A narodna medicina preporučuje i ukapavanje soka šargarepe u nozdrve, u početnoj fazi kijavice.
Preporuka
– 100 g soka dnevno, pomešanog sa malo meda i limunovog soka, naročito je blagotvoran ujutru pre doručka tokom 3 nedelje
– list i koren šargarepe pun je korisnih sastojaka i ne treba ga odbacivati.
RECEPT PLUS
– od šargarepe, cvekle i krastavca iscediti sok koji je lako svarljiv i predstavlja pravo zdravstveno čudo
– izmiksati 1 cveklu zajedno sa lišćem, 1 šargarepu, 1 jabuku, 1 manji komad đumbira i sok 1/2 limuna, pa piti kao snažan eliksir koji štiti od infekcija, čisti jetru, bubrege i čitav sistem za varenje
– za podizanje tonusa i jačanje mišića pomešati sok od šargarepe sa prirodnim medom i piti po 2 kašike 4x puta na dan
Previše soka šargarepe može da oboji kožu u narandžasto, posebno kod dece.