Biljka sikavica – gujina trava – čaj za jetru

Saznajte:

– biljka sikavica
– čaj
– tinktura
– ulje
– za jetru

Sikavica biljka

Sikavica biljka (Silybum marianum) je dvogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici Asteraceae, što znači da ima glavičastu cvast. U narodu je poznata i kao gujina trava, gospin trn, divlja artičoka itd. Odlikuje se sjajno zelenim listovima koji su prošarani belim prugama i ljubičastim cvetovima koji su skupljeni u glavičastu cvast. Inače, cvetovi i listovi su bodljikavi, pa moratze biti oprezni prilikom branja ove biljke. Sikavica može narasti od 30-200 cm u visinu. Listovui su izduženi do kopljastog oblika, prošarani mlečno-belim prugama. Biljka cveta od juna do avgusta na severnoj hemisferi, a od decembra do februara na južnoj hemisferi. Raste pored puteva i u mnogim zemljama je smatraju korovom. Sikavica poti;e iy mediteranskih krajeva Evrope, a danas se ova biljka može naći širom sveta.

sikavica biljka

Lekoviti deo biljke sikavice jeste njen plod, a ređe se koriste i listovi. Od lekovitih sastojaka koji su značajni treba pomenuti silimarin, tiramin i histamin. Pored njih, sikavica sadrži i etarsko ulje, masno ulje, tanine, flavonoide, smole, ugljene hidrate itd.

Sikavica za jetru

Silimarin, koji ulazi u sastav sikavice, je vekovima unazad poznat kao prirodni lek za bolesti jetre i žučnih puteva. Koristi se za zaštitu i detoksikaciju jetre. Naime, silimarin i njegova biološki aktivna komponenta silibinin predstavljaju zaštitu hepatocita (ćelija jetre) u slučajevima bolesti ili insuficijencije jetre. Stabilizuju membranu hepatocita, stimulišu sintezu proteina koji razgrađuju strane materije u jetri i deluju kao antioksidans – štite jetru od negativnog dejstva toksina i drugih slobodnih radikala. Takođe i omogućavaju regeneraciju jetre u slučajevima njenog oštećenja. Silimarin deluje kao protivotrov za toksine u jetri. Sikavica deluje povoljno na jetru i u slučaju akutnog i hroničnog hepatitisa, masne jetre, alkoholne bolesti jetre ili ciroze jetre.

Sikavica za jetru predstavlja jedan od najboljih prirodnih lekova. Međutim, njeno dejstvo u ovom slučaju još uvek nije istraženo do kraja, pa se i dalje sprovode detaljna istraživanja.

Čaj od sikavice

Čaj od sikavice se priprema tako što 1-2 kašičice osušenih i fino mlevenih semena ove biljke prelijete sa šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Nakon toga procedite čaj i pjte nezaslađen najviše 3 puta dnevno pre jela.

Čaj od sikavice se naročito koristi za čišćenje (detoksikaciju) jetre i kod bolesti jetre, a može se koristiti i za: regulaciju probave, za povećavanje niskog pritiska, kod neredovnog menstrualnog ciklusa, za jačanje organizam, protiv migrene i glavobolje i dr.

Saznajte više>>> Najbolji čajevi za jetru

Tinktura

Kada je lečenje bolesti jetre u pitanju, najčešće je u upotrebi tinktura od sikavice. Kako se pravi tinktura od sikavice?

Tinktura od sikavice se pravi tako što se 250 g zrelog i osušenog semena stavi u odgovarajuću posudu i prelije sa jednim litrom 70% alkohola. Zatim se ovako ostavi da odstoji mesec dana uz svakodnevno mućkanje sadržaja, na toplom i sunčanom mestu. Nakon mesec dana se tinktura procedi i čuva na tamnom i hladnom mestu.

Kako se koristi tinktura od sikavice? Svakog dana ukapati po 30 kapi tinkture 3 puta dnevno u malo vode ili čaja i popiti.

Sikavica ulje

Takođe postoji i ulje od sikavice koje se koristi u ishrani, ali i za spoljašnju upotrebu. Ovo ulje sadrži omega-3 i omega-6 masne kiseline koje su jako značajne za zdravlje, a tu su i oleinska i linoleinska masna kiselina. Sadrži vitamin E koji je jako značajan za kožu. Ulje sikavice je naročito dobro za zdravlje jetre, ali se može koristiti i za neka kožna oboljenja, tako što se nanosi spolja na kožu. Možete koristiti svakodnevno jednu veliku kašiku ovog ulja, npr. u pripremi jela kao salatno ulje.

Sikavica plod

Plod sikavice je najviše lekovit, od svih delova ove biljke. U njemu se nalazi seme koje je yapravo veoma lekovito. Kao lek se koristi zreo i osušen plod (semenke). Plod sikavice je izdužen, jajastog oblika, opna mu je smeđa i u sebi sadrži dragoceno masno ulje, etarsko ulje, flavonoide i dr. U medicini se naročito koristi ekstrakt sušenog ploda sikavice, u različitim oblicima, kao lek za mnoge tegobe, a naročito za jetru. U semenu se nalazi čuveni sastojak silimarin koji je bitan za zaštitu i detoksikaciju jetre. Čaj od sikavice je najbolje pripremati upravo od semena, mada se u nekim krajevima on priprema od listova ove biljke (listovi su manje lekoviti od semena).