Biljka koja se u narodnoj tradiciji koristi od davnina, Majlina dušica ( lat. Thymus serpyllum ) spada u višegodišnje biljke, a stanište joj je mahom na livadama, pašnjacima, te sunčanim suvim padinama, ali raste samoniklo i u parkovima i na poljima.
Prilikom branja majčine dušice treba posebno biti pažljiv, te ne čupati biljku, jer to dovodi do njenog uništenja.
Čaj od majčine dušice
Poznato je da se čaj od majčine dušice priprema isključivo od lista i cveta biljke, jer se upravo u ovim delovima nalaze svi elementi koji ovu biljku čine toliko lekovitom.
Poznata je izreka koja se očuvala u narodu, a koja veli da onaj ko ujutru umesto kafe popije topao čaj od majčine dušice sigurno neće imati potrebe da traži pomoć lekara. To se posebno odnosi na osobe koje imaju problem sa nagomilanom sluzi u bronhijama ili plućima, jer se smatra da čaj od majčine dušice uspešno leči, između ostalog kašalj, te čisti pomenute unutrašnje organe od nagomilane sluzi. U kombinaciji sa domaćim uljem od iste biljke, čaj od majčine dušice pomaže i kod vrlo neprijatnih neuralgičnih bolova, a smatra se i odličnim sredstvom za oporavak nakon moždanog udara.
Iako se najčešće koristi čaj od majčine dušice za lečenje mnogih oboljenja i stanja, postoje još i tinktura, etarsko ulje i sedeće kupke od majčine dušice. Pravilnim kombinovanjem ovih sredstava vrlo brzo se oseća boljitak.
Kada je u pitanju čaj od majčine dušice, uvek se preporučuje piti ga polako, gutljaj po gutljaj, dok je još topao, kako biste osetili njegovo blagotvorno dejstvo, a posebno ukoliko ga koristite za oboljenje organa za disanje.
Majčina dušica lekovitost
Lekovitost ove biljke je poznata vekovima. Timijan, kako je jedan od mnogih naziva za Majčinu dušicu se smatra izuzetno jakim prirodnim antiseptikom, a poznato je i da sprečava rast i razvoj mikroorganizama, zahvaljujući brojnim lekovitim supstancama koje sadrži.
Lekovitost majčine dušice je naročito primetna kod oboljenja disajnih organa, a pomaže i kod različitih oblika neuroza, ali i urinarnih infekcija. U kombinaciji sa bokvicom predstavlja odlično prirodno sredstvo protiv katara bronhija. Poznato je i dejstvo ove biljke kod migrenoznih napada, anemije, ali i kijavice, prehlade i različitih ginekoloških oboljenja.
Lekovitost Majčine dušice se jednostavno ne da nabrojati, jer čaj od Majčine dušice pokazuje blagotvorno dejstvo na mnoga oboljenja i stanja, a naročito ukoliko se kombinuje sa odgovarajućim biljkama.
Čaj od majčine dušice priprema
Iako postoje oprečna mišljenja za pripremu čaja od majčine dušice, mi ćemo se ipak držati onog proverenog. Kako u svojoj knjizi ” Zdravlje iz Božije apoteke ” navodi čuvena austrijska travarka Marija Treben, čaj od majčine dušice se priprema isključivo tako što se popari i ostavi kratko da odstoji.
Priprema se vrlo jednostavno : jednu ravnu kafenu kašičicu čaja stavite u šolju, pa je prelijte sa 250 ml ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji par minuta, pa procedite i pijete u gutljajima.
Čaj od majčine dušice u trudnoći
Najzastupljenije mišljenje jeste da se čaj od majčine dušice u trudnoći ne sme piti, to jest da ga nije preporučljivo piti. Naravno, postoj i drugačije mišljenje, ali je činjenica da je čaj od majčine dušice jedan od jačih čajeva, sa izrazito snažnim dejstvom, pa treba biti naročito oprezan. Ukoliko baš imate želju i potrebu da pijete čaj od majčine dušice u trudnoći, svakako je najbolje da se o tome posavetujete sa stručnjakom koji vodi i prati vašu trudnoću.
Pored toga, posebno je važno naglasiti da se čaj od majčine dušice ne sme koristiti ukoliko postoji akutni čir na želucu, bilo kakva komplikacija žuči ili jetre, kao i da ga ne smeju koristiti osobe koje imaju slab želudac.