Davne 1550 pne. dokumentovana je upotreba aktivnog uglja kod lečenja raznih medicinskih stanja. Severno-američki indijanci su ga koristili za lečenje modrica, zapaljenja i raznih infekcija kože. Aktivni ugalj takođe pomaže i kod smanjenja nivoa holesterola, triglicerida i lipida u krvi.
Jedna kašičica aktivnog uglja zauzima površinu od oko 1000 kvadratnih metara. Ona adsorbuje (vezuje se i pomaže da se eliminišu iz organizma) otrove, teške metale, hemikalije i crevne gasove koji imaju hiljadu puta veću težinu nego što ima aktivni ugalj, što ga čini veoma efikasnim kod detoksikacije i eliminisanja toksina i otrovnih materije iz organizma. Takođe je u stanju da adsorbuje i mnogo različitih farmaceutskih lekova, opijum, kokain, morfijum, pesticide (među njima i DDT), hemikalije, živu i olovo.
Aktivni ugalj se može koristiti za lečenje kožnih bolesti, dijareje, lošeg zadaha, zatvora i neprijatnih mirisa. Može se koristiti kao oblog za lečenje uboda insekata, trovanja gljivama, osipa od otrovnog bršljena, kolere, dizenterije, ujeda i upala. Takođe se može koristiti za lečenje ujeda zmije kod hitnih slučajeva. Aktivni ugalj se uspešno koristi i za lečenje žutice kod novorođenčadi.
Aktivni ugalj je dostupan u različitim oblicima kao što su prašak u kapsulama, tečan oblik, suspenzije, tablete za žvakanje i praškasti oblik. Često se koristi kao sastojak u proizvodima koji se koriste za detoksikaciju i pročišćavanje debelog creva. Neki ljudi kažu da uspešno koriste aktivni ugalj za brži oporavak kod gripa i drugih virusa, zbog toga što je u stanju da spreči viruse i bakterije da postanu aktivni u organizmu, upijajući veliku koičinu njihovih toksina pre nego što imaju priliku da se rašire ili umnože.
Najbolji izbeljivač zuba
Pored toga što pomaže u detoksikaciji i oslobađanju toksina, aktivni ugalj blagotvorno deluje i na kožu lica, čisti je i hidrira, te uspešno uklanja akne. Maske, kao i sapuni, koji sadrže aktivni ugalj izvlače nečistoće iz kože i pora. Takođe, ovaj crni prah blagotvorno deluje na oralno zdravlje: pomaže u izbeljivanju zuba, održava pH ravnotežu u ustima, sprečava pojavu karijesa, zadaha i bolesti desni. Ipak treba voditi računa, jer kao i svaki agens za izbeljivanje zuba, tako i aktivni ugalj može vremenom oštetiti zubnu gleđ. Stoga, ako nakon nekoliko dana upotrebe primetite da su vam zubi osetljiviji, koristite ga jednom do dva puta nedeljno ili pak napravite dužu pauzu.
Istraživanja su pokazala da aktivni ugalj poseduje i anti-aging svojstva. Redovnom upotrebom dolazi do poboljšanja stanja jetre, rada nadbubrežne žlezde i pravilne funkcije bubrega. Oni koji pate od probavnih tegoba, kao što su loše varenje, nadutost ili problemi sa gasovima mogu imati koristi od aktivnog uglja, jer ugalj ulazi u digestivni trakt i apsorbuje višak gasa koji može biti prisutan. Aktivni ugalj takođe poboljšava funkcionisanje jetre, rad srca i mozga i pomaže da se smanji nivo holesterola i rizik od koronarne arterijske bolesti.
Kada koristite aktivni ugalj, najbolje je da ga uzmete između obroka i nekoliko sati nakon upotrebe bilo kakvih vitamina ili minerala, jer ometa apsorpciju istih u telo. Mora se čuvati u zatvorenoj posudi, dalje od izvora toplote i vlage. Najbolje je koristiti ga samo sa vodom ili samog, pošto će sve ostalo, kao što su voćni sokovi ili sladoled dovesti do smanjenja njegove efikasnosti.
Ovaj crni prah važi za jedan od najboljih suplemenata u slučaju trovanja. Aktivni ugalj je prirodni suplement koji se već hiljadama godina koristi u lekovite svrhe. U drevnim kulturama, služio je za lečenje od otrova, bakterija, parazita i toksičnih materija u organizmu. Pod pojmom “aktivnog uglja” ne misli se na ugalj koji nastaje kao ostatak paljenja vatre, već na posebnu vrstu bez mirisa i ukusa. U prirodnoj medicini koristi se onaj dobijen od kore kokosovog oraha ili bambusa, koja se zagreva na veoma visokim temperaturama kako ne bi promenila strukturu. Ima visoka upijajuća svojstva, te iako vezuje organske i neorganske toksične materije. Aktivni ugalj izlučuje se kroz stolicu zajedno sa štetnim materijama i ne oštećuje unutrašnje organe.
Protiv trovanja
S obzirom na to da se ne apsorbuje u organizmu, aktivni ugalj važi za jedan od najboljih preparata u slučaju trovanja organizma lekovima poput aspirina, paracetamola i antidepresiva, kao i trovanja živom, pesticidima, olovom i drugim opasnim hemikalijama. Ovaj suplement deluje kao „magnet” za toksine i podstiče izbacivanje iz organizma. Studija objavljena u magazinu „Journal of Toxicology” pokazala je da je 50 mg aktivnog uglja dovoljno da apsorbuje paracetamol ako je pacijent uzeo prekomernu dozu. Osim toga, rezultati istraživanja objavljenih u „British Medical Journalu” potvrdili su da aktivni ugalj pruža najbolje rezultate ukoliko se uzme sat vremena nakon predoziranja. Važno je napomenuti da on ne deluje usled trovanja alkoholom, cijanidom i metalima poput gvozda i litijuma.
Snižava holesterol
Aktivni ugalj blagotvorno deluje na digestivni trakt – sprečava nadimanje i gasove, smiruje nervozu stomaka, pomaže u slučajevima dijareje i konstipacije. Ovaj suplement vezuje se za nusproizvode u hrani, koji izazivaju nelagodnosti u stomaku. Studija objavljena u „American Journal of Gastroenterology” pokazala je da uzimanje 500 mg aktivnog uglja pre obroka uspešno sprečava stvaranje gasova. Brojna istraživanja pokazala su da aktivni ugalj ublažava mučnine u trudnoći. Takođe, pomaže u regulisanju holesterola. To je pokazala i studija objavljena u magazinu „The Lancet” koja tvrdi da 8 g aktivnog uglja dnevno smanjuje nivo lošeg holesterola za 25 odsto i povećava nivo dobrog za 8 odsto.
U velikim dozama, aktivni ugalj može prouzrokovati stolicu crne boje. To je normalno. Velike doze mogu dovesti do dijareje, mučnine ili povraćanja. Oni koji pate od opstrukcije creva ne bi trebalo da koristite ovaj proizvod.
Napomena: Aktivni ugalj ne bi trebalo davati deci mladoj od tri godine bez saveta lekara. Osim toga, aktivni ugalj ne bi trebalo uzimati ukoliko pijete bilo koje druge lekove jer će poništiti njihovo dejstvo. Takođe, ovaj suplement ne treba uzimati redovno poput vitamina jer će smanjiti sposobnost organizma da apsorbuje hranljive sastojke iz hrane.