Unekim delovima sveta kad neko kaže da želi da jede znači da će glad da utoli pirinčem! Ništa čudno jer je za mnoge pirinač osnovna namirnica u ishrani. Do nedavno se verovalo da su pirinač (Oryza sativa) prvi kultivisali Kinezi pre 6000 godina, a nova istraživanja pokazuju da njegova starost seže hiljadu godina ranije. Iz Kine su ga arapski trgovci doneli u Grčku, Aleksandar Veliki u Indiju, Maori u Španiju a krstaši u Francusku. Sa španskim osvajačima je pirinač stigao u Južnu Ameriku u 17. veku. Pirinač se najčešće deli po veličini zrna na kratki, srednji i dugi.
Neke od najpopularnijih vrsta pirinča su: arborio (od njega se pravi italijanski rižoto), basmati (aromatični koji ima specifičan ukus i laganu tekstru), slatki pirinač (za spravljanje sušija i močija), jasmin pirinač (aromatičan i dugog zrna)…
Integralni pirinač se dobija kad se skine samo ljuska jezgra i na taj način očuva nutritivna vrednost, dok glazirani ih beli pirinač u procesu prerade gubi 67% vitamina B3, 80% vitamina BI, 90% vitamina B6, polovinu mangana i fosfora, 60% gvozda kao i sva hranljiva vlakna i esencijalne masne kiseline. U SAD je čak zakonski propisano da se glazirani beli pirinač dodatno obogaćuje vitaminima B1, B3 i gvožđem ali ni to ne može da vrati osnovnu nutritivnu vrednost jer je preradom izgubljeno 11 hranljivih sastojaka.
SASTAV I DEJSTVO INTEGRALNI PIRINAČ
– Pirinač sadrži malo natrijuma, a dobar je izvor kalijuma, tiamina i niacina (vitamina iz B kompleksa). Prosečna porcija pirinča (50 g) obezbeđuju oko 11% preporučenih dnevnih potreba za proteinima.
– Pirinač ne sadrži gluten pa mogu da ga jedu oni koji pate od celijakije. Lako se vari, pa se preporučuje maloj deci i starima.
– Samo jedna šolja integralnog pirinča obezbeđuje 88% dnevnih potreba za manganom. Ovaj mineral pomaže u proizvodnji energije iz proteina i ugljenih hidrata a uključenje i u sintezu masnih kiselina koje su važne za zdravlje nervnog sistema. Mangan deluje i kao antioksidans.
– Istraživanje objavljeno u američkom časopisu za kliničku ishranu pokazalo je da integralne žitarice, pa i pirinač, utiču na smanjenje težine.
– Integralni pirinač je bogat izvor hranljivih vlakana koja smanjuju vreme varenja pa samim tim i kontakt supstanci koje mogu da prouzrokuju rak sa ćelijama debelog creva.Ova namirnica je takođe, dobar izvor selena,minerala za koji su MJF istraživanja pokazala da smanjuje rizik od raka debelog creva.
– Ulja iz integralnog pirinča snižavaju vrednosti LDL (lošeg) holesterola
– Preporuka je,da se pirinač nadje najmanje 6 puta nedeljno na trpezi žena u postmenopauzi jer snižava nivo holesterola, visok krvni pritisak, T usporava arterosklerozu i stenozu.
– Biljni ligani (jedan tip fitonutrijenata), kojim obiluje integralni pirinač, u tankom crevu se pretvaraju u enterolakton za koji se veruje da štiti od raka dojke i drugih vrsta raka koji su u vezi sa hormonima, kao i srčanih bolesti.
BASAMATI PIRINAČ
Basmati pirinač (na hindu jeziku znači “kraljica mirisa”) gaji se hiljadama godina na obroncima Himalaja. Zrno mu je dugačko, a kad se skuva postaje još duže. Pre kuvanja neophodno je da se potopi u hladnu vodu, da se promeni 4-5 puta dok ne dobije mlečni izgled. Postoji beli i integralni basmati pirinač. Po ajurvedi basmati je kralj pirinča i lekovit je za sva tkiva u organizmu.
– Integralni pirinač smanjuju rizik od metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
– Magnezijum, mineral koji se nalazi u integralnom pirinču, pomaže u slučajevima astme i migrena, snižava visok pritisak kao i rizik od srčanog i moždanog udara.
– Niacin iz integralnog pirinča može da pomogne u podizanju nivoa azotovog oksida u krvi, što pospešuje širenje krvnih sudova, sprečava oksidativno oštećenje holesterola i prijanjanje belih krvnih zrnaca za zidove krvnih sudova.
– Nerastvorljiva vlakna iz integralnog pirinča sprečavaju pojavu kamena u žuči.
PIRINAČ KALORIJE, VITAMINI, MINERALI
– kuvan integralni pirinač 1 šolja
– 216,45 kalorija
– 44,8 g ugljenih hidrata
– 5,03 g proteina
– 3 g hranljivih vlakana
– 1,76 g masti
– 83,85 mg magnezijuma
– 19,50 mg kalcij uma
– 7,80 mg folne kiseline
– 1,76 mg mangana
– 1,23 mg cinka
– 0,82 mg gvozda
– 19,11 mcg selena
Integralni pirinač čuvajte u frižideru jer zbog sadržaja ulja može da užegne a u hermetički zatvorenoj tegli može da se održi oko 6 meseci. Beli pirinač bi trebalo da se čuva u hermetički zatvorenoj tegli, na hladnom i suvom mestu (bolje nego u fržideru) ali ne duže od godinu dana. Kuvani pirinač možete da držite u frižideru 4 do 7 dana, mada je najbolje da skuvate količinu koju ćete dapojedete za dan ih dva. V Da biste sprečili da pirinač postane lepljiv pre kuvanja ga operite pod mlazom hladne vode.
– Napravite salatu od pirinča, piletine ili tofua, omiljenog povrća, koštunjavog voća, začinskih biljaka, začina.
– Prelijte preko pirinča sos od koštunjavog voća, sušama, kratko proprženih pečurki i vlasca.