Sveže pomorandže bogate su vitaminima i fitomaterijama. Pomorandža, lat. Citrus sinensis, najrasprostranjenije je citrusno voće, koje se uzgaja u područjima sa tropskom i suptropskom klimom, lako je tačna regija porekla još tema za diskusiju, radi se o istočnoj Aziji, najverovatnije o području današnje Indije, Kine, Butana, Burme ili Malezije. U Indiji se zove rangi. Reč na rangi ili naranja prevedena je na engleski jezik u obliku norange, a tokom vremena naziv je prešao u prihvaćeniji oblik orange. Slično se desilo i u italijanskom i francuskom jeziku, dok se u španskom još kaže naranja.
Pomorandža je iz Azije najverovatnije preneta u severnu Afriku, a u južnu Evropu dolazi otprilike u srednjem veku. Oko 1500. godine je preneta u Novi svet. Tokom njenog puta po svetu došlo je do niza prirodnih mutacija i pojave novih varijeteta, tako da je izvorna pomorandža menjala boju, ukus, miris i veličinu ploda. Izvorna pomorandža je dosta gorka i često se naziva gorka pomorandža (ili seviljska pomorandža), a koristi se za pravljenje marmelade i nekih likera. Prve odgajene pomorandže koje su procvetale u Italiji i Španiji bile su, kao i njihovi stari preci, prilično gorke. Bile su dostupne samo tokom zimskog perioda. Seviljske pomorandže su vrlo tražene za marmelade i sosove. Slatke pomorandže najčešće imaju 10 režnjeva ili kriški. Mogu se podeliti u nekoliko grupa:
-jafe su poznate po sočnosti i ukusu, kao i kori koja se lako skida;
-crvene pomorandže su manje i daju crvenkasti sok;
-pomorandže valensija tanke kore ta-kođe su pune soka i koriste se za proizvodnju sokova;
-velike pomorandže koje se lako Ijušte, sočne i gotovo bez koštica, lako se mogu prepoznati po
UPOTREBA
Pomorandže se konzumiraju sveže, kao desert, dodatak voćnim salatama i kao sok. Pčele koje oprašuju cvet pomorandže mogu da daju med koji, naravno, ima blagi ukus pomorandže. Kora pomorandže bogat je izvor pektina koji se ekstrahuju i koriste za zgušnjavanje gelova (na primer za dobijanje marmelade). Zanimljivi su i drugi načini upotrebe pomorandže u neprehrambene svrhe. Iz kore se presovanjem dobija pomorandžino ulje koje se koristi za kondicioniranje drvenog nameštaja, a zajedno sa drugim uljima iz citrusa za uklanjanje masnih mrlja i pranje ruku. Cvet pomorandže se tradicionalno povezuje sa dobrom srećom i u nekim zemljama je popularan kao ukras buketa na venčanju. Iz latica cveta pomorandže proizvodi se i parfem rosewater.
Pomorandža u ishrani
Od hranljivih svojstava treba istaći vrlo povoljan sadržaj vlakana (2g/100g) i vitamina C po kojem je i poznata (53mg/100g) Međutim, pomorandža postaje sve interesantnija po sadržaju fitomaterija, kojih ima više od 270!
-Bela kožica iz pomorandže sadrži bioflavonoide koji dodatno pomažu apsorpciju vitamina C. Pomorandžin sok nema bioflavonoida, a ako stoji duže vreme na policama u prodavnicama, nivo vitamina C će se smanjiti.
-Glukarati se takođe nalaze u beloj kožici, a proučavaju se zbog potencijalno korisnih svojstava u prevenciji raka dojke i ublažavanju PMS-a.
-Flavonoidi hesperedin i tageritin pokazuju svojstva zaštite od bolesti srca i nekih oblika raka;
-Limonoidi (limonin i nomilin), osim što daju karakterističan kiseo ukus, štite pluća i inhibiraju nastanak tumora.
-Terpen limonen takođe ima antikancerogena svojstva.
Pomorandža sadrži oko 20 različitih karotenoida, među kojima lutein, zeaksantin i betakriptoksantin, a svi imaju znatna antioksidativna svojstva. Nedavna studija sprovedena na Državnom univerzitetu u Mičigenu (Michigan State University) pokazuje da kod životinja sveže isceđen pomorandžin sok smanjuje pojavu raka debelog creva za 22%. Fitomaterije iz pomorandže i njenog soka – flavanoni, limonoidi i kumarini – inhibiraju razvoj nekih tumora. Trenutno se misli da ova jedinjenja utiču na ćelije unutrašnjeg sloja debelog creva, tako da one postaju manje pogodno mesto za razvoj ćelija raka.
Kod konzumiranja pomorandži treba voditi računa i o sledećem: osobe koje su podložne stvaranju kalcijumoksalatnih kamenaca treba da pripaze na unos pomorandži, koji ne bi smeo da bude preteran, a za nadoknadu vitamina C treba izabrati drugo voće, što ne predstavlja problem. Preterana konzumacija pomorandži može da prouzrokuje gasove u sistemu za varenje kod osetljivih osoba.