Ananas kalorije nutritivna vrednost lekovito delovanje

Latinski naziv (Ananas comosus)
OPIS BILJKE: Ananas je iz porodice Bromeliaceae. Raste kao dvogodišnja biljka s dugim, savijenim listovima koji na ivicama imaju bodlje. Listovi su smešteni u rozeti iz koje izraste stabljika s lepim ljubičastim cvetovima. Iz njih se stvara plod koji na vrhu ima listove. Snažna je, izdržljiva biljka. Raste u zemlji, za razliku od mnogih drugih vrsta iz porodice Bromeliaceae koje rastu epifitski. Naraste 1-1,5 m u visinu, s velikim, 30-100 cm dugim listovima koji okružuju debelo stablo. Plod ananasa je zbirni plod velikog broja međusobno povezanih bobica, finog mirisa i kiselka-stoslatkog ukusa.

RASPROSTRANJENOST ANANASA: Poreklom je iz Amerike, ali se danas gaji širom sveta kao voće, uglavnom u tropskim krajevima.

LEKOVITI DEO ANANASA: U lekovite svrhe koriste se plod i koren ananasa, dok se listovi nekih ananassorti ananasa koriste za dobijanje finih vlakana.

Ananas kalorije i nutritivna vrednost na 100 g

Ananas kalorije 51.
Suvi ,sušeni ananas kalorije 260.
Kompot od ananasa 77 kalorije.
Ananas u konzervi kalorije 95

Ananas sadrži 85,3% vode, 0,4% belančevina, 0,2% masti, 13,7% ugljenih hidrata, 0,4% celuloze, 11,9% šećera, 0,72% limunske kiseline, maleinsku kiselinu, bromelain, ana-naze, ekstranaze, eterično ulje, vitamine A (130 mg), C (24 mg) i B, kalcijum (16 mg), fosfor (11 mg), jod, magnezijum, mangan, kalijum, gvožđe, sumpor.

– Afrodizijačko svojstvo ananasa zapaženo je kod zdravih osoba, a seksualni nagon i moć jača i rekonvalescentima.
– Ananas sadrži i digestivni enzim bromelain, sličan pepsinu, koji pojačava funkciju želuca, pomaže u varenju belančevina i masti, a ujedno osvežava ceo organizam i pomaže u lečenju opekotina. Bromelain je manje poznato sredstvo protiv kijavice i bronhitisa, jer smanjuje gustinu sluzi u disajnim putevima.
Pri tom podržava i podstiče delovanje antibiotika. Neka istraživanja ukazuju da bi se kod nekih upala bromelain čak mogao koristiti umesto antibiotika.
– Podsticanjem izlučivanja tečnosti, koristi se kod niza oboljenja, kao što su anemija, artritis, ateroskleroza, reuma, oboljenja gastrointestinalnog trakta.
– Izvanredna je hrana koja leci i sprečava kamen u žuči.
– Zeleni plod ananasa izaziva pobačaj.
– Hartvel u svojim radovima opisuje upotrebu ploda, kore i soka u narodnoj medicini i navodi da pojačava izlučivanje žuči, znojenje i izlučivanje tečnosti i mokraćne kiseline, poboljšava cirkulaciju, sprečava stvaranje ugrušaka.
– Dobar je lek za lečenje bolesti bešike, za hipohondriju, groznicu, bolove.
– Koren ananasa koristi se u lečenju edema.
– Deluje protiv upalnih stanja želuca i creva i protiv hemoroida.
– Opušta glatke mišiće, stimuliše kontrakciju mišića.
– Koristi se u prevenciji raka.
– Koristi se u lečenju čira na želucu i gastritisa.
– Pomaže u jačanju apetita.
– Delotvoran je u lečenju ženskih bolesti.
– Dragocen je posle operativnih zahvata sinusa, apscesa, kontuzija, za hematome i u dijetama protiv celulita.

Ananas je kultivisan još u pretkolumbovo vreme i bio je rasprostranjen širom Južne i Srednje Amerike. Korišćen je kao lek, u ishrani i proizvodnji vina. U Stari svet ga je doneo Kolumbo 1493, sa svog drugog putovanja.
Najbolje je pojesti ananas još dok je svež, jer tada ima najviše lekovitih svojstava – najveći deo bromelaina izgubi se tokom kuvanja ananasa za konzervisanje. Svež ananas je okrugao plod sa zelenim lišćem. Da li je dovoljno zreo, najbolje ćete otkriti čulom njuha, pa dozvolite nosu da vas vodi pri izboru. Fini, slatkasti miris je znak kvaliteta. Ne kupujte ananas koji ima loš miris, tamne mrlje ili meka područja na površini kore.