Bosiljak se često koristi kao začin, ali se primenjuje i u narodnoj medicini.Čaj od bosiljka se koristi kod upale želuca i creva, kao i obolelih bubrega i bešike. Naše bake su ga koristile i za smirivanje živaca, protiv nesanice, lečenje astme i za poboljšanje apetita.
Bosiljak, višestruko blagotvorna biljka
Bosiljak je jedna od najranije kultivisanih biljaka u istoriji našeg sveta. Bosiljak je oduvek bila popularna biljka koja u našem narodu ima višestruko značenje, pa čak i religijsko. Bosiljak pripada familiji Laminacea biljki i u velikom broju religija se smatra svetom biljkom.
Bosiljak kao prirodni lek protiv nesanice
Bosiljak ima prilično jako sedativno dejstvo, pa se koristi kao čaj ili tinktura za ublašavanje nervoze i anksioznosti. Bosiljak poboljšava apetit, stimuliše proces varenja hrane a mladim majkama se preporučuje u vidu mlakog čaja jer će tako pospešiti laktaciju mleka. Bosiljak se preporučuje osobama koje pate od poremećaja spavanja, posebno nesanice i osobama koje imaju pojačane grčeve u skeletnim mišićima.
Bosiljak blagotvoran za zapaljenske procese
Bosiljak se koristi u potpunosti, tj. koriste se svi delovi biljke, i listovi i stablo i koren i semenke. Bosiljak je pre svega pozitivno delotvoran po naše organe uro-genitalnog trakta. Karakteristične hemijske materije koje se nalaze u samom bosiljku poput eteričnih ulja, tinol lineola, kamfora, cineol metil-kalvikola daju bosiljku neobičnu moć koja se ogleda u protiv-zapaljenskom dejstvu.
Bosiljak bogat mineralima i vitaminima
U bosuljku možemo naći vitamine i minerale, ne u količini koja bi zadovoljila sve naše dnevne potrebe ali ipak ih ova neobična biljka sadrži. Bosiljak ima vitamin K, vitamin A i vitamin C. Od minerala tu su gvožđe, mangan, magnezijum i kalijum. Bosiljak sadrži i triptohan, zeaksantin, vitamin B6 i vlakna, a ne sadrži nijednu kaloriju. Bosiljak će svakom jelu kom ga dodamo dati prepoznatljivu aromu, bosiljak će prelepo mirisati u Vašoj kuhinji ili sobi. Ukoliko imate svež bosiljak u svojoj blizini možete ga koristiti za spravljanje tinkture ili esencije za koju je dokazano da redukuje bolne otoke u akutnim fazama zapaljenskog reumatizma u čak 74% slučajeva.
Povezano>>> Bosiljak: Antibiotik, antioksidans, čisti krvotok, uništava holesterol …
Bosiljak ima i miris i lekovitost
Bosiljak je biljka koju su poznavali i koristili i stari narodi poput Egipćana. Na prostore Evrope su je prenosili monasi i svetski putnici pa je danas bosiljak biljka koju možemo sresti u skoro svakom dvorištu ali i na terasama gradskih domaćica. Bosiljak je veoma cenjena biljka, pre svega zbog svojih lekovitih svojstava zbog kojih se najviše i koristi, ali i zbog prepoznatljivog ukusa i arome.