CELER (ČEREVIZ, ZELENA) SASTAV I NUTRITIVNA VREDNOST
Kao hrana i lek koriste se koren, list i lisne peteljke celera. Koren celera ima loptast ili poluloptast oblik. Kora je bela ili žućkasta, a »meso« belo i sočno.
Od hranljivih sastojaka celer najviše sadrži ugljenih hidrata uglavnom šećera (5,7%), belančevina (1,3%), nešto malo masti (0,2%) i biljnih vlakana (celuloze, hemiceluloze i lignina) i nema holesterola. 100 g kuvanog celera daje 5 kalorija, a sirovog 8.
Od vitamina najviše ima vitamina A koji se dobija od karotina čija je žuta boja maskirana zelenim pigmentom hlorofila, a ima i dosta vitamina C. Tamnije zelene stabljike sadrže više karotina, odnosno vitamina A. Od mineralnih materija najvise je kalijuma, fosfora, i gvožđa.
Celer kalorije na 100 grama
Energija-kuvani celer 5 kalorija
Energija sveži celer 8 kalorija
KUPOVINA I ČUVANJE
Kupovati: čvrst, čist, srednje veličine, bledozelene boje koren, sa svežim lišćem i bez oštečenja. Tamnije stabljike imaju više vitamina A, ali su žilavije.
Kada se čuva u frižideru, treba da bude u plastjčnok kesi ili u posudi za povrće, kako bi zadržao svežinu i čvrstoču, i tako se može čuvati do 7 dana.
PRIPREMANJE I KORISČENJE
Celer prati ispođ tekuće vode, da bi se odstranili pesak i nečistoća. Odseći lišće, blanširati ga, ocediti i koristiti, ili ga pak zamrznuti za kasniju upotrebu za supe i jela.
Koren celera treba oljuštiti, iseći i koristiti svež u salati, ili ga kuvati. Kada se koren seče, povređuju se ćelije koje otpušaju enzime koji utiču na pojavu tamne boje »mesa«. Da bi se to usporilo, celer treba potopiti u razređeni rastvor limunovog soka i sirćeta.
Kada se celer kuva, »meso« omekšava, ier se pektin i hemiceluloza rastvaraju i pektin ističe iz ćelije. Hlorofil koji daje zelenu boju veoma je osetljiv na kiseline. Kada se celer zagreva, hlorofil stupa u akciju sa kiselinama i stvara feofitin, koji je braon boje. Ovo se može sprečiti ako se celer stavi u vrelu vodu.
Svim vrstama salate od povrća korisno je dodati kockice celera, čime se pojačava biološka vrednost i dobija prijatna aroma.
LEKOVITA SVOJSTVA
-Jačanje apetita.
-Protiv čira na zelucu.
-Protiv debljanja, gihta i reumatizma.
-Sprečavanje stvaranja kamena u bubregu.
-Zaštita od raka organa za varenje i pluća.
-Utiče na snizenje krvnog pritiska.
Navedena svojstva pokazuje i sok celera, te se smatra lekovitim sokom.
Vekovima je celer korišćen kao efikasan lek protiv prehlade, stomačnih oboljenja, nadimanja, za poboljšanje apetita, lečenje anemije, jačanje vida, sniženje krvnog pritiska, protiv artritisa, reumatizma i raznih neuralgičnih pojava. Celeru je pridavano i afrodizijačko svojstvo. Tako je engleski kralj Henrih VIII zahtevao da se celer dodaje svakom jelu.