Biljka pasji ili vučji trn lekovitost – ulje – uzgoj

u ovom članku saznajte:

– pasji trn biljka
– vučji trn lekovitost
– ulje od pasjeg trna
– uzgoj

Biljka pasji trn

Pasji ili vučji trn (lat. Hippophae rhamnoides) je listopadni trnovit žbun, visine od 1-6 m, a može biti i u obliku guste šikare. Muški i ženski cvetovi rastu na odvojenim žbunovima (ovo je dvodoma biljka), a plod je bobica karakteristične narandžasto-crvene boje i vrlo je bogat karotinom i vitaminima C, E (alfa tokoferol), F, K i vitaminima B grupe. Plod je iznutra sličan orahu. Listovi ove biljke su uski i srebrnaste boje, a cvetovi su neugledni.

Biljka pasji trn raste kao samonikla u dolinama reka, na padinama, a može se i uzgajati.

Biljka pasji trn cveta u aprilu i maju, a plodovi sazrevaju u septembru i oktobru. Lekoviti deo biljke je plod, koji je kiselkastog ukusa. Pasji trn već hiljadama godina unazad koriste tibetanci u svojoj ishrani i medicini, kao izrazito lekovito sredstvo.

pasji vucji trn

Biljka pasji trn se koristi za unutrašnju upotrebu u obliku čaja, tinkture, soka, marmelade i ulja od semena; a spolja se koristi kao ulje ili vodeni ekstrakt.

Pasji (vučji) trn lekovitost

Pasji (vučji) trn, tačnije plod ove biljke, sadrži obilje vitamina, minerala i drugih korisnih sastojaka: organske kiseline, karotin, vitamine (provitamin A, vitamin C, B1, B2, E, F, P, folnu kiselinu), šećer, inozit, tanine, flavonoide. Iz ovog bogatog lekovitog sastava proizilazi da je lekovitost pasjeg trna ogromna!

Pasji (vučji) trn – lekovitost:

– izuzetno jak antioksidans (podmlađivanje organizma)

– pomaže kod fizičkog i mentalnog stresa

– ubrzava regeneraciju ćelija

– koristi se za negu kože (protiv bora i ostalih promena na koži, uključujući akne i bubuljice)

– deluje protivupalno i baktericidno

– koristi se za lečenje disajnih organa, uključujući astmu, kašalj

– snižava nivo holesterola u krvi, I tako sprečava mnoga srčana oboljenja

– antikancerogeno dejstvo

– reguliše varenje hrane i leči čir na želucu

– značajan je za očuvanje kognitivnih sposobnosti

– štiti od stresa

– potpomaže mršavljenje

– jača imunitet

– deluje antikoagulativno

– štiti od štetnog sunčevog zračenja

– nega kose

– lečenje ginekoloških problema

– koristi se za zaceljivanje rana, opekotina I ožiljaka

– snižava visok krvni pritisak

– sprečava suvoću usta

Ulje pasjeg trna

Da li ste znali da ulje pasjeg trna na Tibetu zovu ‘’ulje života’’? Razlog je i više nego jasan – ovo ulje sadrži obilje lekovitih i dragocenih sastojaka i predstavlja pravi eliksir zdravlja!

Ulje pasjeg trna sadrži: omega 3, 6, 7 i 9 – masne kiseline, tokoferole, karotin, vitamine K, B1, B2, sterole, organske kiseline, šećer, fitoncide. Veoma je lekovito i ima široku primenu, kako za unutrašnju, tako i za spoljašnju upotrebu.

Deluje blagotvorno na kožu i kosu, rešava problem dermatitisa, psorijaze, akni i bubuljica. Ulje pasjeg trna je snažan antioksidant, pa podmlađuje kožu i sprečava nastanak bora. Možete koristiti i uje za telo, jer će vas zaštititi od štetnog sunčevog zračenja i ishraniti vašu kožu. Za unutrašnju upotrebu je ulje pasjeg trna pravi melem i lek za mnoge bolesti. Deluje pozitivno na krvne sudove, snižava visok pritisak i nivo holesterola. Ulje pasjeg trna vam može poslužiti i ako želite da smršate, jer će vam umanjiti apetit. Jednostavno, ulje pasjeg trna će ojačati vaš imunitet i sprečiti nastanak mnogih bolesti.

Uzgoj vučjeg trna

Možete i sami uzgajati pasji trn. Uzgoj pasjeg trna podrazumeva da budete upućeni u osnovne karakteristike ove biljke, kako biste znali kakva podloga joj prija, koliko vode je potrebno itd. Pasji trn je najbolje saditi upravo na peskovitim sunčanim padinama, jer ne podnosi duže zadržavanje vode u tlu, voli krečnjačke podloge. Može da raste i na siromašnom tlu i nije ga potrebno đubriti.

Biljka pasji trn cveta u aprilu i maju, a plodovi sazrevaju u septembru i oktobru, a razmnožava se prolećnim pelcerima, koji se u peskovitom zemljištu vrlo brzo ukorene. Kako žbun pasjeg trna ne zauzima mnogo mesta, možete ga posaditi u manjim vrtovima, u kojima će vam poslužiti kao dekorativna biljka i kao jako korisno i lekovito voće. Inače, pasji trn je vrlo pogodan za učvršćivanje zemljišta koja klize.