Iako se pojam alergija na laktozu često izjednačava s alergijom na mleko, laktoza je zapravo samo jedna od njegovih mnogobrojnih komponenata. Naime, reč je o vrsti ugljenog-hidrata koji može napraviti probleme pojedinim osobama netolerantim na ovaj šećer. To se dešava zbog nedostatka enzima laktaze, koji je od ključne važnosti u procesu razgradnje šećera. Ukoliko njega nema u organizmu, laktoza se ne vari, već se zadržava u crevlma, što može izazvati lakše, a ponekad i ozbiljnije digestivne tegobe, poput gasova, dijareje, nadutosti…koji su zapravo simptomi alergije na laktozu.Ovi simptomi alergije se uglavnom javljaju nakon konzumacije mleka ili pojedinih mlečnih proizvoda, a mogu trajati i čitav dan. Da bi se izbegle neprijatne tegobe koje su posledica alergije na laktozu, potrebno je regulisati ishranu u konsultaciji s nutricionistom.
Zabranjene i dozvoljene namirnice
Mleko životinjskog porekla vs biljno mleko
Poželjno je da se osobe koje imaju intoleranciju na laktozu suzdržavaju od konzumiranja kravljeg ili kozjeg mleka, jer ono obiluje ovom supstancom. Ove namirnice mogu se zameniti nekim vrstama biljnog mleka, poput bademovog, sojinog, kokosovog i sl. Ipak, savetuje se oprez pri kupovini, jer pojedini prozivođači koriste laktozu kao zasladivač.
Sir i jogurt
Osobama koje imaju netoleranciju na laktozu preporučuje se i uzdržavanje od pojedinih mlečnih proizvoda! poput većine sireva. Ukoliko su simptomi netolerancije na laktozu blaži, određene vrste ovih namirnica mogu se konzumirati. Za razliku od sira, jogurt sadrži nizak procenat laktoze, jer se mleko u postupku spravljenja ovog napitka tretira raznim vrstama bakterija, naročito laktobacilima. U studiji „Biohemija” dr Meri Kempel i dr Son Farel objašnjavaju da je laktoza u ovim napicima eliminisana ili pretvorena u mlečnu kiselinu zahvaljujući bakterijskoj aktivnosti. Ipak, ukoliko se simptomi alergije na laktozu i tegobe nakon konzumacije jogurta ipak
pojave, potrebno je izbegavati i njegovu upotrebu.
Vafli i hleb od žitarica
Osobama koje imaju alergiju na laktozu savetuje se da iz ishrane eliminišu vafle, palačinke i hleb za čije se spravljanje koristi mleko. Umesto toga može se jesti ona na bazi žitarica, a preporučuju se i pahuljice, testenine, pirinač, krompir…
Puter i margarin
Margarin i biljna ulja ne sadrže laktozu, pa su pogodni za upotrebu. Nasuprot tome, poželjno je izbegavati puter, kao i krem sir.
Voćni šejkovi i voćni sokovi
Gotovo ništa od voća i povrća ne sadrži laktozu, pa su to namirnice veoma zahvalne za konzumaciju. Stoga u ishranu treba uvrstiti što više kuvanih jela, povrćnih supa, salata, sveže ceđenih sokova i si. Ipak, poželjno je uzdržavati se od konzumacije voća u vidu mlečnih šejkova, kao i supa iz kesica i konzerviranih jela, jer to može biti okidač za uobičajene tegobe koje imaju ljudi alergični na laktozu.
Sladoled vs marmelada
Dozvoljeno je jesti marmeladu, pekmez i želatin, jer se ovi slatkiši pripremaju bez mleka, dok iz ishrane treba izbaciti sladoled, čiz-kejk, puding, šerbet i čokoladu.
Tortilja vs jaja
Većina namirnica bogata proteinima ne sadrži laktozu, pa su pogodne za jelo. Dobro je jesti razne vrste mesa, kao i ribu, mahunarke (pasulj, boraniju), orahe, bademe, proizvode na bazi soje i tofua, te jaja. Ona se često svrstavaju u mlečne proizvode, ali ove namirnice ne poseduju nijedan od proteina i šećera koji se nalaze u njima. Ipak, u većini slučajeva jaja se pripremaju u kombinaciji s namirnicama koja sadrže laktozu, poput sira i mleka, pa treba izbegavati jela poput tortilja, suflea i sl.