Obogaćivanje lekovitim i začinskim biljem ulja koja se koriste u kulinarstvu i sirćeta je jedan od najlepših načina da uživate u punoći njihovog ukusa tokom zimskih mesecL Na ovaj način možete da napravite i savršen poklon, posebno ako ulje ili sirce sipate u ukrasnu flašu. Kada napravite ulje i sirce sa biljem, čuvajte ga na hladnom mestu nekoliko nedelja pre upotrebe, kako bi ulje ili sirće poprimilo ukus i miris bilja. Nakon toga, izvadite bilje iz flaše i bacite, a ulje procedite kroz muslin ili gazu i sipajte ga u čistu flašu. Ovako pripremljeno ulje možete da koristite tri do šest meseci.
Ulja sa biljem su ukusna i odlično se slažu sa piletinom i ribom, čorbama, hlebom, njime možete da prelijete picu ili pečeno povrće, dok sirce daje osvežavajuću notu sosovima, salatama, prelivima i desertima na bazi sirupa.
Mešano bilje u ulju: Pomešajte nekoliko vrsta bilja, na primer: ružmarin, lovor, majčinu dušicu, majoran, origano. Kriške imuna, pomorandže ili limete daće osvežavajuću notu svakoj kombinaciji bilja.
Začinjena ulja: U ulje možete da dodate i začine poput cimeta u štapićima, suvih ljutih papričica, celog karanfilića, celog muskatnog oraščeta, mahuna kardamoma, semena korijandera ili zrna bibera.
Biljna ulja sa belim lukom: Ako se koristi umereno, beli luk može da doprinese ukusu ulja. Oljuštite nekoliko čenova belog luka, stavite u manji tiganj i blago propržite na malo ulja (ista vrsta koju ćete kasnije koristiti za flaširanje). Pržite 25 minuta na tihoj vatri, ostvaite da se ohladi, iscedite od viška ulja. Stavite u čistu flašu i nalijte željenim uljem.
Upozorenje
Postoje neki dokazi da u uljima koja sadrže sveže bilje i začine može da se stvori štetna buđ, posebno nakon otvaranja flaše, ukoliko bilje nije potpuno prekriveno uljem. Zbog toga se preporučuje da se bilje ili začini izbace iz ulja nakon što ono poprimi njihov miris i ukus.
Ulje i bilje
Lekovito i začinsko bilje koje ima jak ukus, poput majčine dušice, lovora, bosiljka, ružmarina, majorana, origana, žalfije, estragona, odlično je za stavljanje u biljno ulje. U nekim slučajevima i neke vrste cveća mogu da budu odličan dodatak uljima. Koristite jednu biljku ili mešavinu dve ili nekoliko biljaka, a dodajte i sastojke poput belog luka i ljutih papričica, ako želite jači ukus. Birajte ulja čiji ukus neće nadvladati ukus bilja, kao što su maslinovo, suncokretovo, ulje od semenki grožđa. Ulja bleđe boje zahtevaju više bilja. Bilje treba da stoji u ulju nekoliko nedelja, a tokom tog vremena proveravajte intenzitet ukusa. Ako ukus nije dovoljno Izražen (ne zaboravite da se ono tokom kuvanja razblažuje), izvadite grančice bilja i zamenite ih svežim.
Aromatično biljno ulje
Stavite svoje omiljeno bilje kako biste napravili ulje kojim ćete prelivati salate ili koje ćete koristiti za kuvanje.
Mera: Oko 600 mi (2 1/2 šolje).
Sastojci: Nekoliko većih grančica ružmarina,
majčine dušice, origana, estragona ili žalfije, 4 lovorova lista, oko 600 ml svetlog maslinovog ili suncokretovog ulja, ili mešavina ova dva.
1. Operite bilje i posušite ga, izbacite sve oštećene delove. Ubacite bilje do dna čiste, suve flaše. Nemojte da pretrpavate flašu biljem.
2. Napunite bocu uljem i zatvorite čepom od plute.
Ulje od bosiljka
Kada pravite ovo ulje, lagano izgnječite listove kako bi njihova aroma došla do punog izražaja. Ako volite, možete da ga pravite od ulja u kome je stajao beli luk, ili od maslinovog ulja za pravi mediteranski ukus.
Mera: Oko 450 ml (2 šolje).
Sastojci: Pregršt listova bosiljka (oko 15 g, odnosno 1/2 šolje), 450 ml (2 šolje) ulja.
1. Izgnječite listove bosiljka u avanu, pa im dodajte malo ulja.
2. Prebacite ovu mešavinu u čistu, suvu flašu ili teglu. Ulijte preostalo ulje. Pokrijte poklopcem ili čepom od plute i ostavite na hladnom mestu 2-3 nedelje.
3. Nakon tog vremena procedite ulje u čistu teglu, a listove bosiljka bacite.
4. Vratite ulje u flašu ili teglu u kojoj je stajalo, dodajte sveže listove bosiljka, zatvorite i čuvajte na hladnom mestu.
Ulje sa cvetovima majorana
Ovo mirisno ulje možete da koristite za pravljenje aromatičnog omleta sa povrćem, ili ga pomešajte sa mrvicama hleba i belim lukom i tom mešavinom prelijte povrće.
Mera: 450 ml (2 šolje).
Sastojci: 30-40 cvetova majorana (u grozdovima), očišćenih od insekata, suvih, 450 ml maslinovog ulja.
1. Napunite veliku, čistu, suvu teglu cvetovima majorana.
2. Nalijte maslinovo ulje tako da prelije cvetove.
3. Pokrijte i ostavite na toplom mestu dve nedelje. Povremeno protresite teglu.
4. Cediljku pokrijte muslinom (gazom) i procedite ulje.
5. Sipajte ulje u čistu, lepu flašu zapremine 450 ml. Zatvorite i čuvajte na hladnom, suvom mestu. Rok trajanja ulja: 3-6 meseci.
Sirće i bilje
Mnoge vrste bilja i njihovi cvetovi se lako apsorbuju i zato su pogodni za stavljanje u sirće. Bosiljak, ružmarin, majčina dušica, lovorov list, estragon, mirodija, čak i latice ruže, daju odlične rezultate. Crveno ili belo vinsko sirce, ali i jabukovo sirce, pogodni su za ove mešavine, mada jako crveno sirce od crnog vina može da pokrije biljnu aromu. Za zagrevanje sirćeta nemojte koristiti tiganj od čistog aluminijuma jer ono može da poprimi metalni ukus.
Aromatično sirće
Beli luk, limun, lovorov list i sirce dobrog kvaliteta stvoriće ukusnu bazu za vaš izbor bilja.
Mera: 600 ml (2 1/2 šolje).
Sastojci: 1 kašika bibera u zrnu, 2 kriške limuna, 4 čena belog luka, oljuštena, mala pregršt grančica bosiljka, ružmarina, majčine dušice ili estragona, 3 lovorova lista, 600 ml sirćeta dobrog kvaliteta.
1. U čistu, suvu flašu stavite biber, limun i beli luk. (Možete koristiti i dve manje flaše.)
2. Ubacite grančice bilja u flašu, dodajte lovorov list.
3. Nalijte sirce, zatvorite i čuvajte na hladnom mestu 2 nedelje. Nakon tog perioda izvadite i bacite bilje.
Sirće sa ružmarinom
Zagrevanje sirćeta za natapanje bilja doprinosi jačem ukusu. Ovako pripremljeno sirce može se gotovo odmah koristiti.
Mera: 600 ml (2 1/2 šolje).
Sastojci: 600 ml jabukovog ili belog vinskog sirćeta, 90 ml (6 kašika) svežeg ružmarina + nekoliko grančica.
1. Stavite sirce da se zagreva, pa neposredno pre nego što će da provri skinite s vatre, ubacite ružmarin, pokrijte i ostavite da se natapa 3 dana.
2. Procedite sirće kroz muslin (gazu) kojim ste obložili cediljku. Sipajte ga u jednu veću ili dve manje flaše. Ubacite nekoliko grančica ružmarina. Pokrijte. Koristite odmah ako držite bilje u sirćetu. Ako ne stavljate grančice ružmarina u sirce, možete da ga koristite do 6 meseci.
Sirce sa majčinom dušicom i malinama
Voće i začinsko bilje uvek čine dobru kombinaciju. Sirce sa majčinom dušicom i malinama podsećaće vas na leto i tokom zimskih meseci. Možete ga koristiti za prelivanje voćnih salata, ali i za jela od živinskog mesa ili divljači.
Mera: 750 ml (3 šolje).
Sastojci: 600 ml crvenog vinskog sirćeta, 1 kašika mešavine začina (cimet, seme slačice, list lovora, najgvirc, seme mirodije, karanfilić, zrna bibera, korijander, bobice kleke, muskatno orašče i kardamom), 450 g svežih malina, mala pregršt sveže majčine dušice.
1. Stavite sirće i 1 kašiku mešavine začina na blagu vatru i kuvjte oko 5 minuta. Sipajte maline u činiju.
2. Prelijte maline sirćetom, dodajte majčinu dušicu, pokrijte i ostavite na hladnom mestu da se natapa 2 dana, povremeno mešajući.
3. Izvadite i bacite majčinu dušicu. Procedite sirce kroz veliku plastičnu cediljku.
4. Sipajte sirce u čistu, suvu bocu i dobro zatvorite.
Sirće sa cvetovima nane
Ovo sirće je odlično za prelive za letnje salate.
Mera: 450 ml (2 šolje).
Sastojci: Velika pregršt cvetova nane sa drškicama i listovima, 450 ml jabukovog ili belog vinskog sirćeta, dodatne grančice nane za ukrašavanje.
1. Stavite cvetove nane u veću teglu ili flašu širokog grla. Stavite sirce da se zagreva, pa neposredno pre nego što će da provri skinite s vatre i njime prelijte nanu.
2. Pokrijte i ostavite 3-4 nedelje. Izvadite cvetove nane i sipajte sirce u čistu flašu ili teglu.
3. Dobro zatvorite i čuvajte na hladnom mestu.
Savet: Varijacija na temu sirce za začinima
U sirce možete da stavite kombinaciju začina kao što su štapići cimeta, bobice najgvirca, ceo muskatni orščić, mahuna kardamoma, seme korijandera ili kumina.
Sirće sa laticama ruže
Odličan preliv za lagane salate.
Mera: 300 ml (1 1/4 šolje).
Sastojci: 4 velike crvene ili roze neprskane ruže, 300 ml belog vinskog ili jabukovog sirćeta, ružine latice za ukrašavanje (po želji).
1. Skinite latice sa cveta. Stavite sirće da se kuva, pa neposredno pre vrenja skinite sa vatre. Ostavite da se ohladi.
2. Uklonite sve oštećene delove sa latica, pa ih stavite u veliku, čistu, suvu teglu ili flašu. Prelijte ohlađenim sirćetom, zatvorite i čuvajte na sunčanom mestu 3 nedelje.