Hijaluronska kiselina za lice, usne i zglobove

Saznajte:

– šta je hijaluronska kiselina
– hijaluronska kiselina za lice
– za usne
– za zglobove
– hijaluronska kiselina u hrani
– kapsule- kreme

Šta je hijaluronska kiselina

Čuli ste za hijaluronsku kiselinu kao poznato anti-age sredstvo?

Šta je hijaluronska kiselina?

Hijaluronska kiselina je molekul – polisaharid koji se prirodno nalazi u našem telu, i ima sposobnost da vezuje za sebe molekule vode i na taj način obezbeđuje vlažnost (hidrataciju) kože. Hijaluronska kiselina u koži deluje kao sunđer koji upija vodu – na taj način povećava svoju zapreminu i daje volumen koži, a sve to zajedno čini kožu zdravom i mladom.

Hijaluronska kiselina se prirodno već stvara u našem organizmu, predstavlja glavni sastojak zglobne tečnosti kod čoveka i drugih kičmenjaka, tako da nema bojazni od imunog odgovora kada je ubrizgavamo u naše telo.

hijaluronska kiselina

Kada je koža mlada, sadrži obilne količine hijaluronske kiseline, dok je u starijim godinama smanjena produkcija ove supstance u telu – stoga koža u poznim godinama gubi tonus, postaje suva i smežurana, tzv. ostarela koža. Međutim, na razgradnju hijalurona, osim starosti, utiču još i UV zraci ili zagađenje.

Hijaluronska kiselina za lice

Hijaluronska kiselina za lice predstavlja jedinstveno anti-age sredstvo, o kome se priča intenzivno poslednjih nekoliko godina. Kozmetička revolucija! Zbog svoje sposobnosti da vezuje velike količine vode, hijaluronska kiselina se koristi protiv starenja kože, na taj način što se injekcijama ubrizgava u kožu. Ona poput sunđera upija vodu i povećava svoju zapreminu – tako da koža postaje zategnutija, dobija na volumenu, bore su popunjene, a vi izgledate mlađe!

Kako organizam stari, proizvodnja hijaluronske kiseline opada, a koža gubi na tonusu i postaje suva i smežurana. Zato se ubrizgavaju molekuli hijaluronske kiseline u kožu lica, kako bi se postigao krajnji efekat – a to je koža bez bora, koža koja je hidrirana i koja ima tonus i svežinu. Različite vrste hijaluronske kiseline se koriste u estetskoj medicine kao anti-age sredstvo, tzv. fileri za bore. Fileri hijaluronske kiseline omogućavaju rešavanje svih vrsta kozmetičkih problema: od rekonstrukcije jagodica, vraćanja čvrstine i hidratacije lica, ali i povećavanje obima usana.

Hijaluronska kiselina za usne

Lepe i pune usne su san svake žene. Hijaluronska kiselina za usne je i anti-age sredstvo i sredstvo koje daje volumen usnama, upravo zahvaljujući svojoj sposobnosti da vezuje velike količine vode i povećava znatno svoju zapreminu – volumen. Dakle, ne morate na estetsku operaciju kako biste uvećali svoje usne i učinili ih lepšim, dovoljno je da ubrizgate hijaluron. Prednost popunjavanja usana hijaluronskom kiselinom je u tome što usne izgledaju prirodno i nema bojazni od kontraindikacija jer je hijaluron prirodni ‘’sastojak’’ našeg tela.

Hijaluronska kiselina vezivanjem vode i dodavanjem volumena omogućava korekciju oblika i bolju hidrataciju usana – usne su lepše, a efekat je sasvim prirodan.

Dakle, možete koristiti hijaluronsku kiselinu za usne kada želite da im povratite jedrinu u poznijim godinama, a možete i u estetskom smislu kako biste dobili veći volumen usana.

Hijaluronska kiselina za zglobove

Mada se danas najviše govori o upotrebi hijaluronske kiseline u kozmetici, ne treba zaboraviti da je njena prvobitna upotreba bila vezana za lečenje zglobova. Hijaluronska kiselina prirodno ulazi u sastav zglobova, tako da se može koristiti u terapiji kod različitih oboljenja zglobova, kao i za povećanje pokretljivosti zglobova.

Koristi se u vidu injekcija za primenu direktno u zglobove, a može i u vidu kapsula koje se piju kao dodatak ishrani. Hijaluronska kiselina za zglobove se koristi kod sledećih oboljenja: osteoartritisa, kod povreda zglobova, kod degenerativnih promena zglobova, kod otežane pokretljivosti i bolova u zglobovima itd.

Hijaluronska kiselina učestvuje u izgradnji hrskavica, a kod hroničnih i upalnih procesa dolazi do razgradnje hijaluronske kiseline i oštećenja hrskavica, čime se smanjuje pokretljivost zglobova. Zato se koristi terapija ubrizgavanja hijalurionske kiseline u zglobove.

Hijaluronska kiselina u hrani

Hijaluronsku kiselinu ne moramo samo putem injekcija unositi u svoj organizam – možemo i putem hrane. Hijaluronska kiselina u hrani se obično vezuje za konzumaciju životinjskih delova koji sadrže hijaluronsku kiselinu.

Kako hijaluronska kiselina ne ulazi samo u sastav ljudskog organizma, nego i svih ostalih kičmenjaka, jasno je da treba konzumirati pretežno one delove životinja koji su bogati hijaluronskom kiseliniom: kožica, hrskavice, zglobovi. Možete pripremiti supu od kostiju i kožica pilića. Takođe, preporučuje se upotreba namirnica koje su bogate vitaminom C, magnezijumom i cinkom, jer oni podstiču stvaranje hijaluronske kiseline u organizmu.

Kapsule – kreme

Kapsule hijaluronske kiseline za lečenje zglobova se upotrebljavaju od 2002. godine, i to kao dodatak ishrani. Do tada se hijaluronska kiselina isključivo ubrizgavala injekcijama direktno u zglobove, međutim, dokazano je da i kapsule ostvaruju željeni efekat u organizmu.

Kreme koje sadrže hijaluronsku kiselinu su doživele pravu ekspanziju kada je potvrđeno dejstvo hijaluronske kiseline na kožu. Naime, gotovo da ne postoji anti-age krema koja u svom sastavu nema hijaluron. Kreme sa hijaluronom, osim što sprečavaju nastanak bora ili ih ublažavaju, hidriraju kožu, vraćaju joj tonus i svežinu, te je koža mlađa, elastična i zategnutija.