Šta je dehidratacija
Ima li potrebe da govorimo o tome koliko je voda značajna za organizam i za naše zdravlje? Bez vode nema života, i zato je moramo svakodnevno unositi u svoj organizam – bilo bukvalno putem konzumiranja vode, ili preko hrane i drugih tečnosti.
Šta je dehidratacija? Dehidratacija je gubitak vode u organizmu. Jasno vam je koliko je ovo ozbiljno stanje. Dehidratacija može biti akutna i hronična.
Koji su to uzroci koji mogu dovesti do gubitka vode iz organizma? Povraćanje, dijareja, gubitak krvi, neuhranjenost, zarazne bolesti , prehlada i grip, visoka temperatura i naravno – neunošenje dovoljno tečnosti.
Preglada i grip, odnosno visoka temperatura koja ih prati, dovode do preteranog znojenja i gubitka tečnosti – pa se tako voda naglo gubi iz organizam (akutna dehidratacija). Upravo zato vam lekar uvek preporuči da pijete što više tečnosti kada ste bolesni.
Dehidratacija simptomi
Simptomi dehidratacije najpre započinju sa jakim osećajem žeđi. Kako dehidratacija napreduje, tako se i simptomi pogoršavaju. Ovo stanje se mora hitno lečiti, jer u najgorem slučaju dehidratacija može biti fatalna!
Dehidratacija simptomi
Ukoliko je u pitanju dehidratacija u početnom stadijumu (gubitak do 2% tečnosti):
– Žeđ
– Gubitak apetita
– Suva koža
– Crvenilo u licu
– Tamna boja urina
– Suva usta
– Umor ili slabost
– Drhtavica
– Vrtoglavica
Kako dehidratacija napreduje i telo izgubi oko 5% tečnosti, simptomi su:
– Ubrzan puls
– Ubrzano disanje
– Smanjeno znojenje
– Smanjeno mokrenje
– Povećana telesna temperatura
– Ekstremni zamor
– Grčevi u mišićima
– Glavobolje
– Mučnina
– Peckanje u udovima
Najteži oblik dehidratacije je kada telo izgubi preko 10% vode, i može biti fatalan, ukoliko se ne potraži hitna lekarska pomoć. Simptomi u tom slučaju su:
– Grčenje mišića
– Povraćanje
– Jako ubrzan puls
– Smežurana koža
– Pomućen vid
– Bolno mokrenje
– Konfuzija
– Otežano disanje
– Napadi
– Bol u grudima i trbuhu
– Nesvestica
Dehidratacija kod dece
Dehidratacija se češće javlja kod dece i beba nego kod odraslih.
Najčešći uzrok dehidracije kod beba je nedovoljan unos majčinog mleka (kada majka nema dovoljno mleka ili nepravilno doji dete). Takođe, ukoliko je previsoka temperatura u kojoj je beba ili dete, oni će se preterano znojiti ili dobiti visoku temperatura, što je uvod u dehidrataciju. Ovakve bebe češće i požute.
Dehidratacija kod dece je uslovljena učestalim i vodenim stolicama, povraćanjem, povećanim znojenjem, ubrzanim disanjem, čestim uriniranjem, visokom temperaturom, groznicom itd.. Što je dete manje, dehidratacija predstavlja ozbiljniju pretnju.
Saznaj više>>> Znakovi i simptomi dehidracije koje je najlakše prepoznati
Ako se taj gubitak vode i elektrolita (koji se vodom gube) ne nadoknađuje dovoljnim unosom, u organizmu nastaje njihov deficit i nastupa alarmantno stanje.
Ukoliko se radi o blagoj dehidraciji, tečnost se brzo može nadoknaditi, ako se primete simptomi i reaguje na vreme. U slučaju da dehidratacija odmakne, život deteta može biti ugrožen, i zato je neophodna hitna lekarska pomoć.