Ešerihija koli simptomi – ishrana – prevencija

Zdrava ishrana, vežbanje, boravak na svežem vazduhu i konzumiranje dovoljnih količina vode važan su deo lečenja ešerihije koli…

Ešerihija koli je bakterija koja živi u našim crevima, ali ako napusti prirodno stanište, može izazvati ozbiljne urinarne i crevne infekcije, upalu pluća, meningitis i sepsu. Ponekad se infekcija ovom bakterijom leći veoma dugo, uglavnom antibioticima, ali i prirodnim lekovima. U velikom broju slučajeva infekcija se konstantno vraća. Najbolji način da se zaštitite od infekcije ešerihijom koli jeste jačanje imuniteta, u čemu ishrana igra ključnu ulogu.

Simptomi

Ponekad se ešerihija namnoži a da ne da nikakve simptome. Ipak, u slučaju velike koncentracije ove bakterije, moguća je pojava malaksalosti i visoke temperature. Ešerihija koli može izazvati dijareju, a ukoliko uđe u mokraćnu bešiku, uzrokuje cistitis, upalu mokraćnih puteva. Tad se javljaju peckanje i bol pri mokrenju, a moguća je i pojava krvi u mokraći. Ako se bolest ne leci na vreme i na adekvatan način, upala se može zakomplikovati i zahvatiti bubrege.

Prevencija

– Operite dobro ruke pre rada s hranom i posle upotrebe toaleta, menjanja pelena, dodira sa životinjama…

– Temeljno perite voće i povrće.

– Dobro operite daske za sečenje, pribor i površinu za pripremu sirove hrane pre nego što ih iskoristite za pripremu drugog proizvoda, pogotovo ako tu hranu nameravate da jedete sirovu.

– Izbegavajte kontaminaciju kuvane hrane onom sirovom. Nikad ne stavljajte kuvano meso na neopran tanjir gde je bilo sirovo meso.

– Mleveno meso dobro termički obradite na najmanje 70 stepeni C.

– Nemojte piti nepasterizovano mleko.

– Upotrebljavajte samo sigurnu,prečišćenu vodu.

– Ostatke hrane odmah stavite u frižider.

Napomena: Nedavne studije su pokazale daje potapanje u sirce posebno efikasan način da se smanji količina ešerihije koli na svežim proizvodima, poput voća i povrća. Plodove držite u rastvoru sirćeta oko net minuta, a zatim ih dobro isDerite.

U slučaju urinarnih infekcija – ishrana mora biti u skladu s uzrokom i mehanizmom nastanka upale. Urinoantisepticima se infekcija lakše sanira ako se u ishranu uvrsti brusnica (polimer procijanid sprečava lepljenje mikroorganizama za površinu mukoznih membrana urinarnog trakta ). Minerali koje sadrže ananas, suve smokve, pomorandža, limun, badem, jabuka, urma, praziluk, celer i si. – smanjiće štetu koja obično nastaje u ovakvim stanjima. S druge strane, proizvode koji sadrže dosta belog šećera treba potpuno izbaciti iz upotrebe dok infekcija traje, jer pospešuju rast mikroorganizama i održavaju infekciju.

Infekcije izazvane ešerihijom koli mogu biti posledica nekog kompleksnijeg oboljenja, poput insuficijencije bubrega, kamena u bubregu, infarkta bubrega, upale prostate, zaostajanja mokraće u bešici, poremećaja vaginalne flore, kandidijaze, itd. U slučaju ovakvih stanja infekcija je samo simptom, tj. mora se lečiti pravi uzrok, ono zbog čega je sistem organa toliko podložan upali. To su oni primeri gde se ešerihija koli pojavljuje nekoliko puta godišnje. Namirnice koje prirodno smanjuju mogućnost stvaranja kamena ili peska u bubrezima jesu: peršunov list, beli luk, artičoka, šargarepa, kupus, leblebija, krastavac, pasulj, lešnik, orah, breskva, paradajz, grožđe, morač, cikorija, ovas, proso, heljda i brokoli.

Kako sačuvati imunološki sistem

Jak odbrambeni sistem organizma lako će se izboriti s većinom upala i drugih bolesti, uključujući i infekciju ešerihijom koli. Nažalost, malo je osoba čiji imunološki sistem funkcioniše punim kapacitetom. Stres, loša ishrana, pušenje, prekomerno uživanje alkohola, sintetički lekovi, neaktivan život… samo su neki od faktora koji nam slabe imunitet. S druge strane, zdrava ishrana, kretanje, boravak na svežem vazduhu, dovoljne količine vode i pozitivne misli znatno utiču na jačanje odbrambenih sposobnosti organizma. Dobra probava je takode važan deo imunološkog sistema, te ako ona ne funkcioniše kako treba, biće smanjena i apsorpcija hranljivih materija, koje su nam neophodne za dobro zdravlje. Dobro varenje imaćete ako budete vodili računa o kvalitetu namirnica koje jedete one treba da budu u izvornom obliku.

Takođe, pazite da se ne prejedate, vodite računa o kombinovanju namirnica, unosite u organizam što više enzima preko svežeg voća i povrća, kao i vlakna, smanjite stres… Ishranom treba unositi u organizam vitamine A (šargarepa, zeleno lisnato povrće…), C (sveže voće i povrće), kompleks B-vitamina (integralne žitarice), cink (bundevine semenke, grašak susam…), selen (brazilski orah).

Namirnice koje pomažu u slučaju urinarne infekcije

– Jogurt i kefir preporučuju se u ishrani.

– Propolis ima antibakterijska svojstva i neprijatelj je ešerihije koli i stafilokoke.

– Matični mleč – snažno je sredstvo za jačanje imuniteta, naročito ako se kombinuje s medom.

– Sok od borovnice ili brusnice – ima antibakterijska svojstva. Treba ga piti bez šećera.

– Bosiljak – snažan je prirodni antibiotik, koji pomaže u suzbijanju ešerihije koli i stafilokoke.

– Voda – veoma je važna i u sprečavanju i u lečenju infekcije.

Nedovoljno konzumiranje vode može biti uzrok pojave urinarnih infekcija.

Izbegavajte šećer i kafu

Mnogo je biljaka koje mogu pomoći u lečenju urinarnih infekcija izazvanih ešerihijom koli, ali treba istaći da uspeh nije moguć ako je pH vrednost mokraće <7, to jest ako je mokraća kisela. U tom slučaju treba promeniti ishranu i dati prednost baznim namirnicama (sveže voće i povrće, naročito limun, proso, kinoa, med, tofu sir, maslinovo ulje, biljni začini, suvo grožđe, rogač…). Kiselost u organizmu je inače pogodno tlo za razvoj bolesti, a nastaje zbog loše ishrane, stresa i zagađenosti okoline. U naročito kisele namirnice spadaju šećer, mesne prerađevine, gazirana pića, alkohol, kafa, raskuvana hrana, rafmisana ulja i mlečni proizvodi, te ih treba izbegavati.

Brusnica – izuzetno je efikasna u slučaju različitih upala i urinarnih infekcija, posebno onih koje izaziva bakterija ešerihija koli. Sprečava lepljenje ovih štetnih mikroorganizama za zid mokraćne bešike i tako podstiče njihovo izbacivanje. Za pripremu čaja najčešće se koriste plodovi, svezi ili osušeni, ali ne i kandirani (ušećereni).

Peršun – može se jesti svež, ili se upotrebiti za pripremu čaja. Osim što je dobar za lečenje urinarnih infekcija, koristi se i u slučaju upale prostate i otežanog mokrenja.

Recepti

Antibakterijski melem

Izblendajte 100 g korena peršuna i 100 g limuna bez semenki, pa pomešajte sa 100 ml hladnoceđenog maslinovog ulja i 100 g domaćeg meda. Sipajte u staklenu teglu i uzimajte triput dnevno po supenu kašiku pola sata pre jela.

Bazni doručak

Skuvajte pola šolje opranog prosa u šolji i po vode te mu dodajte sok od ceđene pomorandže, suvo grožđe, rogač u prahu, med, cimet i mlevene bademe. Pre doručka pojedite porciju svežeg voća i alkalizacija organizma je zagarantovana.