Ishrana maske i pakovanja za lepu i sjajnu kosu

Lepa i sjajna kosa rezultat je pravilne ishrane i zdravog načina života, ali ipak za slabu i rascvetalu kosu, isušene vrhove i pojačano opadanje pomoć je u maskama i pakovanjima.

Za zdravu i sjajnu kosu, ključ je u pravilnoj ishrani. Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina za poboljšanje izgleda i stanja kose jeste unos dovoljnih količina tečnosti u organizam, u prvom redu vode, kao i ishrana bogata vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama. Rezultati takvog načina vide se tek za tri meseca. Izbegavajte veće količine napitaka na bazi kofeina, jer oni izazivaju dehidraciju. Loše varenje, pak, dovodi do neefikasnog Izlučivanja toksina iz tela, a to rezultira lošom cirkulacijom i beživotnom kosom.

Koliki gubitak kose je normalan?

Normalno je gubiti 80 do 100 vlasi dnevno, zbog pranja i češljanja. Gubitak kose može biti i nasledan, a mogu ga uzrokovati i lokalne bakterijske i virusne ili gljivične infekcije. Vrlo je važno u tom slučaju potražiti stručnu medicinsku pomoć. U trudnoći i menopauzi remeti se hormonalna ravnoteža u organizmu, a to isto tako može biti uzrok pojačanog gubitka kose. Sličan problem može nastupiti i zbog stresa, ekstremnih dijeta, poremećaja u ishrani, ali i zbog uzimanja određenih lekova. Ako pak primetite da vam kosa opada u pramenovima, odmah potražite pomoć lekara.

Kako izbeći najčešće probleme?

• Suvo teme koje se peruta obično je znak nedovoljnog unosa esencijalnih masnih kiselina, jer su one od vitalnog značaja za zadržavanje vlage u koži i ćelijama kose. Najbolji izvori esencijalnih masnih kiselina su losos, avokado, lešnici i orasi.

• Ako vam je teme crveno i svrbi vas, to može biti znak da u vašoj ishrani ima previše šećera, soli, zbog čega ulje koje se izlučuje kroz folikule kose izaziva razmnožavanje bakterija na temenu, a to na kraju dovodi do pojave peruti. Perut nastaje zbog masnog, a ne zbog suvog vlasišta. Da biste uravnotežili izlučivanje masnoće na vlasištu, treba da povećate unos esencijalnih masnih kiselina.

• Beživotna kosa najčešće je rezultat nepravilne i nezdrave ishrane kojoj nedostaje vitamina i minerala. Zato ne zaboravite da svakodnevno pojedete pet porcija voća i povrća i da popijete dovoljno vode. Ponekad beživotna kosa može da bude signal problema sa štitnom žlezdom ili hormonalnih poremećaja, a ako sumnjate u jedan od tih razloga, svakako potražite pomoć lekara.

Maske i pakovanja

Maske i pakovanja iz domaće radinosti s blagotvornim učincima poznavale su i naše bake. Posebno su značajne za one koji su alergični na hemijske supstance. Zbog konstantnog sušenja fenom, peglom i uvijačima, kosa postaje beživotna i ispucalih vrhova. Kad se to desi, požurite u špajz ili u kuhinju po kamilicu, bananu, maslinovo ulje, jogurt, žumanca, pa priuštite kosi negu kakvu zaslužuje.

Za masnu kosu

Iscedite 2 limuna, pa sok nanesite na kožu glave masirajući je. Kosu dobro očešljajte i pustite da limun deluje oko 20 minuta. Na kraju dobro isperite. Limun će delovati antiseptički i podstaći cirkulaciju u koži glave, a kosa će biti sjajna i laka za oblikovanje.

• Hranljivo pakovanje za kosu Izmešajte 2 žumanceta, 2 kašike maslinovog ulja i sok od 1 limuna. Masu nanesite ha kosu, pustite da deluje 20 minuta, zatim dobro isperite. Ova maska hrani sve tipove kose, čini je sjajnom i svilenkastom. Koristite jednom mesečno.

• Pakovanje za oštećenu kosu izmešajte sok od 1 limuna, 1 kašiku meda, 2 žumanceta i 1 belance. Masirajući nanesite na kožu glave i kosu, ostavite da deluje 10 minuta, a zatim dobro isperite. Ako je kosa izuzetno suva, masi možete dodati 1 kašiku ulja pšeničnih klica.


ISHRANA ZA LEPU I SAJAJNU KOSU

• Ishrana bogata ribom i zelenim povrćem za zdravu kosu.

BELANCEVINE – važno je u ishranu uključiti mnogo kvalitetnih belančevina, jer se i sama kosa sastoji od belančevine – keratina. Prirodni izvor belančevina su nemasno meso, živina, riba, školjkaši, jaja, mlečni proizvodi, semenke, orašasti plodovi.

GVOŽĐE – nedostatak gvožđa ogleda se i u opadanju kose, a prirodni izvori gvožđa su crveno meso, žumance i tamnozeleno lisnato povrće. Dobro je piti sok od pomorandže uz obroke, jer se tako efikasnije apsorbuje gvožđe u organizmu.

VITAMIN C – važan je za zdravlje tkiva, ali i kose, a njime obiluju brokoli, spanać, kupus, paprika, karfiol, kivi, jagode, pomorandže i grejpfrut.

IZBEGAVAJTE – napitke na bazi kofeina, što uključuje kafu, kolu, visokoenergetske napitke, čokoladu, šećer, so, zasićene masne kiseline i namaze poput margarina.

PREPARATI ZA ISPIRANJE KOSE

• Razređen limunov sok, koji blago zakiseli kosu, što je vrlo zdravo, ili razređeno prirodno sirće.

• Uvarak od zdrobljenog korena čička – 2 prstohvata na 1 litar. Omekšava kosu tako da postaje svilenkasta.

• Uvarak od cvetova obične kamilice – 5 ili 6 glavica na 1 litar.

• Uvarak od cele koprive – 4 prstohvata na 1 litar ili 1 koren koprive na litar 60% alkohola.

• Naliv od listova i cvetova žalfije – 2 prstohvata na 1 litar.

• Naliv od cvetova lipe – 6 prstohvata na 1 litar.