[icegram campaigns=”19573″]
U ovom članku čitajte:
– Biljka lincura
– Koren lincure
– Lincura kao lek
– Čaj od lincure
– Za holesterol
– Za bolji apetit i želudac
Biljka lincura (lat. Gentiana lutea) poznata je i po sledećim narodnim imenima: srčanik, goreč, gencijan, raven, gorčica, trava od srdobolje, sviš, košutina brada, trava od srca i mnogi drugi.
Lincura je višegodišnja zeljasta biljka koja je karakteristična po cvetovima svetlo žute boje, a obično se može naći na planinskim livadama i pašnjacima gde raste u grmlju.
Lincura može da poraste i do 140 cm u visinu, ima negranato zeleno stablo. Karakteriše je i kratak račvasti rizom sa koga polaze dugi i debeli korenovi. Lekoviti deo biljke jeste upravo koren, za koji je specifično da može da preživi i preko 50 godina! Plod lincure je dvokapka čaura kupastog oblika, dužine oko 6 cm. Lincura cveta od juna do avgusta, a pošto je ima sve manje, stavljena je pod zakonsku zaštitu. Osim za upotrebu u lekovite svrhe, lincura se koristi i za izradu rakije, vina, likera i gorkih alkoholnih pića.
Lincura koren
Naglasili smo već da je lekoviti deo biljke lincure njen koren. Koren je spolja smeđe boje, a iznutra žute, svež koren ima neprijatan miris, a kada se osuši dobija prijatnu aromu. Skuplja se u jesen ili rano proleće za upotrebu u lekovite svrhe. Ukoliko se lincura gaji, poželjno je koristiti koren od pete i šeste godine, jer tada ima zadovoljavajuću masu.
Koren sadrži sledeće materije: glikozidne gorke materije, alakaloid gencianin, pektini, tanini, boja gentizin, masno ulje i šećere. Boja gentizin sprečava razvoj mikroorganizama. Heterozidi gorkog ukusa su njeni glavni lekoviti sastojci, a neki od njih se smatraju i najgorčim supstancama, što je našlo svoju primenu u farmaciji. Sastojci korena lincure ulaze u sastav mnogih lekova koje proizvodi farmaceutska industrija i koriste se u narodnoj medicini takođe.
Lincura kao lek
Zbog karakterističnog gorkog ukusa, lincura se upotrebljava kao lek za podsticanje lučenja želudačnog soka, podsticanje rada samog želuca, jetre i žuči – dakle, poboljšava i ubrzava varenje hrane. Upravo zato se lincura kao lek upotrebljava pre jela, a nikako za vreme jela ili posle. Nekada se koristila i kao lek protiv malarije. Lincuru ne smeju koristiti oboleli od čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu.
Lincura kao lek se koristi u sledećim situacijama:
poboljšanje apetita
pojačava lučenje želudačnog soka i omogućava bolje varenje hrane
kod različitih oboljenja želuca
protiv mučnine
ulazi u sastav mnogih tonika kao sredstvo za jačanje organizma (jača imunitet)
protiv kašlja
poboljšavanje sastava krvi, lečenje malokrvnosti
protiv groznice
kod teškog disanja i astme
protiv gorušice i nadutosti
za posipanje i lečenje rana i drugih povreda na koži
Čaj od lincure
Potrebno je 1 g korena lincure staviti u 2,5 dl hladne vode. Ostaviti da odstoji oko 4 sata, a zatim sat vremena pre jela treba popiti ovako spremljen čaj.Čaj od lincure možete koristiti za lečenje problema sa stomakom, kao što su gorušica, nadutost, mučnina, za podsticanje apetita i boljeg varenja hrane, kao i kod sličnih poremećaja.
Lincura za holesterol
Povišeni nivo holesterola u krvi predstavlja ozbiljan zdravstveni problema, obzirom da je preduslov za nastanak još ozbiljnijih kardiovaskularnih problema. Postoji zaista mnogo prirodnih lekova koji se koriste za snižavanje nivoa holesterola u krvi, a mi vam sada predstavljamo koren lincure kao jednog od njih. Već smo napomenuli da se lincura koristi i za poboljšanje sastava krvi, između ostalog, ima sposobnost da snizi nivo holesterola u krvi.
Priprema čaja od lincure za holesterol: potrebno je preliti 30 g sitno iseckanog korena lincure sa 1,5 l vode, a smesu poklopiti i ostaviti da odstoji 2 dana na sobnoj temperatura. Nakon 2 dana, smesu procediti i piti po jednu čašicu ujutru i uveče. Ovako spremljen čaj od lincure koristite do postizanja željenih rezultata.
Lincura za bolji apetit i želudac
Još od davnih vremena, koren lincure predstavlja jedno od najboljih prirodnih sredstava za lečenje svih bolesti želuca i za poboljšanje apetita. Pospešuje lučenje želudačnog soka, smanjuje gorušicu i nadutost, koristi se kod gastritisa, mučnine. Dakle, lincura olakšava i ubrzava proces varenja hrane. Za bolesti želuca i apetit koristi se obično sledeća tinktura od lincure:
Potrebno je pomešati 300 g korena lincure sa 0,5 kg meda i 1 l rakije, a ovako spremljenu smesu ostaviti da odstoji oko mesec dana. Uzimati jednu kafenu kašičicu ovako spremljene tinkture bar pola sata pre jela, do postizanja željenih rezultata.