Šta boja urina otkriva o zdravlju?

Šta nam govori boja urina?

Na osnovu izgleda mokraće možete otkriti niz poremećaja u organizmu i potražiti lek. Promena boje i mirisa mokraće može predstavljati znak za uzbunu koji se ne srne zanemariti obično je bistar, skoro bez mirisa i svetložute boje, a tek standardan laboratorijski nalaz, koji ispituje hemijski i fizički sastav urina, može da otkrije eventualne poremećaje. Međutim, postoje i promene koje možete uočiti sami, kao što su, recimo, neuobičajena boja i miris. To su simptomi koji mogu predstavljati znak za uzbunu! Evo nekoliko situacija na koje treba da obratite pažnju, kao i saveta šta bi trebalo da učinite. Po boji i mirisu urina vidi se i da li pijete dovoljno tečnosti. Naime, ako ima bledožutu boju, to je znak da je veoma razređen i da ste uneli veću količinu tečnosti u organizam. S druge strane, ako ne pijete dovoljno tečnosti, povećava se koncentracija taloga, što utiče na miris (postaje prodorniji) i boju (urin je mutniji).

JARKOCRVENA BOJA

Obratite pažnju na bešiku

Urin poprima jarkocrvenu boju, a uočljivi su i manji ugrušci.
Zašto se to dešava? Ova pojava naziva se makrohematurija i upozorava na prisustvo krvi u urinu, koje je vidljivo golim okom i ponekad je praćeno stvaranjem sitnih grudvica – ugrušaka.
Jarkocrvena boja urina predstavlja znak da je krv sveža, to jest da dolazi iz nižih urinarnih puteva, u najvećem broju slučajeva iz bešike. Ovo stanje može biti prouzrokovano postojanjem polipa ili kamena u bešici. U slučaju učestalog nagona za mokrenjem, koji prate bol i peckanje, najverovatnije se radi o zapaljenju bešike.

Šta treba odmah da učinite?
Obratite se lekaru koji će preporučiti ultrazvučni pregled da bi se isključilo postojanje novostvorenih tkiva u bešici. Ako to nije slučaj, onda je verovatno reč o infekciji, ali da bi se to potvrdilo, potrebno je uraditi urino-kulturu i pronaći glavnog “krivca”. Obično je to bakterija koja se leci antibioticima, a terapija najčešće traje nedelju dana.

TAMNOCRVENA BOJA Proverite bubrege

Urin je tamnocrven ili ima boju sličnu napicima na bazi kole. Moguće je da osećate i jake bolove u abdomenu.
Zašto se to dešava u ovom slučaju u urinu ima krvi ali tamna boja urina ukazuje
na to da ona potiče iz gornjeg dela mokraćnih puteva, to jest iz bubrega. Ovo stanje često je posledica postojanja kamena u bubregu, koji, pogotovo ako je veći, iritira zidove urinarnog sistema izazivajući krvarenja. U ovakvim slučajevima hematurija je skoro uvek praćena bolnim grčevima u predelu slabina.

Šta treba odmah da učinite?
Potražite pomoć lekara, koji će predložiti ultrazvučni pregled bubrega da bi se prove-rilo stanje ovih organa i detektovao problem. Ukoliko postoji kamen, to će se pouzdano utvrditi ovim pregledom. Međutim, pošto krvarenje uzrokuje uglavnom krupnije kamenje, a ono retko nestaje samo od sebe, neophodna je odgovarajuća terapija. Danas postoji više metoda koje uklanjaju kamen iz bubrega, ali to se najčešće radi pomoću udarnih talasa. Procedura je minimalno invazivna, a sprovodi se tako što se preko malog reza na koži u lumbalnom predelu uvodi sonda koja dolazi u kontakt s kamenom i razbija ga ciljanim vibracijama.

MUTAN I MIRIŠE NA AMONIJAK

Trenutno imate bakterijsku infekciju

Urin je mutan, ima neprijatan miris sličan varikini ili amonijaku. Često postoji jak nagon za mokrenjem, a uriniranje je praćeno peckanjem. Ponekad se javlja i temperatura.
Zašto se to dešava? Ovi znakovi ukazuju na urinarnu infekciju, uglavnom izazvanu bakterijama ili virusima. Ako zahvata bešiku, reč je o cistitisu, u slučaju infekcije bubrega javlja se pijelonefritis, dok se infekcija mokraćne cevi naziva uretritis. Prodoran miris posledica je delovanja bakterija koje ureu, jednu od najbitnijih komponenata mokraće, pretvaraju u amonijak.

Šta treba odmah da učinite?
Javite se lekaru, koji će zatražiti da se uradi urinokultura – mikrobiološki nalaz uzorka urina na osnovu kog će se se ustanoviti postoji li infekcija i koji je njen uzročnik. Ukoliko se potvrdi daje u pitanju bakterija (kao u većini slučajeva), lekar će pomoću antibiograma (ispitivanje osetljivosti bakterija na određeni lek) propisati najefikasniji antibiotik, koji se obično uzima sedam dana.

KADA SU ZNAKOVI ZA UZBUNU LAŽNI

1.Mokraća je fluorescentno – žuta, a upravo ste uzeli multivitaminske suplemente.To je normalna reakcija, jer telo izbacuje višak riboflavina {vitamin B12).

2.Mokraća ima neprijatan miris posle jela.Ovo se dešava usled konzumiranja nekih namirnica, na primer, špargle, belog luka i karfiola.

3. Menja boju ubrzo nakon konzumiranja neke vrste hrane:
Neke namirnice, kao što su cvekla i kupine, obojice urin u crveno, dok bob i rabarbara daju braonkastu boju, sličnu čaju.

4. Urin menja boju dok uzimate lekove.
Ovaj efekat mogu uzrokovati razni lekovi: antibiotici poput rifam-picina (ine ga crvenim; amitriptilin (antidepresiv) ili indometacin (protiv upale) daju zelenoplave nijanse, dok neki laksativi, među kojima je sena, mogu obojiti urin u braon.

5. Krv u mokraći i osećaj žarenja tokom mokrenja. Ovo se može dogoditi ukoliko ste preterali s konzumiranjem ljutih paprika ili feferona. Pijte veću količinu vode i ubuduće budite umereniji prilikom konzumiranja ljute hrane.

6. Dehidratacija. Boja urina, pogotovo ako je tamnožuta, može ukazivati i na manjak tečnosti u organizmu. Jak miris mokraće takođe je jedan od simptoma dehidratacije. Zato se savetuje da se tečnost pije češće.