Bol u donjem delu leđa

Bolovi u donjem delu leđa mogući uzroci

Bolovi u leđima su veoma česta pojava, pogotovo danas kada ljudi žive ubrzano – a leđa trpe najveći pritisak. Bol u donjem delu leđa (lumbago ili krstobolja) je hronična bolest današnjice. Bolovi u donjem delu leđa mogu biti akutni i hronični, različitog intenziteta i jačine. Akutnim bolom smatra se bol koji traje do mesec dana, a sve preko mesec dana se smatra hroničnim bolom u leđima. Bol često prolazi sam od sebe, međutim, ukoliko ovo postane hronično stanje – obavezno se javite lekaru kako bi se utvrdio tačan uzrok bola.

Bolovi u leđima mogu biti mehaničke prirode (povreda, istezanje mišića ili zglobova), a neretko je bol samo simptom neke druge ozbiljnije bolesti. Bolovi u leđima najčešće pogađaju osobe od 25. do 50. godine života.

Hronični bol u donjem delu leđa se jako teško leči, a najčešće se pribegava upotrebi analgetika koji će samo na kratko ublažiti bol. Veoma je teško utvrditi tačan uzrok koji dovodi do bola.

bol u donjem delu ledja

Mogući uzroci bolova u donjem delu leđa:

– istegnuće mišića

– diskus hernija

– degeneracija diskusa

– nepravilno dizanje nekog težeg tereta

– dugotrajno sedenje

– nepravilno držanje tela i nepravilno sedenje

– nagli pokreti

– dugotrajno hodanje ili stajanje

– mehaničke povrede koštano-mišićnog sistema u donjem delu leđa

– spinalna stenoza

– spondiloza

– bolesti bibrega (kada se bol proširi i na donji deo leđa)

– u trudnoći

– bolovi u stomaku se mogu proširiti i na donji deo leđa, naročito kod žena (uzrok mogu biti i neke ženske tegobe poput oboljenja reproduktivnih organa)

– osteoporoza i gubljenje koštane mase

– proces starenja

– gojaznost

– smanjenje elastičnosti mišića i ligamenata

Bol u donjem delu leđa i nogama

Bol u donjem delu leđa i nogama može biti povezan, tako da se neretko dešava da kod nekih oštećenja koštano-mišićnog sistema donjeg dela leđa – bol se proširuje i na noge (može biti u samo jednoj nozi ili u obe). Bol se prenosi putem nerava, a može biti veoma intenzivan i parališući za pacijenta.

Obično se oseti oštar bol u kičmi koji se spušta duž jedne noge (ili obe), a bol se može spustiti čak do stopala! Ovaj bol obično traje kratko i brzo prolazi, međutim, veoma je neprijatan.

Na primer, kod diskus hernije se dešava da se oštar bol iz donjeg dela leđa proširi u jednu nogu, što se dešava usled pritiska diskusa na nerv. Podsetimo, diskus je mekano hrskavičavo tkivo između pršljenova koje sprečava trenje između njih, a kada je diskus oštećen ili istrošen, dolazi do tegoba. Pacijenti vrlo često osećaju i trnjenje nogu, slabost i nemogućnost fizičke aktivnosti.

Međutim, neretko je bol u nogama zapravo samo subjektivni osećaj nelagodnosti usled bola u leđima, pa pacijenti osećaju slabost u nogama i izbegavaju fizičku aktivnost.

Slično>>> Bolovi u ledjima lumbalni sindrom

Bol u donjem delu leđa i stomak

Bolovi u stomaku se vrlo često mogu proširiti i na donji deo leđa.

Ovo se posebno dešava kod žena, kod kojih različite ginekološke bolesti ili infekcije i upale makraćnih kanala uzrokuju bol u donjem delu stomaka koji se proširi i na leđa.

Kako se u leđima nalazi veliki broj nervnih završetaka, bolovi u leđima mogu zaista biti posledica neke upale ili oboljenja stomačnih organa, poput pankreasa, jetre itd.

Ukoliko se pored bola u donjem delu leđa pojave još neki simptomi koji ukazuju na bolesti organa smeštenih u stomaku – obavezno se javite lekaru kako bi se utvrdio tačan uzrok i na vreme započelo sa terapijom!

Bol u donjem delu leđa i bubrezi

Bolovi u bubrezima mogu biti toliko intenzivni (tzv. bubrežne kolike) da se bol proširi i na donji deo leđa.

Ovo se posebno dešava u slučaju kamena u bubregu ili upale bubrega. Ukoliko pored bola u donjem delu leđa osećate i bolove u preponama i tokom mokrenja – obavezno proverite da li imate slučajno kamen u bubregu i započnite sa terapijom što pre, kako kamen ne bi ugrozio funkcionisanje bubrega.

Upala bubrega može biti toliko jaka i ozbiljna, da se bol proširi i na donji deo leđa, pa ako imate još neke simptome poput povišene telesne temperatura – obavezno se javite lekaru. Ako se ne leči, upala bubrega može da dovede do ozbiljnijih komplikacija.

Uopšteno govoreći, oboljenja bubrega kao jedan od simptoma mogu uključivati i bolove u donjem delu leđa, tako da ovde treba biti posebno oprezan.

Povezano>>> Loše navike najčešći uzrok bolova u ledjima

Bol u donjem delu leđa u trudnoći

Bol u donjem delu leđa u trudnoći je veoma česta pojava, a nastaje usled opterećenja tela prekomernom telesnom težinom u trudnoći.

Kako je trbušna muskulatura u trudnoći naročito opterećena, a znamo da je ona potpora kičmi – dolazi do pritiska na nerve i pojavljuje se bol u donjem delu leđa. Stomak i grudi se znatno uvećavaju u trudnoći, a sve to opterećuje kičmu.

Kako je trudnoća ‘’drugo stanje’’, telo se tada menja, rasteže se vezivno tkivo (naročito u predelu karlice), a sve to dovodi do hroničnog bola u leđima. Razmekšavanje zglobova karlice (kako bi se omogućio porođaj) dovodi do bolova u donjem delu leđa. Trudnice koje inače imaju neki poremećaj koštano-mišićnog sistema su u većem riziku za pojavu bola u leđima u trudnoći.

Kako trudnoća odmiče, tako je pritisak na kičmu veći i samim tim se češće javljaju bolovi u leđima. Naravno, nakon porođaja ovi bolovi išćezavaju.

Saznajte više>>> Bolovi u krstima – krstobolja