Ishrana tokom trudnoće bogata vitaminima i mineralima i unos dovoljne količine tečnosti osnovni su preduslovi za normalan razvoj ploda…
Odavno je poznat značaj pravilne ishrane i redovnog unošenja hranljivih materija i vitamina u organizam. Uz današnji tempo života, stres i probleme sa kojima se svakodnevno suočavamo i sve duže radno vreme, teško je ispoštovati zahteve organizma za redovnim obrocima, najmanje tri puta dnevno i to u isto vreme svakoga dana, plus dve užine koje se preporučuju između obroka, a da sve bude idealno energetski i vitaminski izbalansirano. Ako tome dodamo zanemarivanje redovnog korišćenja voća i povrća u ishrani; jasno je da u današnjem društvu postoji ozbiljan problem loše ishrane zbog čega većini ljudi nedostaju sastojci koji su veoma važni za normalno funkcionisanje organizma. Tokom trudnoće još više pažnje treba obratiti na pravilnu ishranu s obzirom na I to da zdravlje deteta direktno zavisi od zdravlja majke.
Pravilna ishrana
Prema tvrdnjama docenta dr Snežane Rakić, načelnice Ginekološko-akušerske klinike “Narodni front” u Beogradu, suplementacija (dodatak ishrani) u trudnoći podrazumeva unos vitamina i oligo-elemenata koji normalnom ishranom ne mogu da se unesu u organizam. Kao normalnu ishranu svaki dijetetičar propisao bi vam onu koja podrazumeva tačno određeni balans proteina, masti, ugljenih hidrata, vitamina i minerala.Većina trudnica nepravilno hrani smatrajući da je u tom stanju dozvoljeno jesti “sve što ti srce poželi”, a to su uglavnom testenine i slatkiši. Takođe, ustaljeno je mišljenje da je u trudnoći povećanje telesne mase poželjno. Istina je, među tim, drugačija.
Što se tiče telesne mase, optimalan prirast tokom tih devet meseci je između 12 i 16 kilograma. Sve preko toga smatra se patološkim uvećanjem i može da rezultira zdravstvenim smetnjama kao što su visok pritisak, intolerancija glukoze, pa čak i poja dijabetesa u trudnoći. Budući da su bebe, po svojoj fiziologiji, zapravo “univerzalni paraziti od majke će uzeti sve što im je potrebno za razvoj, a nju će, ako kroz hranu nije unela u organizam dovoljno hranljivih materija i oligoelemenata, ostaviti bez nekog vitamina ili minerala. Vitamini se dele na hidrosolubilne (koji se rastvaraju u vodi) i liposolubilne (koji se rastva raju u mastima). Hidrosolubil ni su vitamin C i vitamini B kompleksa. Veoma su važni za svakodnevne fiziološke procese, a nemoguće ih je deponovati jer su rastvorljivi i izlučuju se putem mokraće. Zato je važno obratiti pažnju na svakodnevni unos ovih vitamina. Druga grupa su liposolubilni vi tamini u koje spadaju i A, D, E i K. Liposolubilni vitamini teže se resorbuju, ali zbog svojstva da se rastvaraju u mastima, organizam ima mogućnost da ih deponuje u masnim tkivima i jetri i da ih kasnije koristi po potrebi. Međutim, zbog sposobnosti organizma da čuva vitamine “za crne dane” treba biti oprezan da se preteranim unosom ne izazove hipervitaminoza.
Voda — izvor života
Treća vrlo važna stvar i najvažnija, jeste redovno unošenje dovoljne količine vode. Trudnice i dojilje treba da unose najmanje šest litara tečnosti dnevno, pri čemu treba da izbegavaju zaslađene, a pogotovo gazirane sokove. Preporučljivo je piti nezaslađene čajeve, sok od ceđenog voća ili povrća, napitke na bazi limuna. Dovoljno tečnosti u organizmu preduslov je za normalno odvijanje svih
fizioloških procesa i pravilno korišćenja minerala i vitamina. Poznato je da čovekov organizam čini više od osamdeset procenata vode i taj procenat treba održavati redovnim uzimanjem tečnosti, a trudnicama i dojiljama potrebno je znatno više za plodovu vodu za vreme trudnoće, odnosno mleko za vreme laktacije. Što se tiče ishrane, ne treba praviti razliku u režimima ishrane tokom trudnoće i dojenja. Dakle potrebe za mineralima i vitaminima u toku nošenja i hranjenja ploda u stomaku, iste su kao i za vreme hranjenja deteta po porođaju.
Primećeno je da su u toku trudnoće veće potrebe organizma za gvožđem. Budući da je u svakodnevnoj ishrani ovaj mineral
manje zastupljen, preporučuje se suplementacija preparatima koji sadrže između 30 i 60 mg gvožđa.
Drugi mineral koji se često javlja u deficitu kod trudnica i dojilja jeste kalcijum. Ako ga nema dovoljno za bebu, povlače se “rezerve” iz kostiju i zuba. Zato, ako ne pijete dovoljno mlftka, potrebno je da ovaj mineral nadoknadite na drugi način.