Skoro svi ljudi su barem jedanput imali afte u ustima. Radi se o stomatitisu koji se odlikuje prisustvom okrugle vezikule na pocrveneloj sluzokoži. Nakon otvaranja vezikule, kao posledica ostaje čir žućkaste boje koji je veoma tegoban, pa čak i bolan, naročito prilikom unošenja čvrste, preterano kisele ili slane hrane.
Afte ili čirevi u ustima obično ukazuju na pad imuniteta, te je njihova pojava česta nakon produženog uzimanja antibiotika ili kod osetljivih osoba kao reakcfja netrpeljivosti prema navedenim namirnicama. U najozbiljnijim slučajevima može doći do mikoze, to jest, infekcije gljivicama, koja zahteva stručniju terapiju.
Provera namirnica je od veoma velike važnosti za izlečenje od afti. Preterano masna hrana, poslastičarski proizvodi, prekomerno unošenje vina ili alkohola, kafa, ljuta hrana ili dimlj eni sirevi, dovode do usporavanja procesa zarastanja afti, dok dijeta koja podrazumeva izobilje voća i povrća povoljno utiče (previše kiseo sok može da dovede do javljanja tegoba, ali njime se takođe unosi velika količina C vitamina, kao i oligoelemenata). Veoma su korisne tečnosti za grgotanje sa dekoksom biljaka koje imaju astringentsko dejstvo (staviti od 40 do 100 g biljaka u litar vode i kuvati na tihoj vatri deset do petnaest minuta).
Lekovi za afte usne duplje
Kao lekovi za afte u ustima se mogu koristiti kupina (Rubus fructicosus), koren petoprste steže (Potentilla tormentilla), kao i listovi ili koren bokvice (Plantago ovata, P media ili P. Lanceolata). Paste za zube sa ekstraktom ratanije takođe mogu uticati na ublažavanje tegoba. Za masažu desni
Narodni lek za afte
Čaj sa dejstvom pročišćivača protiv afti usne duplje
Sastojci
Dan i noć, cela biljka (Viola tricolor)
Koren sapunike (Saponaria officinalis)
Koren tetivike (Smilax officinalis)u jednakim količinama
Priprema i doziranje leka
Tri kašičice mešavine sipaju se u vodu i priprema se dekoks pet minuta na tihoj vatri. Uzimaju se tri do četiri šolje dnevno. Trajanje terapije zavisi od dobijenih rezultata, ali se preporučuje uzimanje petnaestak dana.
od koristi može biti ulje slatkog badema, kao ublaživač, ali boljim se ipak smatra recept po kom se dodaje 5 g esencijalnih ulja (timijan, geranija i divlja mirođija u jednakim količinama) na 100 ml ulja slatkog badema. Upotrebljavajući četkicu, afte se mažu nekoliko puta na dan, sve dok ne dođe do potpunog izlečenja.
Prilikom mazanja koriste se i ekstrakti pčelinjeg voska, supstance koju proizvode pčele da bi zapušile i popravile svoje ćelijice.
Za ove insekte vosak ima antibiotsko dejstvo i služi kao stimulans u odbrani. Mazanje desni sa ekstraktom pčelinjeg voska ili upotreba tableta su izuzetan lek za ovaj vid problema jer ostvaruju dejstvo antibiotika, pomažu pri regeneraciji i zarastanju rane.
Međutim, kako smo već naveli, afte u ustima nam u mnogim slučajevima ukazuju na pad našeg odbrambenog sistema, zbog čega nije zgoreg piti čajeve koji imaju dejstvo pročišćavanja. Kamilica (Anthemis nobilis) je biljka koja ima izuzetno dejstvo u slučajevima zapaljenjskog procesa. Od ove biljke možemo pripremiti čaj za grgotanje sa četiri do šest kašičica kamilice, ili kesica, čaja po šolji. Kako se ova biljka sastoji od velikog broja isparljivih hemijskih elemenata, treba je pripremiti neposredno pre uzimanja da bi se izbeglo gubljenje njenih lekovitih svojstava. Ukoliko postoji sumnja na infekciju ili hroničnost afti, pripremićemo ove iste čajeve za ispiranje i grgotanje, a u njih ćemo dodati pola supene kašike (za svakih 300 ml čaja) vodonik-peroksida; taj čaj ne treba piti.
Narodni lek za ispiranje usta
Sastojci
50 g listova orahovog drveta (Juglans regia)
25 g kore hrasta (Quercus robur)
50 g iistova crnog sleza (Malva sylvestris)
Priprema
Sastojci se dodaju u 300 ml vode koja treba da ključa na tihoj vatri pet minuta, a zatim se ostavi da odstoji deset minuta.