10 lekovitih biljaka protiv stresa i nervoze

Pored svih zdravih životnih navika i tehnika kojima možemo da ublažimo uticaje stresora na nas, postoji određeno lekovito bilje koje nam takođe može pomoći u tome. Stres često nazivaju i bolešću modernog doba, jer se često javlja kod modernog čoveka koji u svom životu praktikuje sve više loših životnih navika. On može imati izrazito negativan uticaj na celokupno zdravlje. Simptomi su veoma različiti te variraju od problema sa spavanjem do razdražljivosti. Stres je, takođe, jedan od uzroka mnogobrojnih oboljenja kao što su rak, multipla skleroza, dijabetes… a najčešći simptomi su gubitak kose, depresija, visok krvni pritisak, glavobolje, drastične promene težine… Sledeći put kada budete imali neke od simptoma ili, jednostavno, kada osetite da ste pod stresom, isprobajte neke od prirodnih lekova uz ove smernice za dobro zdravlje.

1. Lavanda

Biljka ugodnog mirisa od davnina se koristi protiv nesanice i za lečenje nerava. Lavandu možete staviti u kupku pre spavanja ili pripremiti smirujući čaj. Osim što opušta mišiće, smiruje nervozu i uznemirenost, čaj od lavande deluje blagotvorno i u slučaju poremećenog sna. Čaj se priprema jednostavno, a deluje brzo. Prelijte vodom dve kašičice cvetova lavande i ostavite da deluje deset minuta. Nakon što ste procijedili, zasladite medom i pijte dvije šolje dnevno. Nekoliko kapi etericnog ulja lavande na jastuku dobro ce doci za otklanjanje stresa i ublazavanje nesanice. Ima jako antisepticko dejstvo pa cini odlicnu zamenu za jod ili alkohol u slucaju povreda. Cak deluje i kao blagi anestetik. Ulje lavande često se upotrebljava i za masazu jer opusta misice a na taj nacin moze otkloniti i glavobolju kojoj je osnovni uzrok napetost. Ovakva masaza takodje ublazava reumatske bolove.

2. Kamilica

Kamilica opušta, potiskuje teskobu, nemir, ljutnju i bes, smiruje i smanjuje psihičku osetljivost. Stručnjaci pretpostavljaju da je za smirujući učinak kamilice zaslužan flavonoid pod nazivom apigenin. Međutim, za razliku od popularnih lekova za ublažavanje anksioznosti, kamilica ne stvara zavisnost i nije štetna. Uz sve to, lekovita biljka podiže nivo glicina u telu – reč je o aminokiselini koja opušta živce i mišiće. Čaj od kamilice je najpopularniji čaj na svetu. Jednostavno ga je pripremiti pomoću svežih ili sušenih cvetova biljke. Nekoliko minuta nakon konzumiranja, doslovno ćete osetiti popuštanje stresa i napetosti.3. Majčina dušica

3. Majčina dušica

Lekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u listu i cvetu, a u lečenju nesanice pomažu timol i karvakrol, njena eterična ulja koja opuštaju mišiće. Budući da sadrži lako isparljive sastojke, čaj od majčine dušice treba spremati u poklopljenoj posudi jer u suprotnom neće imati lekovita svojstva. Čaj se priprema na sledeći način – kašiku majčine dušice prelijte s dva decilitra ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji pola sata. Kad se čaj prohladi, procedite ga i popijte. Ukoliko ne možete da podnesete gorčinu, zasladite kašičicom meda.4. Matičnjak

 

4. Matičnjak

Od matičnjaka, odnosno matočine, limun trave ili pčelarice, kako se sve u narodu zove ova biljka, može da se napravi odlična kupka koja deluje smirujuće, te se preporučuje osobama koje pate od nesanice. Za lekovita svojstva ove biljke najzaslužnija su esencijalna ulja citronelal i citral, pelini i tanini, koja opuštaju mišiće, jačaju srčani mišić i imaju antibiotsko dejstvo. Skuvajte deset kašika suvih listova matičnjaka u jednom litru vode, ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procedite. Odvarak dodajte u vodu za kupanje i leškarite u kadi dvadesetak minuta, pre spavanja.5. Kantarion

5. Kantarion

Najpoznatiji prirodni antidepresiv je kantarion ( hipericum perforatum). Ova biljka ima jako dugu tradiciju u narodnoj medicini i poboljšanju raspoloženja, uklanjanju nervne napetosti i nesanice. Ranije je smatrano da je hipericin najznačajnija aktivna komponenta kantariona, ali se danas zna da su i brojni drugi sastojci odgovorni za njegova dejstva, a sve veći značaj se pridaje hiperforinu. Kantarion sprečava razgradnju neurotransmitera serotonina, dopamina, norepinefrina, koji su odgovorni za dobro raspoloženje i na taj način smanjuje simptome depresije. Na isti način deluju i antidepresivni lekovi SSRI (selektivni inhibitori preuzimanja serotonina), MAO-inhibitori. Iz kantariona je izolovan i melatonin, koji se luči u organizmu radi uvođenja u san i održavanja sna, pa je tako određeno kako kantarion deluje kod nesanice.

6. Valerijana (Odoljen)

Iako su njena lekovita svojstva neprikosnovena, ipak je najpoznatija i najučinkovitija kao umirujuće sredstvo. Njen koren veoma uspešno leči probleme nervne napetosti, uznemirenosti, razdražljivosti i nesanice. Pokazalo se čak da smanjuje simptome hipohondrije, histerije, glavobolje i napada panike i anksioznosti. Ono što je najbitnije kod ove biljke, za razliku od antidepresiva i raznih tableta za smirenje, valerijana ne izaziva nikakvu zavisnost, a neželjenih efekata gotovo da i nema. Preporučena dnevna doza čaja od valerijane jeste 2-3 šolje dnevno, a obzirom da je jako neugodnog ukusa možete je kombinovati sa drugim biljkama.7. Lipa

 

7. Lipa

Nervoznim osobama sklonim stresu i ljudima koji teško dolaze do sna, čaj od lipe preporučuje se kao svakodnevni napitak. Čaj od lipe pripada biljnim čajevima za koje nema ograničenja u konzumiranju, naprotiv, mogu da ga piju i deca. On je blagi relaksant posebno efikasan kod nervne napetosti. Za opuštanje ne mora samo da se pije nego može i da se doda vodi za kupanje. Mnoge žene lipu koriste za vreme menopauze da bi smanjile nervozu i problem sa snom. Zaslađen sa lipovim medom povoljno deluje u sprečavanju arterioskleroze, upale vena, angine pektoris, infarkta. Pravilna priprema čaja od lipe podrazumeva da se jedna do dve kašičice osušenog cveta preliju šoljom ključale vode i ostavi poklopljeno da odstoji pet do deset minuta. Zatim se procedi i pije.

8. Hmelj

Hmelj je jako dobar prirodni sedativ, pa se zbog toga koristi kao lek za bolesti nervnog sistema, tacnije za umirenje živaca i kao prirodni lek protiv nesanice. Olakšava nervozu, nemir, stres, podstice san i jaca živce. Interesantno je reci da jastuci koji su punjeni hmeljom obezbeđuju dobar san i pomažu protiv nesanice. U mnogim zemljama jastuci se pune hmeljom jer obezbeđuju dobar san i pomažu u lečenju nesanice, a vi možete da se odlučite i za stari, dobri čaj koji daje podjednako dobre rezultate. Pomešajte po 50 grama hmelja i odoljena, odvojte tri kašike ove mešavine i prelijte ih sa 400 mililitara vrele vode. Ostavite da stoji dva sata, pa procedite. Čaj se pije uveče, pred spavanje.

9. Koren Sladića

Ova biljka ima veliku lekovitu vrednost, korisna je kod mnogih tegoba. Sadrži spoj srodan kortizolu, koji pomaže telu da se lakše nosi s anksioznošću i stresom. Nadalje, normalizuje funkcije nadbubrežnih žlezdi, smiruje um i podstiče racionalno razmišljanje. Usitnite komadić korena sladića i stavite ga u posudu sa ključalom vodom. Prokuvajte pola minute. Nakon dvadeset minuta procedite čaj i dodajte kašičicu meda ili agava sirupa. Pijte čaj tri puta dnevno.

10. Žalfija

Smiruje, osvežava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature. Žalfijino ulje se može koristiti i u terapiji inhalacijom – za smirenje, poboljšanje pamćenja i koncentracije, kao i kod gripa i prehlade. Čaj od žalfije se priprema tako da se 1-2 kašičice žalfije prelije s 2 dl vruće vode i pusti da odstoji 10 minuta. Čaj je poprilično jakog ukusa i može biti neprijatan za pijenje. Ulje od žalfije možete pripremiti tako da namočite punu šaku suvih cvetova žalfije u litar kvalitetnog maslinovog ulja i ostavite na suncu mesec dana. Ovo ulje se može koristiti i u terapiji inhalacijom – za smirenje, poboljšanje pamćenja i koncentracije, kao i kod gripa i prehlade.