Alkalna ph dijeta namenjena je za održavanje pH ravnoteže u telu koja je veoma je važna za dobro zdravlje. Naš organizam trebalo bi da bude oko 70 % alkalan i 30 % kiseo, no svi smo “miljama daleko” od ove srazmere, koja kod prosečnog savremenog čoveka iznosi čak 80% (kiselo) prema 20% (bazno)!
Disbalans (preterana kiselost) može uzrokovati brojna oboljenja, pa ono što u početku deluje kao hroničan umor, loše varenje i beživotna suva koža – naposletku dovodi do hroničnih poremećaja, poput osteoporoze i artritisa. Ukoliko krv postane suviše kisela, neutralisaće alkalne minerale, poput kalcijuma, što se prvo manifestuje na kosi, koži i noktima, a zatim i na čitavom telu. Kako se najčešćim uzrokom ovog poremećaja smatraju nezdrave životne navike i neadekvatna ishrana, najbolje rešenje jeste alkalna pH dijeta.
Kiselo-bazna vrednost (pH) određuje se skalom od 0 (najkiselija) do 14 (najbaznija). Idealna za ljudski organizam jeste blago bazna sredina, tačnije – od 7,35 do 7,45. Ako pH telesnih tečnosti (krv, urin, pljuvačka) nije u ovom rasponu, telo posebnim mehanizmima pokušava da uspostavi ravnotežu. U trenutku kad više nije u stanju da se bori s disbalansom – razvijaju se ozbiljna oboljenja.
Kako uspostaviti ph ravnotežu
Da bi se uspostavila kiselo-bazna ravnoteža u organizmu, treba konzumirati što više svežeg, termički neobrađenog povrća i voća, a izbegavati belo brašno, rafinisani šećer, so i mesne prerađevine. Važno je smanjiti unos mesa i jaja u organizam i piti dovoljno vode (20 minuta pre jela, a ne tokom obroka i nekoliko sati kasnije).
Alkalna ph dijeta smernice
Izbegavajte konzumiranje mesa, ribe i jaja s hlebom, pirinčem i krompirom: najbolje je da ih jedete u kombinaciji s velikom porcijom svežeg povrća začinjenog jabukovim sirćetom ili limunovim sokom. Hranu žvaćite što duže, jer se tako podstiče izlučivanje pljuvačke, koja sadrži enzim ptijalin (stvara baznu reakciju).
>>> 27 najboljih alkalnih namirnica
Kisela hrana nije nezdrava
Najkiselija hrana nije nužno i glavni krivac za dis-balans pH vrednosti u organizmu. Kad se limun svari i apsorbuje, postaje alkalan. Namirnice koje nakon varenja ostavljaju trag bogat mineralima, poput magnezijuzma, kalcijuma i kalijuma, smatraju se alkalnim i vrlo korisnim za telo.
Sveže je najbolje
Voće i povrće imaju alkalizujuć efekat na organizam, ali su neki plodovi bolji od ostalih
Tamnozeleno povrće, poput kupusa, potočarke i zelja, u sastavu imaju visok nivo korisnog hlorofila. Sto se tiče voća, najpreporučljivije su lubenice, dinje, papaja, sušene urme, mango, limun i smokve.
Alkalna dijeta primer jelovnika
DORUČAK: zemička od ražanog hleba sa semenkama suncokreta i lana, namaz od bundeve posut peršunom i vlašcem, salata od krastavca i maslinovog ulja, zeleni čaj s ječmenim sladom
RUČAK: gusta čorba od sočiva i crvenog pasulja, parče ražanog hleba, salata od paradajza
VEČERA: brusketi od integral-nog pšeničnog brašna s paradajzom i belim lukom zelena salata s limunovim sokom i susamovim uljem
Povezano>>> Kiselost organizma
DORUČAK: palačinka od heljdinog brašna s marmeladom od kajsije, kakao od pirinčanog mleka
RUČAK: musaka od tikvica sa sojinim Ijuspama, salata od šargarepe i mlade barene boranije
VEČERA: makaroni s mladim sirom čaj od kamilice
DORUČAK: proja od kukuruznog brašna, jedno bareno jaje, paradajz, čaj od šipka
RUČAK: tikvice punjene integralnirm pirinčem u sosu od mirođije, salata od pečene paprike i belog luka
VEČERA: file oslića na žaru u marinadi od maslinovog ulja, belog luka i peršuna
Povezano>>> Najbolje alkalne namirnice
DORUČAK: pita od heljdinog brašna sa zeljem i susamona zeleni čaj
RUČAK: gusta riblja čorba od više vrsta ribe, integralna pogača, kupus-salata
VEČERA: šampinjoni u marinadi od maslinovog ulja i limuna zapečeni u rerni, salata od paradajza
DORUČAK: voćna salata od dinje, lubenice, suvih smokava i urmi prelivenih ječmenim sladona čaj od hibiskusa
RUČAK: pirinčani špageti u sosu od maslinovog i susamovog ulja.
VEČERA: salata od brokolija s jogurtom i belim lukom, parče integralnog hleba.
Saznajte više>>> Hejeva dijeta za alkalizaciju tela
DORUČAK: ovsena kaša sa seckanim lešnicima i bademima uz suvo grozđe i ječmeni slad, zeleni čaj
RUČAK: supa, pohovane bukovače, salata od krastavca
VEČERA: sardele na žaru, blanširana blitva, integralni pirinač, zelena salata
DORUČAK: kačamak s mladim kajmakom, probiotski jogurt, banana
RUČAK: gusta krompir-čorba, parče integralnog hleba, salata od kupusa
VEČERA: salata od brokolija s jogurtom i belim lukom, parče integralnog hleba
DORUČAK: pita od heljdinih kora s mladim sirom i prazilukom, kefir s medom
RUČAK: pileća supa s rezancima, belo pileće meso, varivo od karfiola i šargarepe, salata od papaje s ječmenim sladom i limunovim sokom
VEČERA: grilovana artičoka, caciki salata (rendani krastavac s belim lukom, kiselim mlekom i kimom) s prepečenim hlebom premazanim maslinovim uljem.
>>> Alkalne namirnice i acidoza
Alkalna dijeta nije naporna kao dijete za mršavljenje a izbor namirnica je velik pa je svako može probati.
Alkalna hrana protiv raka
Jako dugo postoji teorija po kojoj alkalna dijeta može da pomogne u borbi i prevenciji raka. Razlog? Ćelije raka bujaju u kiseloj sredini (nizak pH), ali ne i u alkalnoj (visok pH), tako da alkalna hrana kao što su voće i povrće uz ograničavanje kiselih namirnica, kao što su one životinjskog porekla, može podići nivo pH u telu i stvoriti okruženje u kojem se sprečava rast raka.
Da li je to istina?
Ne baš, jer dok alkalna hrana može da spreči nastanak raka tako što smanjuje upale u telu, smanjenje kiselosti organizma neće uništiti postojeće ćelije raka.
Normalno opseg pH krvi je između 7.35 i 7.45 za većinu ljudi, a s obzirom na čvrstu regulaciju nivoa pH krvi od pluća i bubrega, bez obzira na to šta jedete – ili ne jedete nećete u velikoj meri alkalizovati krv.Iako će alkalna ishrana promeniti pH vrednosti u kiselost krvi se neče mnogo menjati, jer ova dva sistema su potpuno odvojena.
Teorija da alkalna ishrana može da kontroliše, i dalje postoji.Pa iako veza između ishrane i pH krvi nije utemeljena u nauci a, ima dosta dobrobiti koje se mogu izvući iz alkalne ishrane kada se radi o prevenciji raka.
Alakalna dijeta protiv kandide
Kandida je gljivica koja voli alkalnu sredinu.Ona često buja u organizmu zbog upotrebe antibiotika i preterane upotrebe šećera.Jedna od velikih zabluda je da alkalnom dijetom treba smanjiti kiselost kako bi se lečila kandida.Jedan od ciljeva kandida dijete treba da bude vraćanje kiselosti na ispravan nivo a ne dodatna alkalizacija.Sama alkalna dijeta nije najbolje rešenje za borbu protiv kandide.Prave promene u ishrani (eliminacija svih namirnica koje sadrže šećer) i upotreba dobrih probiotika će najbolje pomoći.
Možda ste pročitali na različitim mestima da vaše telo treba da bude alkalna ili kisela sredina, ali činjenica je da je ovo preterano pojednostavljivanje veoma komplikovane teme.
Izmenite jelovnik
Kroz proces varenja svaka namirnica koju unesemo u organizam menja stanje kiselosti – sagoreva pomoću različitih enizima što izaziva kiselu ili baznu reakciju. Neke namirnice čine da se u organizmu stvori kisela ili bazna sredina, a one same u telu, treba konzumirati što više svežeg, termički neobrađenog voća i povrća, a izbegavati belo brašno, rafinisani šećer, so, mesne prerađevine.
Alkalne namirnice spisak
Voće: ananas, limun, kivi, banana, mandarina, nektarina, grejpfrut, mango, papaja, smokva, kruška, jabuka, trešnja, grožđe, dunja, malina, kupina, kajsije, breskve
Povrće: lubenica, dinja, beli i crni luk, kelj, paprika, rotkva, paradajz, krompir (s ljuskom), crvena paprika, blitva, rukola, patlidžan, praziluk, keleraba, kupus, alge, špargla, šargarepa, spanać, celer, zeleno lisnato povrće, brokoli, tikvice
Žitarice: proso, kinoa, ovas (zob)
Mahunarke: soja i proizvodi od soje, pasulj
Jezgrasti plodovi: bademi, svež kokos, pečeni kesten
Namirnice životinjskog porekla: žumance, sirovo kozje mleko
Zaslađivač: med
Napici: sveže ceđeni sokovi, biljni čajevi i mineralna voda
Začini: beli luk, vlasac, majoran, lovorov list, kari, morska so, bosiljak, ružmarin, đumbir, jabukovo sirće, mlevena paprika, peršun, biber, kokosovo ulje, laneno ulje.