Rukola daje specifičan ukus supama i čorbama, rižotu, pastama i prelivima na bazi paradajza.
Rukola je mediteranska samonikla biljka zelenih listova i pomalo oporog ukusa, iz porodice brokolija, kupusa, kelerabe, kelja… U poslednjih nekoliko godina stekla je popularnost budući da je vrlo hranljiva i lekovita.
Sastoji se uglavnom od vode, bogata je ugljenim-hidratima i belančevinama, kalcijumom, magnezijumom, gvožđem, kalijumom, fosforom i vitaminima A, K, C i B kompleksa. Sadrži aktivne sastojke koji imaju antikancerogena svojstva, pozitivno utiču na zdravlje, smanjuju rizik od mnogih bolesti. Rukola je posebno značajna u prevenciji raka dojke.
U svežem stanju najčešće se konzumira kao salata. Daje specifičan ukus supama i čorbama, rižotu, pastama i prelivima na bazi paradajza. Koristi se kao dodatak pinjolama, picama i specijalitetima od divljači, plodova mora i sa roštilja. Leti je posebno osvežavajuća u kombinaciji sa sirevima jake arome.
Čak i ukoliko ne volite karakterističan ukus rukole nemojte se odricati ove biljke, jer je dragocena za zdravlje. Gorčinu ćete ublažiti kratkim blanširanjem, ili prženjem na maslinovom ulju.
Rukola je na pijacama prisutna od maja do oktobra, a tamnozelena boja listova ukazuje na to da je sveže ubrana. Najbolje je da se iskoristi odmah posle nabavke, jer stajanjem gubi hranljive sastojke, posebno vitamin C. Čuvajte je u frižideru u hermetički zatvorenoj posudi najduže tri dana. Pre pripreme, listove dobro operite pod mlazom vode, a zatim odsecite peteljke.
Osvežavajuća salata
2 vezice sveže rukole, 2 grančice svežeg bosiljka, 150 g gorgonzole, šaka oraha, 2 kašičice cvetnog meda, kašika soli, kašika soka od limuna, prstohvat bibera i 1 dl maslinovog ulja.
Sitno iseckajte rukolu i stavite je u veliku činiju za salatu. Dodajte listove svežeg bosiljka i dobro promešajte. U manjoj posudi pomešajte med, so, sok od limuna, biber i maslinovo ulje. Prelijte time salatu i ponovo dobro promešajte. Preko salate pospite izdrobljenu gorgonzolu i sitno iseckane orahe.