Bol u grudima sa leve ili desne strane – uzroci

Uzroci bola u grudima – razlozi za bol u grudima sa leve i desne strane

Svaka vrsta nelagode ili bola koju osetimo u desnoj ili levoj strani grudnog koša se naziva bolom u grudima. Postoji nekoliko razloga koji mogu da izazovu ovu bol, a u ovom članku ćemo pričati o razlozima i razlikama u bolu u grudima sa leve i sa desne strane.

Prva stvar koja nam pada na pamet kada pomislimo na bol u grudima je strah od srčanog udara, iako je činjenica da nisu sve vrste bolova u grudima povezane sa srčanim problemima. Bol u grudima može biti i simptom niza nekardijalnih problema. Postoje trenuci kada je bol u grudima pokazatelj opasnosti po život, dok u drugim prilikama to uopšte nije ozbiljan zdravstveni problem i samo izaziva blagu neprijatnost. Na primer, bol u grudima zbog grča mišića je sasvim uobičajena pojava. Ako trčite velikom brzinom i iznenada prestanete, možete osetiti trzaj ili grč u mišićima grudnog koša. Slično, grč ovih mišića se može desiti i zbog brzog disanja ili nepravilnog držanja.

 

Bol u grudima – sa leve strane

Pošto se naša srca nalaze na levoj strani grudi, za glavni uzrok bola u grudima se često pretpostavlja da je problem sa srcem. Kada postoji bilo kakva blokada u arterijama i kada nedovoljna količina kiseonika dospeva do srca, doživljava se akutni bol u grudima od srčanog udara. Ovaj bol se obično ne ograničava na region grudi, već se širi na ramena, grlo i ponekad, vilicu. Prate ga i drugi simptomi kao što su palpitacija, preterano znojenje, povraćanje i bledilo kože.

Međutim, nema potrebe za panikom svaki put kada osetite bol u grudima. Manje ozbiljni problemi poput refluksa kiseline, gorušice ili gasa mogu dovesti do bolova u levoj strani grudi. Gasovi formirani unutar creva i želuca daju uzlazni potisak na grudni koš, što može zauzvrat dovesti do nedostatka daha, stezanja ili bola u grudima koji je vrlo sličan bolu srca usled kardiovaskularnih problema. Neki ljudi mogu da dožive bol u levoj strani grudnog koša pod uticajem prekomernog mentalnog stresa ili fizičkog napora. U ovakvim uslovima srce traži više krvi da održi ubrzane otkucaje, a kao rezultat toga nastaju simptomi poput intenzivnog bola u grudima, nedostatka daha i znojenja. Intenzitet simptoma se sa vremenom smanjuje, ali simptomi imaju tendenciju i da se jave ponovo.

 

Bol u grudima – sa desne strane

Bol u grudima sa desne strane je retko u vezi sa zdravljem srca. I pored toga, neki od ovih uzroka mogu biti opasni po zdravlje. Neki od uzroka mogu biti pneumonija, bolesti žučne kese ili zapaljenje jetre. Pneumonija je zarazna bolest koja dovodi do upale pluća. Bol u grudima je praćena temperaturom, kašljem, otežanim disanjem, glavoboljom itd. Konstantni oštar bol u desnoj strani grudi je pokazatelj prisustva kamena u žučnoj kesi. Kamenje u žuči se formira zbog kristalizacije žuči i holesterola koji dovode do upale žučne kese.
Ponekad je bol u trbuhu pogrešno protumačena kao bol u grudima. Ako osećamo bol, prva stvar koju treba identifikovati je da li je bol lokalno ili centralno orijentisana. Primećeno je da pacijenti sa težim slučajevima problema sa gasom doživljavaju akutni oblik bola u stomaku i ne uspevaju da utvrde da li bol potiče iz predela grudi ili abdomena.

Osnovni uzrok bola u grudima treba da se detektuje pre nego što se počne sa tretmanom. Zato se svakom ko pati od bilo kog oblika bolova u grudima preporučuje konsultacija sa lekarom, bez daljeg odlaganja. U slučaju jakog bola u grudima se koriste elektrokardiogram i radiografi grudnog koša, da bi se otkrilo da li postoje teži problemi sa srcem. Ultrazvuk je neophodan za dijagnostiku kamena u žuči, a test krvi je neophodan za dijagnozu hepatitisa. Kada se uzrok odredi, lekari odlučuju o daljem toku lečenja.