Ulje origana je odličan antimikrobik – što znači da ubija mikroorganizme ili usporava njihov rast, zbog čega se koristi u lečenju akni, kao i drugih kožnih infekcija. Saznajte i kako!
Mnogi ljudi su imali priliku da se tokom života suoče sa pojavom akni, što sigurno ne predstavlja nimalo prijatno iskustvo. Od prvog dana kada akne koje se pojavljuju na licu, ramenima i ostalim delovima tela postanu uočljive, svaki drugi poznanik koga sretnete obasuće vas gomilom recepata koje bi trebalo da isprobate kako bi se rešili tog problema. Ali ne daju bas svi željene rezultate. Jedan od preparata koji je pomogao velikom broju da se reše akni je ulje origana. Ono se dobija iz vrste origana pod nazivom Origanum vulgare, višegodišnje aromatične biljke koja raste na Evroazijskom području. Reklo bi se da je ovo esencijalno ulje jedno od najjačih prirodnih oružja u borbi protiv virusa, gljivica i bakterija pa i akni. Takođe, ovo ulje je 26 puta jači antiseptik od fenola, koji predstavlja efikasno sredstvo za ubijanje mikroba, kako je 1910. godine dokazao W. H. Martindale.
Korišćenje ulja origana za lečenje akni
Praktično, pojava akni prouzrokovana je prašinom i prljavštinom koja začepi pore na koži, što dalje omogućava idealne uslove za razvoj bakterija, usled čega se po koži lica i tela počnu javljati bubuljice. Ulje origana, koje se dobija destilacijom iz pomenute biljke, predstavlja jedan od najboljih prirodnih preparata koji se koristi za lečenje akni. Ono što ovo ulje čini tako efikasnim u borbi protiv bakterija su dva sastojka – karvakrol i timol. Prema mišljenju P. Belaiche – a, francuskog doktora i autora knjige „Fizioterapija i aromaterapija”, najpogodnija vrsta origanovog ulja za lečenje akni je ona koja u svom sastavu sadrži preko 50% fenola, od kojih 40% predstavlja karvakrol, a gde ostatak čini timol. Mera u kojoj su karvakrol i timol zastupljeni u origanu varira i zavisi od mesta na kome se biljka uzgaja. Recimo, vrste koje rastu u Španiji u svom ulju sadrže 66.5% aktivnih fenola, dok one iz Albanije svega 22.4%. Pored pomenutih sastojaka, ulje origana takođe sadrži α-pinen, ρ-cimen, γ-terpinen, mircen, flavoidne i neke kafeinske derivate kiselina. Mešavina ovih sastojaka origano ulju daje njegova lekovita dejstva i zaslužna je za njegovu upotrebu u medicini. Takođe, ulje origana može se koristiti kao sredstvo protiv bolova.
Pitanje koje se postavlja je – kako se ulje origana koristi u borbi protiv akni? U nastavku ćemo objasniti postupak koji treba da primenite.
Sipajte 2 kapljice nerazblaženog ulja origana u posudu koja sadrži oko 240 ml vode i taj rastvor nanesite na lice. Radite to dva puta dnevno, nakon što ste se prethodno umili. Nakon nanošenja rastvora, lice ne treba ispirati vodom, već pustite da se rastvor na koži prirodno osuši. U narednih 7 dana, rezultati će postati vidljivi.
Ukoliko je aknama zahvaćen samo jedan deo vašeg lica, pomenutim rastvorom možete natopiti parče vate i njime ga naneti na kožu. Postupak je isti, nakon nanošenja nemojte se umivati vodom i pustite rastvor da se prirodno osuši.
Veruje se da unošenje napitka koji se sastoji od čaše soka ili mleka, uz kašiku meda ili javorovog sirupa i 2 kapi ulja origana, poboljšava varenje i time doprinosi lepšem izgledu kože i uklanjanju nepravilnosti na njoj. Međutim, ovo ulje ne treba koristiti za unutrašnju upotrebu bez konsultacije sa lekarom, jer sadrzi fenole koji mogu ozbiljno uticati na rad bubrega i jetre, ukoliko se ulje konzumira duži vremenski period. Takođe, unutrašnja upotreba ulja može izazvati povraćanje, osip, pa cak i uticati na povišen nivo toksina u krvi. Čak i u slučaju da imate odobrenje da koristite origano ulje, nakon dve nedelje unošenja, napravite pauzu od 15 dana, pa nakon toga možete nastaviti sa unosom ukoliko je to neophodno.
Drugi način korišćenja origanovog ulja pri lečenju akni je nanošenje kapljice nerazblaženog ulja direktno na bubuljicu, pomoću štapića za usi, dva puta dnevno. Pre upotrebe nanesite kap ulja na dlan ili leđa i sačekajte kako bi utvrdili da neće doći do alergijske reakcije. Ukoliko niste alergični, slobodno možete koristiti ovaj metod.
Kapsule od origanovog ulja su takođe dostupne u prodaji. Pre upotrebe, potrebno je konsultovati se sa lekarom, a doza koja se preporučuje je oko 600 mg po danu.
Origano ulje se takođe koristi kod drugih oštećenja na koži kao sto su ogrebotine, posekotine, opekotine, kod ujeda insekata i drugih infekcija. U tom slučaju, možete dodati kap ulja origana u supenu kašiku kokosovog ili maslinovog ulja, ili čak putera i naneti to na površinu kože. Ali korišćenje ove mešavine nije preporučljivo za lečenje akni, jer ulje koje se koristi još više doprinosi začepljenju pora.