Ruski kvas – napitak

Prvi put, kvas je pomenut u ruskim letopisima iz 989. godine kada je knez Vladimir “delio narodu hranu, medovinu i kvas”. Na ruskom znači “kiselkasti napitak” a omiljeno piće je i posle više od milenijuma. Stručnjaci kažu daje ruski kvas jedan od najboljih bezalkoholnih napitaka i da mu po kvalitetu ukusa i hranljivosti nema ravna!

– Osnovna sirovina za pripremu je takozvano kvasno suslo, pripremljeno isključivo od prirodnih sastojaka to jest fermentisanog slada raži i ječma. – Recept susla je tajna, a za piće se dorađuje dodavanjem šećera, limunske kiseline i karbonizovane vode, posebnim tehnološkim procesom bez konzervansa, jer se trajnost kvasa obezbeđuje pasterizacijom.
Zašto se za kvas kaže da je “okrepljujuće i osvežavajuće piće za dobro zdravlje i dug život”.

– Sadrži vitamine B1, B2, B6 i B12 koji učestvuju u razlaganju ugljenih hidrata, potpomažu rast i razvoj dece i rad neurov-getativnog sistema, a deluju protiv anemije i smetnji varenja. Ima i vitamin E važan za plodnost i zdravlje u trudnoći, kao i antipelegra vitamin takozvani PP faktor zadužen za zdravu i lepu kožu. Osim toga, sadrži mnogobrojne dragocene minerale poput kalcijuma, magnezijuma, gvožđa i molibdena.

Po dejstvu, kvas je sličan kefiru, kiselom mleku, kumisi i acidofilnom jogurtu, jer podstiče i normalizuje razmenu materija u organizmu. Sto mililitara kvasa ima 40 kalorija.
– Kao svaki produkt kiselomlečnog vrenja, i kvas reguliše rad želuca i creva, sprečava razmnožavanje štetnih bakterija, jača imunitet, poboljšava apetit i blagotvoran je za kardiovaskularni sistem. Ova lekovita svojstva objašnjavaju se prisustvom mlečne kiseline, vitamina, aminokiselina, različitih lakosvarljivih šećera i mikroelemenata. Viševekovno iskustvo je pokazalo, a lekari potvrdili da kvas povećava radnu sposobnost, jer smanjuje umor i vraća snagu. S obzirom na to da ima veliku energetsku vrednost, preporučuje se sportistima zato što potpomaže povećanje mišićne mase. Ne preporučuje se jedino onima koji imaju probleme sa jetrom, gastritisom i povišenim krvnim pritiskom.

Pošto se kvas svrstava u bezalkoholna osvežavajuća pića, kvas je najprijatniji ako se pije hladan (6-8 stepeni).

U Rusiji postoji oko 50 vrsta kvasa kao što su beli kašasti, limuno-medeni, malinin i cveklin, kao antonovka, kisela čorba i kvas od hleba i pitome jagode

Recepti za pripremanje kvasa lako mogu da se nađu, ali nijedan nije ni približno zdrav kao onaj čija je osnovna sirovina suslo. Zato su, čak i u Rusiji česti slučajevi prodaje lažnog kvasa, jer je priprema po starim receptima složena, dugotrajna i “pipava”. Od namakanja zrna, klijanja i parenja do sušenja, mlevenja i pripreme susla protekne više od 70 dana -objašnjava naša sagovornica.