Kako se pravi med od borovih iglica recept
Zašto biste trošili novac na sirupe za lečenje kašlja ili bronhitisa, kada možete sami napraviti prirodni lekoviti sirup od borovih iglica? U svakom slučaju, uvek treba dati prednost prirodnim preparatima, jer korišćenje hemijskih preparata i sintetičkih lekova može čak i pogoršati zdravstveno stanje.
Sirup od borovih iglica, ili med sa borovim iglicama, kako je još poznat u narodu, je lekovit i prirodni melem, bogat vitaminom C i karotenima. Koristi se za lečenje respiratornih tegoba, protiv prehlade i nazeba. Med od borovih iglica jača vaš imunitet i pomaže vam oporavak od nekih bolesti.
Pripremanje sirupa od borovih iglica nije nimalo komplikovano. Potrebno je da koristite iglice pravog bora (jako je bitno da dobro poznajete četinare, kako ne biste pomešali bor sa nekim drugim drvetom koje može biti potencijalno otrovno, kao npr. tisa ili tuja).
Za pripremu meda od borovih iglica potrebno je da koristite isključivo mlade izdanke i to u svežem stanju, koji se pojavljuju u proleće (borovi izdanci stajanjem gube svoje lekovita svojstva).
Med od borovih izdanaka je jedan od najdelotvornijih prirodnih lekova za lečenje kašlja i drugih respiratornih tegoba – poznato vam je već koliko su četinari bitni za respiratorni sistem.
Kako se pravi med od borovih iglica recept:
Najpre da napomenemo da postoji nekoliko recepata za pripremu sirupa, odnosno meda od borovih iglica. Možete koristiti šećer ili med, kako vam drago, mada je svakako med zdraviji izbor.
Naberite mlade iglice bora i operite ih, te stavite na salvetu da se prosuše. Pripremite odgovarajuću staklenu posudu u kojoj ćete pripremati med, poželjno je da to bude tegla. Nakon nekog vremena, kada se iglice prosuše i kada ste pripremili posudu – možete da počnete sa pripremom. Priprema meda od borovih iglica je vrlo jednostavna. Ono što će vam još trebati jeste šećer ili med. Najpre na dno posude nanesite ‘’sloj’’ šećera, a potom sloj borovih iglica i sve tako naizmenično dok ne napunite bar 2/3 tegle. Neka vam poslednji sloj gore bude sloj šećera (ili meda, ukoliko ste se odlučili za med umesto šećera). Zatim teglu dobro zatvorite i ostavite je da stoji oko 40 dana (između 5 i 6 nedelja) na mestu gde ima dosta sunčeve svetlosti tokom dana (kako bi se šećer postepeno topio). Potrebno je da svakodnevno protresete teglu, kako bi se sastojci efikasno sjedinili. Nakon 40-ak dana, procedite sirup u neku drugu staklenu posudu i čuvajte na hladnom i tamnom mestu (poželjno u frižideru).
Sirup od borovih iglica se konzumira najviše 2-3 kašike dnevno.
Med od borovih iglica kao lek protiv kašlja
Respiratorne tegobe su česta pojava, naročito zimi kada nastupa period prehlada, bronhitisa, gripa i sličnih tegoba. Kašalj je nezaobilazni simptom gotovo svih respiratornih tegoba. Naime, tada su disajni putevi zapušeni šlajmom, koji ometa normalno funkcionisanje disajnih organa i iritira sluzokožu.
Med od borovih iglica kao lek protiv kašlja ima dugu tradiciju upotrebe. Naime, korišćenjem ovog prirodnog melema uspešno se otklanja kašalj i podstiče izbacivanje sluzi, odnosno šlajma iz disajnih puteva – na taj način se pospešuje respiratorna funkcija.
Već smo naglasili da se mora poštovati preporučena dnevna doza meda od borovih iglica protiv kašlja, a to je najviše 2-3 kašike dnevno. Stajanjem u šećeru ili medu koji se postepeno otapa, borove iglice otpuštaju svoje aktivne sastojke (prevashodno vitamin C) u smesu koja se kasnije koristi kao lek.
Saznajte više>>> Sirup i čaj od borovih iglica