Odrasla osoba u proseku dnevno napravi 9.000 koraka. Stoga nije čudno što nas povremeno muče bolovi u nogama, a nije ni zabrinjavajuće ukoliko nisu nepodnošljivi. Uzroci bolnim stopalima su mnogi, to mogu biti jednostavno neudobne cipele, gljivična infekcija, kurje oko ili žulj, urasli nokat, pa i loša cirkulacija.
Ukoliko je uzrok umor ili neudobna cipela, na jednostavne načine se možemo rešiti boli. Najbolje bi bilo da imamo dobrovoljca da nam izmasira stopala, no nažalost nije to lako pronaći.
Zato ćemo napisati neka rešenja koja možemo napraviti jednostavno u vlastitoj režiji.
Hidromasaža je efikasno rešenje, ako je obavljamo na sledeći način. Jednu posudu napunimo hladnom vodom, a drugu toliko toplom da je jedva možemo izdržati. Noge stavimo u jednu posudu 5 minuta, pa onda u drugu te ponovimo postupak. Na taj način se podstiče cirkulacija jer se šire i stežu krvni sudovi u nogama.
Eterična ulja su isto lek za bolna stopala, pritom su najbolja ona od eukaliptusa i ruzmarina. Potrebno je par kapi staviti u vodu u kojoj ćemo namakati stopala. U nedostatku eteričnih ulja može svrsi poslužiti i čaj od nane.
U trgovinama je dostupan valjak za masažu stopala pa preko njega stavljamo boso stopalo par minuta kako bi umanjili bol. Osim toga, stopala treba i vežbati, npr. Stavimo na pod nekoliko olovaka i podignemo ih nožnim prstima, ili omotamo gumenu traku oko svih nožnih prstiju te raširimo prste i držimo tako 5 sekundi.
Tri savršene vežbe
Jutarnje istezanje nogu i stopala produžava mišiće i pojačava cirkulaciju. Joga je izvrstan način vežbanja za bolne noge i stopala. Stavite dlanove na pod, podignite zadnjicu i istežite listove ne podižući pete s poda formirajući trougao. Drugu vežbu izvodite bosih nogu, savijte se u struku i pokušajte dotaknuti nožne prste. Noge nemojte savijati, a težinu koristite kao polugu. Polako se nagnite prema napred i ostanite u tom položaju pet ili deset sekundi. Ponovite tri puta. U trećoj vežbi sedite na pod, podignite ispruženu nogu te pokušajte istegnutim stopalom u vazduhu odštampati abecedu.
Ako nas boli u području pete, možemo nabaviti uložak za petu kako bi sprečili opterećivanje pete. Ili jednostavno na bolnu petu stavimo vrećicu leda te triput dnevno držimo po dvadesetak minuta.
Kako bi što ređe osećali bol u peti, potrebno je nositi udobne cipele što češće, pritom su najudobnije patike ili cipele sa debelim đonom. Isto tako da bi izbegli kupovanje preuskih cipela, najbolje je da u kupovinu idemo poslepodne kad nam je stopalo najviše otečeno, kako bi nam cipela koju nameravamo kupiti bila udobna.
Topla kupka pomaže umornim mišićima. Dodajte malo gorke soli jer je bogata mineralima, posebno magnezijumom i sulfatom. Koža apsorbuje magnezijum koji pomaže telu da obnovi tkivo.
Stopala se, poput ostalih delova tela, menjaju s godinama. To se posebno odnosi na 40. i 50. godine. S dobi, gubimo i određene masne jastučiće, pogotovo na dnu stopala. Zbog toga su starijim osobama potrebne čvršće cipele.
Jedna od promena koja dolazi s godinama je i upala zglobova. Nožni prsti se mogu saviti ili zgrčiti, a nokti postati deblji, što olakšava njihovo urastanje.
Starost donosi probleme i sa deformisanim prstima. Naime, njihovi se srednji zglobovi mogu saviti i izgleda vrlo neprivlačno. Tu je dakako i pojava čukljeva , koštane izbočine na dnu nožnog palca koja češće pogađa žene.