Roditelji dece sa autizmom prelaze težak put od uočavanja, preko dijagnoze, do lečenja. Iako se autizam, kao i ostali poremećaji u ponašanju, tretira uglavnom psihološki i defektološki, u svetu se već dugo koriste i metode koje dovode u vezu ponašanje dece i to što ne podnose određenu vrstu hrane. Jedna od metoda je funkcionalna medicina.
Reč je o integrativnom, naučno zasnovanom pristupu dijagnostici i lečenju, koji tretira bolest i unapređuje zdravlje na osnovu biohemijskih aspekata pacijenta.
O tome kakva je uloga funkcionalne medicine u tretmanu i dijagnostici autizma i kakav je značaj specijalnog režima ishrane dece sa ovim poremećajem.
Iako tačan uzrok autizma nije poznat, mnoge teorije vezuju ovo stanje sa ranim neurokognitivnim oštećenjem mozga. Imunološka disfunkcija, izloženost toksinima, gastrointestinalni problemi, neodgovarajuća ishrana i drugi faktori mogu, uz uticaje iz spoljne sredine i genetike, da doprinesu razvoju autizma.
Deca sa razvojnim problemima često imaju velike abnormalnosti digestivnog trakta, kao i sindrom propusdjivosti creva (kada zbog zapaljenja i oštećenja, kroz zid creva toksične materije dospevaju u krvotok).
Funkcionalna medicina može da doprinese smanjenju simptoma autizma ishranom(dijetom) i suplementima, uporedo sa logopedskim i psihološkim tretmanom.
Postoji više tipova autizma,svaki ima jedinstvene biohemijske faktore koji doprinose simptomima.
Određeni funkcionalni testovi mogu da pruže važne podatke za određivanje efektnog tretmana za pacijenta ponaosob, jer se ni za jednu bolest ne može reći da ima samo jedan uzrok ili lek.Poznato je da su mnoga deca sa autizmom osetljiva na određenu hranu, najčešće na gluten i kazein. Naime, kod neki dece organizam ne može da razloži proteine iz mleka i mlečnih proizvoda(kazein) ili gluten. U regularnom procesu varenja produkt razlaganja ovih proteina su aminokiseline. Međutim, kod dece koja nemaju enzime za varenje tih supstanci, umesto amino kiselina stvaraju se peptidi, koji su po hemijskom sastavu opijatnog karaktera (kazein – iz mleka i mlečnih proizvoda se pretvara u kazeomorfin, a gluten u glijadomorfin).
Peptidi se prirodno javljaju u centralnom nervnom sistemu, ali su naučnici utvrdili da su u urinu autistične dece, količine ovih jedinjenja previsoke da bi poticale iz CNS-a. Utvrđeno je da one potiču samo iz nepotpunog razlaganja određene vrste hrane.
Test koji dokaže postojanje peptida može da objasni ponašanje deteta, na čiji mozak direktno utiču ove supstance.
Deca su najčešće intolerantna na jaja, šećer, kvasac, mleko i mlečne proizvode, kao i gluten iz brašna. U tom slučaju uključuje se ishrana koja potpuno izbacuje kazein(mleko i mlečni proizvodi), ili gluten(pšenicu i neke druge proizvode od žitarica).
Nutritivna terapija je samo jedna od delova slagalice koju treba sklopiti da bi se poboljšalo stanje deteta sa autizmom.
Specijalno laboratorijsko ispitivanje često kod ove dece otkriva da oni imaju smanjenje koncentracije vitamina, minerala, aminokiselina i masnih kiselina. Zato uvođenje dijetetskih suplemenata ima pozitivan učinak. Često im nedostaju i vitamini A, B1, B3, B5, selen, cink i magnezijum. Neka deca imaju veću potrebu za kalcijumom, vitaminom B6 i magnezijumom. Socijalna i verbalna komunikacija se često popravi ovoj deci kada su između ostalog i na režimu dijetetske suplementacije.
FUNKCIONALNI TESTOVI PRUŽAJU PODATKE ZA KREIRANJE TERAPIJE
Analiza minerala i toksina
Izloženost toksinima naročito živi i olovu može da ugrozi razvoj mozga u ranom detinjstvu. Analiza krvi, urina i kose ukazuje na neravnoteže minerala i količinu toksičnih metala u telu.
Detaljna analiza stolice
Deca sa autizmom često imaju hronične digestivne probleme koji su usko povezani sa promenama raspoloženja i ponašanja. Zbog neravnoteže crevne flore, dominacije kandide i drugih patogenih bakterija često se javljaju retke stolice, opstipacije i gasovi deci sa autizmom.
Senzitivnost na hranu
Deca sa autizmom najčešće su osetljiva na gluten i kazein, pa se ovaj test služi kao postavka adekvatnog režima ishrane.
Test crevne propustljivosti
Koncept povećane crevne propustljivosti ključan je u mnogim teorijama o autizmu. Jer, slaba otpornost crevnog zida propušta toksine, bakterije, alerge-ne i druge štetne molekule u krvotok.
Test aminokiselina
Aminokiseline iz proteina su ključne supstance za sintezu neurotransmitera koji utiču na raspoloženje i ponašanje. Zato je ravnoteža ovih supstanci neophodna za zdrav emotivni i kognitivni razvoj dece.
Test esencijalnih masnih kiselina
Deficit masnih kiselina u membranama krvih zrnaca čest je kod osoba sa autizmom. Pošto ljudski organizam nema sposobnost da ih proizvodi, ovaj test određuje tačne potrebe i odnos masnih kiselina potrebnih u terapiji.