Mnogi smatraju da su akne, ako se pojave u periodu adolescencije, bolest na koju ne bi trebalo da se obraća preterana pažnja. Jer, najčešće se shvataju samo kao kozmetički problem, a zanemaruje se ne samo klinička slika bolesti nego i psihološka strana problema, još su sredimom prošlog veka psiholozi Sulcberger i Zaidems, posle obimnog istraživanja, došli do zaključka da „ne postoji bolest koja prouzrokuje veću psihičku traumu, veće sukobe između roditelja i dece, veću opštu nesigurnost i osećaj inferiornosti i više psihičke patnje nego što to čine akne vulgaris”.
Savremeni psiholozi su, doduše, ovakav stav ocenili kao preteran, međutim, slažu se da ne bi trebalo da se zanemari činjenica da mladi sa aknama pokazuju nivo socijalnih, psiholoških i emocionalnih problema jednak pacijenatima obolelih od hronične astme, dijabetesa ili artritisa.
Genetika i akne
Stručnjaci se slažu u jednom, a to su potvrdila i brojna istraživanja, daje genetika jedan od najvažnijih razloga zašto se javljaju akne. Dakle, ako je neko od roditelja imao problem sa aknama imaće ga, najverovatnije, i potomci.
Uticaj stresa
Povezanost pogoršanja stanja akni i emocionalnog stresa nije potpuno otkrivena, međutim, ne bi trebalo da se prenebregne činjenica da se u stanju stresa pojačano luče hormoni. Neki od njih (glukokortikoidi i androgeni) pogoršavaju stanje akni pa nije daleko od istine da stres negativno utiče na ovu kožnu bolest. S druge strane stres slabi imuni sistem što prouzrokuje brže razmnožavanje bakterije u otvorima lojnih žlezda u koži i dolazi do brojnih upalnih promena.
Način ishrane
Cesto se kao jedan od razloga pojave akni pominje i ishrana. Novija istraživanja su potvrdila da, ako se na trpezi nalaze namirnice bogate proteinima, omega-3 masnim kiselinama i manje rafinisanim ugljenim hidratima, lice može da bude bez akni. To potvrđuje i podatak da je grupa mladih muškaraca posle dvanest nedelja dirigovane ishrane sa više proteina i manje rafinisanih ugljenih hidrata imala upola manje akni na licu nego ranije.Među namirnicama koje se preporučuju su morska riba (skuša, sardela, losos), orasi, seme lana, voće i mahunarke, dok bi trebalo da se izbegava belo brašno i proizvodi od njega i prženo meso.
DA ili NE?
Brijanje pospešuje akne? Ne, iako može da se dogodi da brijanje iziritira kožu i pogorša problem. Da bi to predupredili posle brijanja na lice namažite antibakterijski losion na kožu koji će da pomogne da se postojeće akne brže povuku.
Da li istiskivanje pomaže? Odgovor je negativan jer ne samo da nećemo da se resimo akne već na, najčešće otvorenu ranu, “sejemo” bakterije i stvaramo uslove za nove akne.