Problemi sa varenjem, gasovi i nadutost stomaka izraženiji su u zimskim mesecima zbog veće konzumacije “teške” hrane, koja je tada zastupljenija a čajevi od lekovitog bilja mogu pomoći kod nadimanja stomaka…
Međutim,nadutost stomaka može biti simptom i drugih ozbiljnih problema.
Naduvenost stomaka, i umerena i izražena, često je praćena drugim neprijatnostima kao što su gasovi i pojava bolova i grčeva u stomaku. Osnovni razlog za nastanak ove tegobe je poremećaj u varenju hrane. Postoje i namirnice koje su posebno “teške” za stomak, pogotovo ako se unose često, u večernjim satima i u obilnim količinama. Među njima su prozvodi od mesa, jaja, kao i mleko i mlečni proizvodi sa šećerom laktozom, koja spada među najčešće izazivače nadutosti stomaka. Gazirana pića, čak i u malim količinama dovode do nadimanja, zbog veštačk zaslađivača sorbitola,kojim ti proizvodi obiluju. Takođe, i određene vrste povrća – mahunarke i kupusarke izazivaju gasove i nadimanje, a, osim namirnica, tome doprinose brzo gutanje hrane i pričanje tokom jela jer nadražuju dijafragmu.
Redovni obroci osnovni su preduslovi kojima se može sprečiti nadutost stomaka.Treba izbegavati gazirana pića, tešku hranu.Čajevi od nane i kamilice doprinose boljem funkcionisanju creva, zbog čega je šolja napitka od ovih biljaka, naročito nakon obilnog obroka, najbolji način za sprečavanja pojave nadimanja u stomaku…
Čaj od nane, kima i majčine dušice za nadutost stomaka
Napraviti mešavinu od jednakih delova majčine dušice, nane i tucanog kima. Kašičicu smeše preliti šoljom ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 10 minuta. Svakog dana, između obroka, popiti 2-3 šolje toplog čaja.
Čaj od kamilice i koren sladića
Pomešati po kašiku kamilice i praha od korena sladića, preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i piti u manjim gutljajima.
Čaj od izopa za nadutost
Dve kašike sitno iseckanog suvog izopa staviti u pola litra hladne vode. Zagrejati do ključanja pa kuvati na tihoj vatri 5 minuta. Kada se potpuno ohladi, procediti i piti nezaslađeno, posle jela.
Eliksir od anisa, kima i komorača
Staviti u avan prstohvat kima, anisa i komorača. Istucati semenke, staviti ih u staklenu posudu i preliti šoljom votke. Dobro promešati sastojke, čvrsto zatvoriti posudu i držati je nekoliko dana pored izvora toplote, a zatim procediti i
ostaviti na mračnom me Popiti po čašicu eliksira slučaju nadutog stomak Posle obilnog jela, može se sažvakati i progutati po prstohvat ovih semenki, prevencije nadutosti stomaka.
Mešavina od mirođije
Pomešati po 20 grama p mirodije i morača sa po 10 grama cveta kamilice listova nane, ploda kima hajducice i kore krušine po 5 grama suve detelin estragona. Supenu kašik ove mešavine preliti sa 200 g proključale vode,poklopiti, ostaviti da odstoji 1 sat, pa procediti. Piti po šolju nezaslađenog čaja posle obroka.
Lipa i lavanda čaj
Pomešati jednake količine lipe i lavande i kašiku ove smeše preliti šoljom proključale vode. Ostaviti
2 sata da odstoji, a kada se ohladi, procediti i piti posle jela, zaslađeno kašičicom prirodnog lipovog meda.
Majčina dušica, majoran i kamilica
Napraviti mešavinu od po 10 grama majčine dušice, majorana, kamilice i po 5 grama angelike i timijana. Dodati sastojke u litar hladne vode, promešati i zagrevati vodu do ključanja, a zatim kuvati nekoliko minuta na slabijoj vatri. Poklopiti sud i ostaviti da se ohladi, a nakon toga procediti. Piti po šolju nezaslađenog čaja, posle jela.
POVEZANO >>> 6 pravila da se izbegnu nadutost stomaka i gasovi
Lekovito bilje protiv nadimanja i usporenog varenja