Osnovni tretman hipoglikemije se, nesumnjivo, sastoji u načinu ishrane i promeni načina života. Osim toga, savetuje se i unošenje dopuna ishrani, kao što je magnezijum i hrom čije su karakteristike prikazane u priloženoj šemi. Osim njih, drugi oligoelementi koji mogu biti od koristi u terapiji hipoglikemije su cink i kalijum.
Magnezijum i hrom kao dopuna ishrani
Magnezijum
Magnezijum umereno smanjuje lučenje insulina, povećavajući nivo šećera u krvi. Veoma je koristan ukoliko je hipoglikemija uzrokovana deficijencijom magnezijuma.
Hrom
Deficijencija hroma dovedena je u vezu sa endokrinom funkcijom pankreasa, kako u slučajevima dijabetesa, tako i hipoglikemije. Analizama koje su vršene na osobama koje pate od hipoglikemije dokazano je da hrom-hlorid (20 mg dnevno) dovodi do veoma bitnog poboljšanja nivoa glukoze u krvi.
Primer dijete sa malim količinama ugljenih hidrata za osobe sa hipoglikemijom
Doručak
Pomorandža ili grejpfrut, ili sok od ovog voća. Sendvič od integralnog hleba sa sirom, tortilja ili sušeno voće. Kravlje mleko ili sojino mleko sa cikorijom ili ječmenim sladom.
Podne
Sok od cedjenog voća.
Ručak
Salata (zelena salata, paradajz, crni luk, rotkva, krastavac, celer, šargarepa ili strugana repa, masline, itd.). Mahunarke, pirinač ili integralne testenine (mala količina žitarica, prilična količina povrća), mahunarke pečene u rerni, supa ili pasirano povrće, gusta čorba od povrća (po želji se može jesti sir, riba ili meso kao proteinske namirnice). Desert primpremljen bez šećera.
Užina
Šolja mleka ili sok od ceđenog voća.
Večera
Supa ili pire, ili dosta povrća barenog ili skuvanog na pari.
Jogurt, sir, voće.
Preporučeno povrće na dijeti za hipoglikemiju
Špargla, repa, blitva, brokole, crveni kupus, kupus, šargarepa, kelj, celer, krastavac, plavi patlidžan, crni luk, rotkva, koren repe (korenje uopšte), bundeva, boranija, paradajz.
Preporučeno voće
Kajsija, avokado, jabuka, kupina, i druge bobice, grejpfrut, dinja, lubenica, ananas, mandarine. Takođe se može piti i sok od ovog voća, ali bez šećera, osim kada je sok pripremljen od grožđa ili šljiva.
Izbegavati ili smanjiti
Šećer, bombone i ostale slatkiše. Kafein i osvežavajuće napitke. Grašak, krompir, beli pirinač, grožđe, pasirano grožđe i šljive, kruške, smokve, urme, banane. Treba izbegavati i testeninu iz supe koja nije integralna, a umereno treba unositi testo i integralni hleb. Treba se suzdržati od vina, likera i ostalih alkoholnih pića.
Čaj protiv hipoglikemije
Sastojci
35 g kore ploda šipka (Rosa canina)
20 g kore gorke pomorandže (Citrus aurantium,var. Amara)
20 g ruzmarina (Rosmarinus officinalis)
Priprema čaja protiv hipoglikemije i doziranje
Tri kašičice mešavine pomešaju se sa mlakom vodom, a zatim treba da ključa na tihoj vatri pet minuta, pa se ostavi da odstoji još toliko. Po želji se može zasladiti sa jednom do dve kašičice meda od ruzmarina, ali nikada šećerom.
Saznajte više>>> Hipoglikemija – pad šećera u krvi lečenje dijetom