Biljka imela
Zabeleženo je da se imela koristila kao lek još u doba Hipokrata i Plinija. Reč je o parazitskoj biljci koja raste na voćkama, listopadnom i crnogoričnom drveću. Ima kratke, cilindrične, glatke i debele stabljike koje su račvasto razgranate. Na krajevima grančica nalaze se po dva duguljasta lista i hermafroditni cvet žute boje. Lepljivi plod, iako je otrovan, takodje se koristi u narodnoj medicini za saniranje promrzlina. Hemijski sastav i lekovitost zavise i od drveta domaćina na kojem raste. Najlekovitija je imela s hrasta ili kruške, dok je najotrovnija ona koja raste na topoli. Ova biljka, u narodu poznata i kao bela imela i omelje, cveta od marta do maja, plod se razvija od avgusta do novembra, a listovi i tanje grančice beru se i suše od marta do aprila i od početka oktobra do kraja decembra.
Iako je njen plod poznat kao otrovan, drška i list poluparazitske biljke bele imele imaju izuzetno lekovita svjstva, pa se od njih i spravlja čaj od bele imele, za čiju lekovitost su znali još keltski sveštenici.
Bela imala čaj
Često se može čuti da bela imela čaj važi za jedno od boljih prirodnih sredstava za regulaciju krvnog pritiska, otklanjanje zatvora, te jačanje imuniteta. No, to je samo deo pozitivnih efekata koje ovaj čaj ima.
Međutim, ono o čemu posebno treba voditi računa prilikom konzumiranja čaja od bele imele jeste period konzumiranja koji je svakako ograničen, a u zavisnosti od oboljenja ili tegoba koje želite da otklonite konzumiranjem ovog čaja, kao i preporučene količine, uzevši u obzir da ako se pretera sa količinom, bela imela čaj može imati i negativne efekte.
Čaj od bele imele lekovitost
Ako želite da koristite čaj od bele imele, lekovitost koju on ima će vas sigurno oduševiti, jer gotovo da ne postoji tegoba ili oboljenje na koje čaj od ove biljke nema pozitivan uticaj.
Nekada se smatrala odličnim prirodnim sredstvom za lečenje epilepsije i histeričnih napada, a danas se smatra da ima neverovatno pozitivan uticaj na regulaciju krvnog pritiska, te jačanje imuniteta, te se preporučuje i kao prirodno sredstvo za jačanje imuniteta, a zahvaljujući lekovitim supstancama koje sadrži može se koristiti i kao pomoćno sredstvo kod najtežih oboljenja, jer postoje indicije da može da uništi rakom zahvaćene ćelije u početnim stadijumima bolesti.
Kada je u pitanju čaj od bele imele, lekovitost se odnosi i na otklanjanje hroničnog zatvora, otklanjanje vrtoglavica, a smatra se i da ima i pozitivan efekat na lečenje glavobolje i migrene, te da otklanja zujanje u ušima, ali i situacije kada dolazi do navale krvi u glavu usled određenih, uglavnom spoljnih faktora. Takođe, utiče i na poboljšanje apetita, pomaže kod nesanice, a uspešno reguliše i poremećaj hormonske ravnoteže. Postoje indicije i da pomaže obolelima od dijabetesa, te različitih metaboličkih poremećaja, kao i da se blagovremenim korišćenjem čaja od bele imele u velikoj meri smanjuje mogućnost pojave skleroze ili šloga.
Ušmrkan hladan čaj spravljen od ove biljke vrlo brzo zaustavlja krvarenje iz nosa. Ukoliko je kod žena prisutno jako menstrualno krvarenje, takođe će pomoći upravo čaj od bele imele.
Bela imela čaj priprema
Trebalo bi da znate da se bela imela čaj priprema jednostavnim natapanjem hladnom vodom, te da se ne kuva na klasičan način.
Mera je jedna kašičica čaja na 250 mililitara vode, a hladno natapanje znači da se čaj prelije vodom i ostavi da odstoji preko noći. Sutradan se samo blago zagreje, ali nikako ne sme da provri, zatim ga treba procediti i piti u manjim gutljajima.
U slučaju da je potrebno da pijete više od jedne šolje čaja, možete uraditi sve kao što je navedeno, a preostalu količinu čuvate u termosu, a po želji možete ga i blago zagrevati neposredno pre svakog konzumiranja.
Osim što ne sme da provri, kada se bela imela čaj priprema morate voditi računa i o tome da se ne preporučuje dodavati nikakve prirodne ni veštačke zaslađivače.
Bela imela čaj upotreba
Iako ima izuzetno lekovito dejstvo, upotreba ovog čaja je vrlo ograničena. Zato treba posebno obratiti pažnju na podatak da se ni u kom slučaju ne preporučuje upotreba čaja od bele imele tokom trudnoće i perioda dojenja.
Takođe, treba posebno voditi računa o količini unosa, kao i o dužini perioda u kome koristite ovaj čaj, jer preterana upotreba može dovesti do negativnih efekata, a prvenstveno do obilnog povraćanja. Uz to, svako ko koristi lekove za srčane tegobe ili regulaciju krvnog pritiska ne bi smeo da koristi čaj od bele imele.
Bela imela čaj za srce
Kako sadrži supstance koje imaju vrlo pozitivan efekat na rad krvotoka, ali i na regulaciju krvnog pritiska preporuka je da se koristi i bela imela čaj za srce. Naime, postoje indicije da čaj spravljen od ove biljke reguliše pritisak na taj način da visok pritisak snižava, a ako je u pitanju niži krvni pritisak ona ga povećava do normalnog, te je jedina biljka koja uz glog ima takvo dejstvo, budući da većina drugih biljaka deluje samo na viši ili niži pritisak, a u zavisnosti od vrste biljke od koje se spravlja čaj.
Preporuka je da se pije tokom dana 3 šolje čaja od ove biljke, ukoliko želite da se rešite srčanih tegoba, te da regulišete krvni pritisak.
Čajne mešavine s imelom
Čaj protiv pritiska – hipertenzije
Pomešati 30 g gloga sa 20 g hajdučice i po 10 g imele, kore bele vrbe i izopa, pa jednu punu kašičicu mešavine preliti sa 2,5 dl hladne vode i ostaviti da odstoji 12 sati, a zatim procediti i blago podgrejati. Piti po jednu šolju mlakog čaja, zaslađenog medom, ujutru i uveče pre jela.
Za bolesti srca
Pomešati 30 g gaveza sa 20 g imele i po 10 g maslačka, petoprsta i srdačice, pa jednu punu kašičicu mešavine preliti sa 2,5 dl hladne vode i ostaviti da odstoji 12 sati, a zatim procediti i podgrejati. Piti po jednu šolju mlakog čaja, zaslađenog medom, ujutro i uveče pre jela.
Čaj protiv ateroskleroze
Pomešati po 30 g maslačka, šipka i ruzmarina, po 20 g lavande i nane i po 10 g imele, zimzelena i dimnjače, pa 1 kašičicu mešavine preliti sa 2,5 dl vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i piti jednu do dve šolje čaja dnevno.
Prevenira kardiovaskularne bolesti
Lekovita biljka bela imel pravi je melem za kardiovaskularne tegobe. Preporučuje se obolelima od angine pektoris, reguliše rad srca i smiruje tahikardiju, a dobra je i za osobe koje imaju oslabljen srčani mišić ili se oporavljaju od infarkta. Reguliše krvni pritisak i sprečava oštećenje krvnih sudova. U njenom sastavu je i holin, esencijalni nutrijent, koji razlaže masnoće i usporava njihovo taloženje u krvnim sudovima, te sprečava nastanak ateroskleroze. Ispitivanja rađena u Evropi pokazala su da ekstrakt imele pomaže i dijabetičarima.Lekovita biljka imela deluje i antispazmolitički, te se koristi u slučaju glavobolje i migrene, koje najčešće uzrokuje spazam krvnih sudova, kao i u lečenju epilepsije, astme, anksioznosti, vrtoglavice, histerije i neuroze.
Saznajte više>>> Kako se lečiti belom imelom
Razara ćelije raka
Imela se često koristi, samostalno ili u kombinaciji s drugim lekpvitim biljkama, u terapiji malignih oboljenja. Prvi put se u vidu injekcije upotrebljavala u lečenju tumora 1917. godine, a promovisao ju je čuveni austrijski ezoterista Rudolf Štajner, koji je zajedno sa doktorkom Idom Vegman objavio rad o njenim lekovitim svojstvima. Brojne studije pokazale su da sastojci imele razaraju maligne ćelije. Takodje, ta biljka sadrži lektine (proteine što vezuju šećere), koji deluju kao citostatici te zaustavljaju dalje napredovanje raka. Pored toga, ekstrakt imele ublažava negativne efekte hemoterapije.
Izbacuje toksine iz organizma
Imela poseduje i snažno diuretičko dejstvo, pa se koristi u lečnju bolesti bubrega, jer pospešuje mokrenje i izbacivanje viška vode iz organizma. Podstiče i eliminisanje toksina iz organizma, posebno nataložene mokraće u zglobovima, što je važno za obolele od reume ili gihta. Kao tinktura se koristi za ublažavanje bola u slučaju išijasa. Osim toga, imela ublažava obilno menstrualno krvarenje, pomaže u lečenju bolesti materice i steriliteta, te ublažava i tegobe koje prate klimaks.
Tinktura imele
Iseckati 100 g očišćenog belog luka i pomešati sa 200 g svežih listova imele, pa staviti u teglu. Mešavinu preliti litrom jake komovice, zatvoriti i ostaviti 10 dana da odstoji uz povremeno mućkanje. Procediti i piti tri puta dnevno po kašiku pre jela.
Čaj za menstrualne tegobe
U 2,5 dl hladne vode staviti punu kašičicu imele i ostaviti da odstoji 12 sati. Nakon toga, malo zagrejati, procediti i piti u toku dana.
Melem protiv mioma na materici
Samleti 100 g sušene imele, pa pomešati sa kilogramom šumskog meda. Uzimati po kašičicu melema tri puta dnevno, pola sata pre jela.
Napomena:
Plod imele je otrovan, pa se ne sme oralno konzumirati. Preparate od te biljke takođe ne smeju koristiti trudnice i dojilje, i ne treba ih uzimati zajedno s lekovima za srce.
Iskustva
Iako se mnogi ljudi sa strahom odlučuju da koriste čaj od bele imele, iskustva onih koji su to pokušali su mahom pozitivna.
U svakom slučaju je neophodno da se pridržavate uputstava o količini i periodu konzumiranja ovog čaja koje će vam dati fitoterapeut, kako ne biste iskusili negativne efekte koje čaj od bele imele može da ima.