Manjak progesterona

[icegram campaigns=”19607″]
Progesteron je bitan hormon koji pomaže ženi da se nosi sa nekim od najvažnijih faza u životu. Pubertet, trudnoća, perimenopauza, menopauza su veoma važne faze u životu žene gde progesteron igra veoma značajnu ulogu. Nizak nivo progesterona može dovesti do zdravstvenih problema uključujući i komplikacije u trudnoći.

Progesteron je ženski hormon koji proizvode jajnici za vreme ovulacije, dok određenu količinu proizvede nadbubrežna žlezda.

Ovaj hormon je prisutan i kod muškaraca, međutim kategorizovan je kao “ženski” hormon zbog svoje apsolutne uloge u prelaznim fazama života žene-od puberteta, preko majčinstva do menopauze.

Ljudsko telo je veoma kompleksno i složeno i proučavajući ga često ostanemo iznenađeni koliko je sposobno i prilagodivo ekstremnim promenama.Trudnoća i novi život koji se rađa su nešto što je nas same oduvek ispunjavalo određenom dozom straha i divljenja istovremeno.

Kada govorimo o novom životu, progesteron je upravo taj koji je neizostavan, jer je on zaslužan da se oplođeno jajašce razvija i raste, pružajući mu prenatalnu negu sasvim prirodno.
Najvažnija uloga ovog hormona je da kontroliše nivo estrogena i da u organizmu ostvari bezbedno okruženje za uspešnu i zdravu trudnoću.

Nizak nivo progesterona- uzroci

Svakog meseca, za vreme ovulacije i menstruacije, telo žene prolazi kroz niz hormonalnih promena.Sasvim je normalno da nivo progesterona raste posle ovulacije, kako bi osigurao povoljne uslove za potencijalnu implataciju embriona.Ukoliko se oplodnja ne dogodi, nivo progesterona ponovo pada prateći menstruaciju.
Ovo su okolnosti kada je pad nivoa progestorana sasvim normalan,medjutim, postoje još neki slučajevi kada se može javiti nizak nivo progesterona koje možemo ovde na brojati :

– Problemi u ovulaciji

Jajnici oslobađaju progesteron u toku druge polovine menstrualnog ciklusa, odnosno nakon ovulacije. Ukoliko postoje problemi u procesu ovulacije nivo prorestogena može biti nizak.

-Mogućnost Pobačaja

U toku trudnoće, posteljica oslobađa veliku količinu progesterona.Ukoliko postoji značajan pad nivoa progesterona u toku prvih nekoliko nedelja, onda bi to moglo dovesti do pobačaja.

– Estrogen Dominacija

Kada je žena u reproduktivnom dobu, dakle u godinama kada je spremna za potencijalnu trudnoću, može se dogoditi da se nivo estrogena poveća abnormalno, a nivo progesterona smanji što dovodi do nepravilnosti ili potpunog izostanka menstruacije. Ovakva situacija takođe može uzrokovati poteškoće u začeću.
Hormonska terapija posle menopauze takođe ukljucuje oba hormona. Visok nivo estrogena moze prouzrokovati da se sluznice materice zgusnu, što bi dalje moglo prouzrokovati tumor.
S toga, u ovakvom slučaju, treba uključiti progesteron, smanjiti za debljanje i samim tim šanse za potencijalni tumor materice.

– Lekovi

Neki lekovi imaju mogućnost da smanjen nivo progesterona u telu. Ukoliko osetite neke od simptoma koji ukazuju na nizak nivo progesterona (o kojima možete pročitati u daljem tekstu), najbolje rešenje je da se konsultujete sasvojim doktorom specijalistom i ukažete na lekove koje konzumirate.

– Drugi uzroci:

Neki stručnjaci veruju da je stres jedan od bitnih faktora koji utiču da smanjenje nivoa progesterona, kao i nedostatak fizičke aktivnosti, loša ishrana i sl.


– Simptomi niskog nivoa progesterona u organizmu

Kao sto smo već pomenuli, nizak nivo progesterona u organizmu moze dovesti do raznih problema u našem organizmu. Simptomi koji mogu ukazati na ovakvu situaciju su mnogobrojni,pa ćemo ovde pomenuti neke koji su najbitniji i najčešći :

* Neredovna menstruacija kod čena u reproduktivnom dobu
* Problemi u začeću
* Pobačaj
* Uvećanje telesne mase
* Promene raspoloženja
* Neplodnost
* Seksualna disfunkcija
* Nesanica
* Zadržavanje tečnosti
* Depresija
* Anksioznost
* Nadutost
* Glavobolje
* Fibrocistične grudi

– Lečenje

Nizak nivo progesterona u organizmu je moguće lečiti hormonskom terapijom koja se uglavnom koristi za žene koje su prošle fazu menopauze, što ne mora biti pravilo.
Progesteron je dostupan u obliku kapsule, kreme, inekcije i vaginaleta.
Terapija je individualna, zbog čega je neophodno konsultovati se sa doktorom specijalistom koji će prepisati određenu dozu koja bi vama odgovarala.
Ovakvi lekovi se konzumiraju u kružnom rasporedu sa naizmeničnim konzumiranjem i prekidima. Moguće je da ovakvu terapiju prate određene nuspojave kao što su vrtoglavica i umor o čemu bi trebalo informisati vašeg specijalistu kako bi mogao reagovati ukoliko je potrebno.