Saznajte:
– pelin biljka
– pelin čaj
– čaj od pelina priprema
– upotreba
– za želudac
– tinktura od pelina
Lekovita biljka pelin
Pelin je jedna od najzdravijih biljaka koja raste na našim prostorima i čije je ime sinonim za nešto gorko. Njegova upotreba datira još od doba Rimljana, a često se spominje i u Bibliji, stari Grci su ga takođe često koristili kao lek. Olimpijski pobednici su pili vino u koje je potpoljen pelin, koji je predstavljao simbol zdravlja i vitalnosti; dok su Rimljani lekoviti pelin stavljali u sandale jer su verovali da na taj način čuvaju stopala.
Lekovita biljka pelin je delotvorna ako se koristi u pravilnim dozama, dok u većim dozama pelin ima opojno (halucinogeno) dejstvo.
Lekovita biljka pelin je velika razgranata biljka, srebrnkastih listova, specifičnog mirisa i jako gorka okusa – po čemu je najviše pelin i poznat. U narodnoj medicini se koristi vekovima unazad, a malo je oboljenja za čije se uklanjanje ne može koristiti lekovita biljka pelin.
Latinsko ime (Artemisia absinthium) pelin je dobio po grčkoj boginji Artemidi, za koju postoji verovanje da je davala pelin ženama kako bi im olakšala težak porođaja.
Pelin se u narodnoj medicini koristi kao prirodni lek za mnoge tegobe, u kuhinji kao začin, eterično ulje pelina se koristi za dobijanje likera, a u farmaceutskoj industriji za popravljanje ukusa.
Pelin čaj
Pelin kao lekovito sredstvo se najviše u koristi u obliku čaja. Pelin čaj ima široku upotrebu, pretežno za lečenje tegoba sistema organa za varenje i nervnog sistema.
Pelin čaj opisuju kao jedan od najgorčih čajeva na svetu, a gorčina pelina potiče od gorkih materija koje pripadaju seskviterpenskim laktonima (absintin, anabsintin, matricin, artabsin). Pelin čaj sadrži još: tujone i izotujone, tujil-alkohol, santonin, tanine, smolu, skrob, flavonoide, kiseline i dr.
Tujon i tujil-alkohol su neurotoksični u većim dozama, te mogu da dovedu do psihičkih poremećaja, zato treba biti oprezan sa doziranjem ovog čaja.
Tujoni i izotujini imaju sposobnost da unište crevne parazite i njihova jajašca – zato se pelin zove još i vermut (vermis – crv).
U pojedinim kulturama širom sveta pelin čaj se koristio kao halucinogeno sredstvo. Danas se zna da pelin čaj ima brojna lekovita svojstva, te se sve više upotrebljava kao prirodni lek.
Čaj od pelina priprema
Kao lekoviti deo biljke pelin upotrebljava se vršni zeljasti deo biljke sakupljen za vreme cvetanja – listovi i cvetni vrhovi. Čaj od pelina je izrazito gorak, a njegova gorčina se ne može zamaskirati čak ni šećerom. Međutim, iako gorak – ovaj čaj je veoma lekovit i pomoći će vam u slučaju raznih tegoba.
Čaj od pelina priprema:
potrebno je da ½ kašičice usitnjenih i osušenih listova i cvetnih vrhova biljke pelin prelijete sa jednom šoljom od 2.5 dl ključale vode. Ostavite čaj da odstoji 10 minuta, a zatim procedite i pijte 1-3 puta dnevno po 1 šolju čaja, poželjno pola sata pre obroka. Pelin čaj se ne sme konzumiratu duže od 7 dana.
Pelin čaj upotreba
Pelin čaj se koristi za lečenje raznih tegoba. U narednom tekstu ćemo navesti u kojim to sve stanjima pelin čaj deluje kao lek.
Čaj od pelina upotreba:
– jača želudac, podstiče apetit i pospešuje varenje hrane
– čisti krv i reguliše krvni pritisak
– jača imuni sistem i poboljšava opšte zdravstveno stanje organizma
– uništava parazite u crevima
– podstiče stvaranje žuči
– sprečava rast patogenih mikroorganizama
– protiv visoke temperature
– pomaže u mršavljenju
– lečenje dijabetesa
– jača i čisti jetru
– reguliše menstrualni ciklus
– kod trovanja gljivama i otrovnim biljem
– kod nesanice, depresije i bolesti centralnog nervnog sistema
Pelin čaj se ne sme upotrebljavati: u trudnoći i tokom dojenja, kod oštećenja želuca i unutrašnjih organa, ako postoji opasnost od moždanog udara, ukoliko istovremeno koristite preparate sa gvožđem, kod težih oboljenja.
Čaj od pelina za želudac
Čaj od pelina ispoljava pozitivno dejstvo na otklanjanje želudačnih tegoba. Čaj od pelina za želudac se posebno koristi za poboljšanje procesa varenja hrane. Gorke supstance iz pelina stimulišu apetit, a čaj od ove biljke preporučuje se svima koji pate od nedovoljnog lučenja želudačne kiseline i hipoacidativnog gastritisa. Čaj od jednakih količina pelina i nane koristi se kod trovanja hranom i protiv pokvarenog stomaka.
Naime, ukus pelina je gorak i njegovom upotrebom pre jela reguliše se varenje hrane. Pelin reguliše nivo kiselosti u želucu i smanjuje rizik od infekcija. Priprema se tako što se pola kašičice osušenog pelina prelije sa šoljom ključale vode, ostavi da odstoji nekoliko minuta, a zatim pije po nekoliko gutljaja na dan. Morate biti oprezni, pelin je veoma jak i morate koristiti manje doze. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Povezano>>> Čajevi za želudac od pelina, nane, kantariona
Tinktura od pelina
Tinktura od pelina je posebno delotvorna kod ublažavanja stomačnih bolova i grčeva, protiv mučnine i probavnih smetnji, ali se koristi i spolja za dezinfekciju kože.
Kako se priprema tinktura od pelina?
Potrebni sastojci:
– 3 kašike pelina
– 2 dl 70% alkohola
Priprema tinkture od pelina:
Uzeti staklenu teglu u koju ćete staviti 3 kašike osušenog vršnog dela biljke pelin (listovi i cvetni vrhovi), a zatim prelijte ovo sa 2 dl 70% alkohola. Teglu dobro zatvorite i ostavite da odstoji 2 nedelje, uz svakodnevno mućkanje. Nakon 2 nedelje, procediti alkohol – dobili ste tinkturu od pelina.
Kako se konzumira tinktura od pelina?
Uzimati po 15-20 kapi tinkture u čaši vode 3 puta na dan.