Biber potiče iz Indije, a u staroj Grčkoj je počeo da se koristi ne samo kao začin, već i kao moneta, ali i da se ukaže počast bogovima. U vreme pada Rimskog carstva, varvarima su davali počast zrnima crnog bibera, dok se u srednjem veku, bogatstvo često merilo zalihama bibera.
Biber je, ipak, najcenjeniji kao začin. Između ostalog i zato što može da zamaskira neke nedostatke jela, na primer daje hrana bajata.
SASTAVI DEJSTVO
Crni biber (Piper nigrum) je odličan izvor mangana, veoma dobar izvor gvozda i vitamina K. Aroma potiče od etarskog ulja, a ljutina od alkaloida piperina.
Biber podstiče apetit, pospešuje varenje i pozitivno utiče na zdravlje creva. Osim toga pospešuje lučenje hlorovodonične kiseline u želucu koja je potrebna za varenje proteina i drugih sastojaka hrane. Kada organizam ne proizvodi dovoljno ove kiseline, hrana duže ostaje u želucu, prouzrokuje gorušicu ili loše varenje. Ili prelazi u creva, stvara uslove za razvoj bakterija, koje proizvode gasove ili izazivaju dijareju ili zatvor.
Crni biber, takođe, podstiče znojenje i podstiče izlučivanje mokraće.
Biber je moćan antiokdisant, a deluje i antibakterijski.
SAVETI PLUS
– Najbolje je da crni biber kupite u zrnu i kod kuće ga sameljete jer se tako sačuva njegov ukus. Prvoklasan biber u zrnu, kad se spusti u vodu, odmah padne na dno, a onaj lošijeg kvaliteta pliva.
– Biber čuvajte u dobro zatvorenoj teglici, na tamnom, hladnom i suvom mestu. Rok trajanja bibera u zrnu je gotovo neograničen, dok mleveni ima rok trajanja tri meseca.
– Biber gubi ukus i miris ako se predugo kuva, zato ga dodajte jelima pred serviranje ili pred kraj kuvanja.
– Napravite preliv za salatu od maslinovog ulja, soka od limuna i mlevenog bibera.
Vrste bibera
Crni, zeleni i beli biber su plodovi istog drveta. Razlikuju se po tome u kojoj se fazi beru kao i po načinu obrade. Crni se bere kada su bobice poluzrele, suše se, i zbog toga se smežuraju i potamne. Zeleni se bere nezreo, a beli zreo, potapa se u rasol da se odstrani tamni spoljašnji omotač. Postoji i ružičasti biber, ali on je plod druge biljke (Schinus molle).
Biber snižava temperaturu
“Spolja se ponekad biber daje s ljutom paprikom (Linimentum Capisci compositum) kao sredstvo za draženje kože. Alkaloid piperin ima svojstvo da snižava temperaturu, zbog čega je biber nekad upotrebljavan protiv groznice”.
RECEPTI
Tunjevina sa 4 vrste bibera
– 1 kg sveže tunjevine
– 10 g belog bibera
– 10 g crnog bibera
– 10 g crvenog bibera
– 10 g zelenog bibera
– 250 g šargarepe
– 250 g bebi kukuruza
– 250 g manga
– limunov sok, so
Biber istucajte i utrljajte u komade posoljene ribe poprskane limunovim sokom. Ispecite ribu na roštilju, kao i komade manga. Servirajte sa kuvanom šargarepom i kukuruzom.
Sos sa belim biberom
– 2 dl kisele pavlake
– 1 veliki limun
– XA kašičice belog bibera
– so
Umešajte biber i so u limunov sok i mutite dok se so ne rastopi. Postepeno dodajte kiselu pavlaku i mutite dok ne dobijete glatku masu. Koristite kao preliv za sveže sezonske salate ili prilog uz pečeno povrće.