Upala bešike čest je problem mnogih žena. Osim neprijatnog osećaja i peckanja tokom uriniranja ovaj problem, ako se ne leči na vreme, može izazvati puno veće komplikacije …
Upala bešike ili cistitis može biti jedna od najneugodnijih infekcija, s kojima ćete se susretati tokom života.
Žene su, može se reći, učestaliji kandidati za ovu vrstu infekcija, upravo zbog svoje fizionomije, iako uzroci mogu biti različiti, pa tako i posledice, od onih manje bezazlenih do ozbiljnih problema.
Činjenica je da se cistitis treba lečiti i ne smeju se zanemarivati simptomi. Većina žena koja je upoznata sa celom problematikom, te znaju uzrok upala bešike, često problem leče sa čajevima i različitim prirodnim lekovima, ali ponekad oni jednostavno nisu dovoljni.
Ukoliko se pitate da li možda imate cistitis, a u biti niste ni svesni, to je gotovo nemoguće, jer su simptomi i više nego očigledni. Ipak, ključno je da na vreme prepoznate problem i reagujete, jer biste se u suprotnom mogli suočiti s upalom bubrega.
Simptomi upale bešike
Najbolje da počnemo od simptoma, koji mogu biti sasvim blagi i gotovo neprimetni, sve do jakih i neprijatnih bolova i drugih manifestacija. S obzirom da postoji veliki raspon simptoma, mi ćemo nabrojati one najučestalije, koji se javljaju u 80 posto slučajeva.
– Pečenje i osećaj pritiska pri mokrenju, posebno na samom kraju.
– Pojačana potreba za morenje i bol pri mokrenju
– Krv u mokraći i / ili mutna mokraća izuzetno neugodnog mirisa
– Jaka i neprestana bol u centralnom delu karlice iznad pubične kosi
– Povišena temperatura
– Bolni polni odnosi
Isto tako, potrebno je naglasiti, da se infekcija može rasplamsati u samo nekoliko sati. Na primer, ujutro nemate nikakve simptome upale bešike, a oko podneva imate već neizdržive bolove ili neke druge simptome. Ukoliko primetite da vam se stanje rapidno pogoršava, nemojte čekati, hitno posetite lekara, jer vrlo su male šanse da će vam se stanje samo od sebe u skorije vreme poboljšati, te može doći do ozbiljnih komplikacija.
Escherichia coli
U 90 posto slučajeva, uzrok upale bešike je bakterija Escherichia coli, koja se inače nalazi u debelom crevu.
Kada jednom vam E. Coli uđe u mehur i mokracovod, vrlo ćete se je teško rešiti, pa is antibioticima, iako nije nemoguće. Bakterije koje se nakupljaju u bešici, najčešće s mokraćom odlaze iz tela, ali kada se zbog nekog razloga previše razmnože, izazivaju upalu. Upravo zbog tog razloga, nemojte se suzdržavati od redovnog pražnjenja bešike, jer vam upravo to može potencirati upalu.
Ujedno, upalu mokraćovoda mogu uzrokovati primer strana tela u mokraćovodu, poput peska, kamenca, suženja mokraćovoda, kateteri, upale bubrega i tako dalje.
Iako, lekari mogu vrlo lako dijagnostikovati upalu bešike, bilo bi poželjno da otkrije uzrok upale. Neka vas lekar pošalje na mikrobiološke pretrage, gde ćete dati uzorak urina, koji se pregleda prvenstveno test trakom, zatim se pregleda sediment urina, te se uzima urinokultura s antibiogramu.
Slično>>> Eserihija koli simptomi, lečenje, prevencija
Čajevi i antibiotici
Lečenje upale bešike ne mora neophodno biti antibioticima. Ukoliko je upala lakša, odnosno, simptomi su podnošljivi i ne stvaraju vam veće probleme u svakodnevnom životu, možete se izlečiti bez uzimanja antibiotika. Najpoznatiji čajevi koji uveliko ublažavaju simptome upale bešike su čaj od brusnice i Uvin čaj. Potrebno je istaći da kada se odlučite za jednu od te dve vrste čajeva, nemojte ih mešati. Naime, Uvin čaj ima alkalnu bazu, dok brusnice imaju kiselu bazu, što znači ako konzumirate jedne i druge sastojke, oni će se međusobno poništiti i neće biti efekta. Što se tiče odluke koji ćete od preparata uzeti, vrlo je jednostavna. Ukoliko više volite voćne čajeve uzmite brusnice, ako volite više biljne čajeve, uzmite Uvin čaj.
Povezano>>> Uvin čaj lekovitost prirprema doziranje
Navodimo 7 najboljih domaćih lekova protiv upale bešike
1. Voda – ispijanje velike količine vode najbolji je tretman za upalu bešike. Voda će iz urinarnih kanala ‘isprati’ bakterije koje uzrokuju upalu.
2. Soda bikarbona – je jedan od najefikasnijih kućnih preparata u borbi protiv upale bešike. U čašu vode stavite punu kašičicu sode bikarbone, dobro izmešajte i popijte, najbolje između obroka ili natašte. Postupak ponavljajte svaki dan dok upala ne prođe.
3. Sok od brusnice – osim što je ukusan vrlo je efikasan te ga preporučuju i trudnicama s urinarnim infekcijama. Brusnica sadrži enzime koji su savršeni borci protiv upala u organizmu. Sok deluje i kao duiretik što takođe pomaže u borbi protiv bakterija.
Povezano>>> Sok od brusnice lekovitost
4. Jogurt – antibiotici ubijaju loše bakterije, ali ne štede niti one dobre koje regulišu pravilan rad sluznice tela. Probiotici sadrže dobre bakterije koje će izbalansirati rad sluznice i pomoći telu da se bori protiv infekcije.
5. Limun – prepun vitamina C koji pomaže telu da se reši bakterija. Kašika soka od limuna pomešajte s 2 decilitra vruće vode. Tečnost ispijte kao čaj. Limun će ublažiti neprijatan osećaj peckanja.
6. Beli luk – najjači prirodni antibiotik koji leči brojne tegobe kako spoljne tako i one unutrašnje. Ova namirnica deluje antibakterijski i antivirusno. Češanj sirovog belog luka pojedite pre spavanja uz komadić hleba ili večeru.
7. Peršun – vrlo moćna namirnica koja deluje protivupalno. Peršun je i dobar duiretik, a može se konzumirati sirov (u hrani ili sendviču) ili u obliku čaja.
Saznajte više>>> Upala bešike prirodno lečenje – recepti