Biljka rusomača – čaj – kao lek

Biljka rusomača
Biljka rusomača (Capsella bursa – pastoris) je zeljasta dvogodišnja biljka koja pripada porodici Brassicaceae (kupusnjače). U narodu je poznata još i pod imenima pastirska torbica i hoću-neću (voli me – ne voli me). Može narasti i do pola metra u visinu. Široko je rasprostranjena u Evropi i Aziji, ali je naturalizovana i u drugim delovima sveta, naročito gde je klima malo hladnija. Karakteriše se vretenastim korenom i veoma tankom stabljikom. Rozeta šiljastih listova se nalazi u osnovi biljke, dok su listovi na stabljici nerazvijeni, a cvetovi su mali i bele boje. Plod je mahuna, zelene boje, u obliku srca. Biljka je bez mirisa, a ukusa neugodnog i gotovo ljutkastog (potiče od sumpornih jedinjenja).

Biljka rusomača raste svuda pored puteva, na livadama, proplancima i drugim poljima. Smatra se korovskom biljkom, međutim, kao što ćemo videti u ovom članku – rusomača ima brojna lekovita dejstva.
Kao lekoviti deo biljke, koristi se njen nadzemni deo, koji je najbolje skupljati u proleće.

rusomaca caj lek

Biljka rusomača je veoma otporna i uspeva tokom čitave godine. Bogata je mineralima, vitaminima i proteinima, a sadrži i znatne koncentracije eteričnog ulja, sluzi, flavonoida i saponina. Ne poseduje toksična svojstva, pa se smatra bezbednom za upotrebu čak i u trudnoći i kod dece.

Biljka rusomača raste kao samonikla, ali može i da se gaji. Koristi se kao dopuna stočnoj hrani, za kozmetičke i medicinske svrhe i dr. U nekim krajevima sveta, posebno u Šangaju i okolnim mestima, koristi se i u kulinarske svrhe, tako što se prži i meša sa pirinčem.

Rusomača kao lek

Zahvaljujući svom sastavu i lekovitom dejstvu, biljka rusomača kao lek se koristi za tretman različitih tegoba. Rusomača ima hemostatično dejstvo i pre svega se koristi kod različitih krvarenja – zaustavlja krvarenje iz nosa, bešike, rana i smanjuje obilno menstrualno krvarenje.
Rusomača je prirodni lek za ženske reproduktivne organe. Takođe ima blagotvorno dejstvo na srce i cirkulaciju, pa je i u ovoj oblasti našla svoju primenu.

Rusomača kao lek:

– zaustavlja krvarenja različitog porekla (spoljašnja i unutrašnja)
– pročišćava krv i poboljšava cirkulaciju
– reguliše krvni pritisak
– jača srce i sprečava kardiovaskularne bolesti
– reguliše menstrualni ciklus i ublažava obilne menstruacije
– olakšava porođaj (stimuliše mišiće i povećava kontrakcije materice)
– koristi se za lečenje ‘’ženskih’’ bolesti
– podstiče brže zarastanje rana
– protiv hemoroida
– pomaže kod povrede mišića, tako što sprečava nastanak hematoma
– podstiče detoksikaciju organizma
– regeneriše oštećena tkiva
– otklanja probleme sa stolicom
– protiv glavobolje

Rusomača čaj

Rusomača čaj se priprema veoma jednostavno, kao i većina čajeva uostalom, a ima brojna lekovita dejstva. Za pripremu čaja od rusomače je poželjno koristiti osušeni nadzemni deo biljke.

Rusomača čaj se koristi kod krvarenja (unutrašnjih i spoljašnjih), kao i kod srčanih tegoba i za pospešivanje cirkulacije i regulaciju krvnog pritiska.

Rusomača čaj se naročito koriti kod ženskih tegoba, ublažava menstrualne tegobe i obilna menstrualna krvarenja.

Čaj od rusomače priprema

Priprema čaja od rusomače:

potrebno je 1-2 kašičice osušene biljke rusomače preliti sa 250 ml ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Nakon toga procediti čaj i konzumirati nezaslađen.

Ukoliko želite sami da sakupite i osušite rusomaču, gledajte da je uberete negde što dalje od puteva i prometnih saobraćajnica. Biljka se bere u proleće, dobro se očisti i opere pre sušenja, i mora biti mlada biljka. Osim čaja, postoji itinktura od rusomače, ali i brojni drugi lekoviti oblici.

Saznajte više>>>  Rusomača lekovitost, čaj, tinktura